E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Milletvekili Aday adayları

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde 25. Dönem milletvekilliği için aday adaylığına başvurmak amacıyla kamu kurumlarında istifalar son gün art arda geldi.

Başkent Ankara'da daha önce görülmedik bir seçim fırtınası yaşandı. Kamu kurumlarında yaprak dökümü baş gösterdi desek yerinde bir yaklaşım sanırım.

Bilindiği üzere milletvekili aday adayı olmak isteyen bürokratların istifası için 10 Şubat son gündü.

Gazetelerden öğrendiğimize göre son gün 500’ün üzerinde bürokrat istifa dilekçesini vererek çalıştıkları kurumları adeta boşalttı.

Görevlerinden ayrılan kamu çalışanlarının çoğu milletvekili aday adaylığı için öncelikli tercihleri AK Parti olacağa benziyor.

İstifa eden bürokratların çoğu yaptıkları açıklamalarda alenen AK Parti’den aday adayı olacaklarını söylüyorlar.

Aldığımız duyumlara göre önceki dönemlerde de olduğu gibi Ankara otelleri lacivert takım elbiseli aday adaylarıyla dolup taşıyormuş.

Bürokratlar yönlerini iktidar partisine çevirmiş, çeşitli mahfillerde söz sahibi olarak gördükleri politikacılarla kulis yapma gayreti içerisinde. Sosyal medya sayesinde bunu görmemek elde değil.

Bu durum, muhalefet partileri tarafından bürokraside siyasallaşmanın en önemli göstergesi olarak eleştirildi.

Muhalefetin eleştirisini yersiz bulabilirsiniz. Herkesin malumu olduğu üzere; güç, zayıf olanı kendine doğru çekiyor. İktidar partisi de bir güç olduğuna göre, kamu çalışanlarının yeni dönemde de iktidar olmaya çok, yakın hatta kesin gözüyle bakılan bir partidenyana olmaları ve aday olmak istemeleri gayet doğal.

Sonra, milletvekili olma şansı Ak Parti’de daha yüksek görülmektedir. Çünkü hem büyük parti, hem "üç dönem" kuralı yüzünden boşalacak yerler çok. Daha önemli sebep, AK Parti'de adayların Ankara'da merkezden belirlenecek olmasıdır.

İstifa edenler parti merkez yönetimiyle ne kadar irtibat halindeler onu biz bilemeyiz. Bildiğimiz kadarıyla Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK), milletvekili adayı olabilmek için kuyruğa giren bürokratlarla ilgili Ocak ayının son haftasında ilke kararı aldı.

Açıklamalardan yola çıkarak, iktidarın izni olmadan istifa eden kamu çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun listeye giremeyeceğini, bu yüzden de ortada kalacaklarını tahmin ediyoruz.

Başbakan veya kendi bakanından izin almadan istifa eden bürokratların milletvekili listesine girmesi veya geri dönmesi konusunda 'olur' verilmeyecek olmasını sağır sultanlar bile duydu.

Dahası var. Yine yapılan açıklamalara göre; AK Parti’de il başkanları milletvekili adayı olamayacak. Yeni kongre sürecinde göreve gelen başkanların istifa etmesine de izin verilmeyecek. 2014'te belediye başkanı seçilen isimlerin milletvekili adaylığına da sıcak bakılmıyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, kapsam dışında tutulan tek isim oldu. Özhaseki'nin Kayseri'den birinci sıradan milletvekili adayı olması bekleniyor.

Büyükşehirler başta olmak üzere diğer illerde görev yapan bürokrat arkadaşlarımızın, dostlarımızın diğer partilerden de aday adayı olmak üzere istifa ettiklerini gördük. Aday adayı olmak için görevlerinden ayrılan tüm arkadaş ve dostlarımızı tebrik ediyoruz. Diğer arkadaşlarımıza da bu konuda başarılar diliyoruz. Ülkemize hizmet etmek ulvi bir görevdir.

Çıktıkları siyaset ve hizmet yolunda inşallah başarılı olurlar; kendilerini parlamentoda görürüz ve bu hizmetlerini arttırarak sürdürürler.

Tarih:14 02 2015 15:42(4722) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: sade vatandaş 14 02 2015 22:58
sadece kayseri belediye başkanına özel izin, neden acaba?, oysa çok başarılı ayancık belediye başkanımızda var, çünkü: kayseri belediye başkanının dağıttığı sucuklar tamamen şov amaçlı açtığı tüm davaları kaybetti şimdi korunma zırhına ihtiyacı car, aynı sır küpü nün dokunulmazlık zırhına ihtiyacı olduğu gibi.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Zeytindalı


Madde bağımlısı genç: “Uyuşturucuya askerde alıştım”


Hisar İşçi


Rejim Değişirken


Sinop gezisi izlenimlerim


Zıt Kardeşler


Emeklinin Söylediği Türkü


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Var mı benden bahtiyarı?!


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Ağlayan Kudüs


İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:1128896 DtGaNi

* ANASAYFA *