E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ofsayt

Boyabat-Dodurga Köyü İlkokulu öğretmeni Uğur Çağlar’ın en büyük özelliklerinden biri de futbola olan aşırı düşkünlüğüydü.

Beden eğitimi derslerinde ve ders aralarında; hatta okul çıkışlarında dahi öğrencilerine futbol maçı yaptıran, onlarla futbol oynamaya bayılan Uğur öğretmene, Dodurga Köyü İlkokulunda çalışan diğer öğretmen arkadaşı Ali Yavaş birazcık kızıyordu. Uğur öğretmenin bu işi abarttığına inanan Ali Bey, genç meslektaşına azcık kızsa da darılsa da yine de onun hatırı için bahçenin bir köşesinden maçları-istemeyerek de olsa-seyrediyor ve kendisi de bu işten az da olsa zevk almaya çalışıyordu. Bu futbol maçları öğrenciler arasında da köyün gençleri arasında da öyle çok ilgi görmeye başlamıştı ki… Okulun hemen yanı başından geçen yoldan tarlalarına giden veya tarlalarından dönen yetişkinler de bir süre mola vererek bu iddialı maçları seyrediyorlardı.

Cuma günü öğleden sonra iki saat olan beden eğitimi derslerinde dördüncü ve beşinci sınıfların futbol maçları vardı. Maç çok çekişmeli geçiyordu. Dersin sonu gelmesine rağmen iki takım da yenişememişlerdi. Yani, maç uzadı. Uğur öğretmen on beşer dakikalık iki devre daha maçı uzattı. Ali Bey bu duruma çok kızdı. Ders saatinden sonra da futbol maçına devam edilmesi Ali Bey’i iyice sinirlendirmişti. Biran önce okulu kapatarak ilçeye dönmek isteyen Ali Bey burnundan soluyarak bir sigara daha yaktı. Bu arada Cuma namazından çıkıp da caminin avlusunda iki saate yakın sohbet eden köylüler de evlerine dönmek üzere okulun önündeki yoldan geçerlerken duraklayarak büyük bir merakla bu çok iddialı olan futbol maçını izlemeye başladılar. Hatta köylülerin birçoğu okulun bahçesine girerek, çeşmenin yanındaki kiraz ağacının altında toplanarak büyük bir heyecanla kendilerini tamamen maçın atmosferine kaptırdılar. Maçın hakemi olan Uğur öğretmen; köyde yapılan alelade bir maç da olsa futbol kurallarını harfiyen uygulamaya çalışıyordu. Tabii ki köylülerin hemen hemen tamamına yakını da bu kuralları bilmiyordu. Ama Ali Bey bu konuda köylülerin en büyük yardımcısıydı. Köylülerin bilmediği kurallara yardımcı olmaya çalışan Ali Bey’in bu vesileyle az da olsa sinirleri yatışmış gibiydi. Fakat… Marangoz Rasim Usta’nın sormuş olduğu bir soru Ali Bey’i birazcık gerer gibi oldu. Daha doğrusu, onlarca defa ofsayttı anlatmasına rağmen Marangoz Rasim Usta’nın hâlâ tatmin olmaması Ali Bey’i yeniden sinirlendirmeye başlamıştı. Yine de sakin olmaya çalışarak anlatmaya çalıştı Ali Bey:

-Rasim Usta!.. Bak!.. Beni iyi dinle!.. Kulaklarını dört aç!.. Bu ofsayttı ben sana şimdi…senin anladığın bir dille anlatmaya çalışacağım!..

-Buyur Hocam dinliyorum.

Bu arada diğer köylüler de bir yandan dört gözlerle maçı izlerlerken bir yandan da Ali Bey’e kulak vermişlerdi. Ali Bey, sigarasını tazeleyip de derin bir nefes çektikten sonra, yılların futbol adamı edasıyla tane tane konuşmaya başladı:

-Rasim Usta!.. Şimdi sen!.. Köyün şu üst başındaki ormandan… çam ağacı kessen!.. Kesemezsin değil mi? Yasaktır değil mi?

Rasim Usta susmayı tercih ederken, kiraz ağacının altındaki köylüler hep bir ağızdan koro halinde konuştular:

-Kesemeeez!.. Kesemeeez!.. Yasaktır!..

Azılı futbol holiganlarına bakar gibi, kiraz ağacının altındaki köylülere ters ters bakan Ali Bey, susun, der gibi kaşlarını yukarı kaldırdıktan sonra tekrar Rasim Usta’ya dönerek konuşmasına kaldığı yerden devam etti:

-Ama sen Rasim Usta… Sisli bir havada gizlice ormana gittin!.. Kimseye çaktırmadan ağaç kesmeye başladın!.. Kestiğin ağaçları budadın!.. Ağaçları kağnı arabana yükledin!.. Yani, işini bitirdin!.. Yani golünü attın!.. Golü attım diye sevinirken… Sevinçle orta sahaya doğru koşmaya hazırlanırken… Yani eve dönmeye hazırlanırken… Ellerini ovuşturarak öküzlerine gâh diyeceğin zaman… Ormancı Niyazi aniden ortaya çıkıverdi!.. Ne oldu şimdi Rasim Usta? Ormancı Niyazi seni ofsaytta yakalayıverdi!.. Yani, sen ofsaytta düşmüş oldun Rasim Usta!.. Sen ofsaytta düşmüş oldun Rasim Usta!.. Ormancı Niyazi senin kesmiş olduğun bütün ağaçlara el koydu!.. Yani, Ormancı Niyazi senin golünü iptal etti Rasim Usta!.. Seni ofsaytta yakaladığı için golünü iptal etti Ormancı Niyazi!.. Şimdi… Ofsayttı anladın mı Rasim Usta?

Kiraz ağacının altında maçı seyreden köylüler Ali Bey’in ofsayttı açıklamasını anlamışlar mıydı anlamamışlar mıydı bilinmez ama bir çoğu anlamış gibi başlarını sallayarak Ali Bey’i onaylarlarken Rasim Usta, anlamlı bir şekilde sırıtıyordu!..

Ali Bey, Rasim Usta’nın bu tilkice davranmasına bir anlam verememişti ama iyice de sinirlenmeye başlamıştı. Ulan bu futbol cahili benim verdiğim süper örneği de anlayamadı galiba diye öfkeli bir şekilde Rasim Usta’nın tilki gözlerine bakarken; Rasim Usta da yüzüne ters ters bakan Ali Bey’e gayet kendinden emin bir şekilde şu karşılığı verdi:

-Ama Hocam!.. Ali Bey!.. Ben… Ormancı Niyazi’ye rüşvet verirsem!.. Ormancı Niyazi beni yakalamaz ki!.. Ağaçlarıma el koymaz ki!.. Yani, benim golüm yine gol olur Ali Bey!.. Benim golüm sayılır Ali Bey!.. Ben golümü yine atmış olurum be Hocam!.. Ormancı Niyazi beni görmemiş gibi davranarak çeker gider!.. Ben golümü atmış olurum Ali Bey!..

Ali Bey, Rasim Usta’nın sırıtarak böyle konuşmasına çok kızmıştı. Zaten Uğur öğretmen de maçı bir türlü bitirmek bilmiyordu. Maç uzadıkça uzuyordu. Birde penaltılara kalmasın mı? Nereden baksan en az yarım saat daha köydeler. Biran önce köyden ayrılarak ilçeye dönmek isteyen Ali Bey tef gibi gerilmişti. Barut gibi olan Ali Bey, karşısında sırıtarak dikilen ve kendisinden karşılık bekleyen Rasim Usta’ya öfkeli bir şekilde baktıktan sonra; kiraz ağacının altında dikilen diğer köylülerinde duyacağı bir şekilde top gibi patladı:

-Haaa!.. O zaman başka!.. Eğer hakem orospu çocuğuysa!.. Maçta da o dediğin oluyor Rasim Usta!.. Hakem ofsayttı görmemezlikten geliyor!.. Golü veriyor!.. Golü atan futbolcu da senin-Ormancı Niyazi’ye rüşvet verdikten sonra- keresteyi evine taşıyıp sevinmen gibi-büyük bir sevinçle-koşarak orta sahaya kadar geliyor!.. Gol attım diye seviniyor!..

Ali Bey, haykırarak yaptığı bu konuşmadan sonra; anlamadın mı lan hâlâ der gibi öfkeli bir şekilde Rasim Usta’ya baktı. Fakat, Rasim Usta bu sefer ofsayttı anlamıştı galiba. Yüzünü buruşturarak acı acı gülümseyen Rasim Usta; başını bir aşağı bir yukarı hafif hafif sallayarak Ali Bey’i onaylarken, son olarak şu sözleri de ilave etmeden duramadı:

-Tamam Hocam!.. Anladım!.. Demek ki hakem ile ormancı aynı!.. İkisinin de taktikleri bir!.. İsterlerse gol diyorlar… İstemezlerse ofsayt diyorlar ha!.. İsterlerse biçtiğin keresteyi görmemezlikten gelerek yollarına devam ediyorlar!.. İstemezlerse keresteye de baltaya da kağnıya da el koyuyorlar!.. Vay anasına be!..

Tarih:22 09 2016 19:26(2115) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Engelden uzak erişilebilir hayat mümkün


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:346625 DtGaNi

* ANASAYFA *