E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Pön Savaşları ve Marcus Sergius

Son yıllarda ülkeler arasında yaşanan adı konulmamış savaşların yoğunluk kazanmasındandolayı dünya nüfusu içerisindeki engelli sayısında hızlı bir artış var. Dünyada 2003 yılında 680 milyon kişi engelliyken, 2015 yılında bu rakam 1 milyarın üzerine çıkmıştır.

Savaşların engelli sayısını arttırdığı inkar edilemediği gibi, binlerce insanın ölümüne sebep olduğu da.

Suriye’deki savaştan dolayı, bugün Ege ve Akdeniz’de ölüme yelken açmış binlerce umut yolcusu var. Kimi denizlerde yaşama veda ederken, kimi de karada açlık ve sefalet içerisinde çileli bir hayat sürüyor.

Savaş sebebiyle doğduğu ve yaşadığı toprakları geride bırakarak çoluk çocuk yollara düşen ve sığınma talep eden insanları kabul etmeme konusunda direnç gösteren bazı Avrupa toplumlarının antik çağda yaşayan soyluların engelli insanları dışlama, ötekileştirme, uzaklaştırma ve tecrit etme gibi insanlığa sığmayan ilkel tutum ve davranışlarından pek farklı olduğu sanırım söylenemeyecektir.

  Savaşlar böyle devam ederse ileriki 15 yılda dünyadaki engelli sayısının 2 milyar kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.

M.Ö. 264 yılında başlayan ve 120 yıl süren Pön Savaşları’nın tarihte önemli bir yeri vardır. Pön, Romalılar'ın Kartacalılar’a verdiği isimdir. Pön Savaşları, aynı zamanda Kartaca Savaşları olarak da bilinir.

Kartaca ile Roma arasında Akdeniz deniz ticaretini ele geçirmek ve elde tutmak için yapılmış, üç aşamadan ibaret, dönemin bilinen en geniş kapsamlı savaşlarıdır. Başka bir anlatımla Pön Savaşları; Romalılar’la Kartacalılar’ın Batı Akdeniz'deki hâkimiyet kurma mücadelesidir.

Birinci Pön Savaşı, Batı Sicilya'ya hâkim olan Kartacalılar’ın, Sicilya Adası’nın doğusuna da hakim olmak istemeleriyle başlamıştır.

İkinci Pön savaşı, İspanya'nın Saguntum şehrinin Kartacalılar tarafından M.Ö.219 yılında kuşatılmasıyla çıkmıştır.

Üçüncü Pön Savaşı da; Kartaca'nın iktisadi üstünlüğü Romalılar’ı tedirgin ettiğinden, Romalıların, Afrika'daki Berberi Numidya Krallığını Kartacalılar’a karşı kışkırtması neticesinde bu krallığın Kartaca'ya savaş açması, Kartacalılar’ın da hükümranlık hakkıyla Numidya'ya; Romalılar’ın da 201 antlaşmasına uyulmadığı bahanesiyle 149 yılında Kartaca'ya savaş ilan etmesiyle başlamıştır.

Roma ordusu Afrika'ya çıkartma yaparak, Kartaca'ya karşı taarruza geçmesi neticesinde Kartacalılar yenilmişlerdir.

Antik uygarlıklardan biri olan Roma’nın Batı Akdeniz’e egemen olması Kartaca Savaşları ile mümkün olmuştur.

Savaş boyunca kullanılan metotlar insanlığı yeni bir savaş tekniği ile tanıştırmış, imha savaşı denilen ve büyük birlikleri pusuya düşürerek katletme metodu muharebelerde fazlasıyla uygulanmıştır. Bir keresinde 5 bin kişi bir anda öldürülmüştür.

Bir asırdan fazla süren savaşta yüzbinlerce asker ölmüş; yaralanan ve sakat kalanların sayısı ise ölenlerden daha yüksek olduğu tarih kitapları yazmaktadır.Özellikle 2. Pön Savaşı'ndaki başarılarıyla dikkat çekmiş, Fil ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alpler'den kuzey İtalya'ya girmiş, Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiş, Roma'nın en büyük düşmanı olarak bilinen Kartacalı politikacı ve general Hannibal daha çok tanınmış olsa da, İkinci Pön Savaşı’nda Kartaca ordusuna karşı savaşan Romalı general Marcus Sergius’ta tarihçilerin dikkatini çeken savaşçı komutanlardan biridir.

İkinci Pön Savaşı’nda 23 kez yaralanan, ayrıca sağ kolunu da kaybeden Romalı general Marcus Sergius, savaşa devam edebilmek için kalkanını tutmasını sağlayan demirden bir el yaptırmış ve savaşın geri kalanına bu protezle devam etmiştir.

Onlarca yara almasına ve sağ kol ampütasyonu geçirmiş olmasına rağmen, cepheden çekilmemiş, demirden yapılma koluyla kalkanını tutarak savaşta mücadelesini sürdürmüştür. Ancak savaştan sonra bir eli eksik olduğundan rahip olmasına izin verilmemiştir.

Tarihi hadiseleri yakından takip edenler bilirler ki, engelli olanlar da olmayanlar kadar bulundukları ortamda ve yaşadıkları çağda hayat mücadelelerini sürdürmüşler, birlikte oldukları toplumdan baskı görmedikçe kolay kolay kopmamışlardır.

Tarih:23 02 2016 18:12(2569) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Sıladan Mektup Var


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Kimiz biz: TUR...


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:332691 DtGaNi

* ANASAYFA *