E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Turgut Baba

Eyüp Karaçalı… Sınıf öğretmeni… Öğretmen ama nedense öğretmen evinde oturmayı pek sevmiyor!.. Kış mevsiminde istemeyerek de olsa kahvelerde oturarak sohbetlere katılan Eyüp öğretmen havaların azcık ısınmasıyla birlikte de kendisini çay bahçelerine atıyor.

Genellikle Boyabat Şehir Parkında oturan Eyüp öğretmenin burada sohbet ettiği dostları var. Her meslekten olan bu dostlarıyla en çok tarih ve edebiyat sohbetleri yapan Eyüp öğretmenin keyfi bir hayli yerindedir. Boyabat’ın belli başlı kitap okuyan kişiliklerinin geldiği çay bahçesinde yapılan sohbetlerin derinliği de seviyesi de gittikçe genişlemekte, sohbete katılanların sayısı da niteliği de gittikçe büyümektedir. Bir kere parkı çalıştıran iki kabadayı; Seğmen Naci namıyla tanınan Naci Akdoğan da Arabistanlı Hüseyin namıyla tanınan Hüseyin Bozdemir de yapılan sohbetlerin demirbaş üyeleriydiler. Parkı çalıştıran bu kabadayıların çevreleri de; yani, kendileri gibi kabadayı arkadaşları da zaman zaman bu sohbetlere katılmakta ve Eyüp öğretmenin konuşmalarından büyük bir zevk almaktadırlar. Hele hele Eyüp öğretmenin Neyzen Tevfik ve Şair Eşref’ten bahsetmesine-resmen-bayılmaktadırlar. Bir yıl, iki yıl, üç yıl derken bu sohbetlerin müdavimleri devamlı olarak arttı. Halka büyüdükçe büyüdü. Fakat… Son zamanlar da sohbete katılanlar nedense hep kabadayı takımından oluşuyor gibi de bir durum vardı. Bu durum tesadüfen mi oluşuyordu? Parka gelen kabadayıların sayısında mı bir artış vardı? Bu parka gelen kabadayılar Eyüp öğretmenin sohbetine bilerek ve isteyerek mi katılıyorlardı? Yoksa, Eyüp öğretmen kabadayılara haddinden fazla bir ilgi mi gösteriyordu? Eyüp öğretmen de kabadayılarla oturmaktan zevk mi alıyordu? Bu konular tam olarak belli değildi. Net olarak belli olan bir şey varsa; Eyüp öğretmenin son zamanlarda masasında oturanların çoğu hep kabadayı takımından insanlardı!..

İşte, Eyüp öğretmenin Boyabat Cengiz Topel İlköğretim Okulu’nda çalıştığı bu günlerde Boyabat’ta da eğitim-öğretim konularında hararetli günler yaşanıyordu. Özel okullar açılıyordu… Dershaneler açılıyordu… Velhasıl; eğitimdeki trafik bir hayli hızlıydı.

Özel okul ve dershaneler açarak para kazanmanın çok cazip hale geldiği bu yıllarda… 2000’li yılların başlarında… Bir kış günü… Kabadayılardan oluşan on kişilik bir grup Boyabat Avcılar Kulübü’nün hemen altındaki içkili lokantada bir toplantı yaparlar. Toplantının konusu özel okuldur. Boyabatlı kabadayıları içkili lokantada toplayan kişi; Düzceli Turgut Baba namıyla anılan ünlü bir kabadayıdır. Dediğimiz gibi toplantının konusu özel okullardır. Düzceli Turgut Baba; Boyabatlı kabadayıları özel okul konusunu konuşmak üzere toplamıştır. Büyük bir ciddiyetle konuşmasına başlayan Turgut Baba hiç vakit kaybetmeden de sadede gelir:

-Beyler!.. Önüne gelen okul açıyor!.. Memleket dingonun ahırına döndü!.. Bu işte para çok galiba!.. Oğlum biz de bu işe el atalım be!.. Meydanı çakala bırakmayalım!.. Boyabat’ta biz de bir özel okul açalım diyorum!.. Ha!.. Ne dersiniz?

Turgut Baba’nın bu önerisi Boyabatlı kabadayıların pek hoşuna gitmişti. Büyük bir memnuniyetle hep bir ağızdan, hararetli bir şekilde onayladılar Düzceli Turgut Baba’yı:

-Açalım Turgut Baba!..

Düzceli Turgut Baba, Boyabatlı kabadayıların gözlerindeki ışığı görünce daha da ümitlendi:

-Açalım tabii!.. Ulan üç kuruşluk adamlar… Ne idüğü belirsiz insanlar, memleketi özel okullarla doldurdular be!.. Ne yaptıkları belli değil!.. Ne yapacakları belli değil!.. Mektep mi açıyorlar, medrese mi açıyorlar? Yoksa… Kilise mi açıyorlar? Ajanlık faaliyetlerinde mi bulunuyorlar? Misyonerlik faaliyetlerinde mi bulunuyorlar? Amerika’ya mı bağlılar, Çin’e mi yangınlar; yoksa… Rusya’nın emrinde mi çalışıyorlar? Belli değil be!.. Ulan… Kimin eli kimin cebinde belli değil!.. Kime hizmet ediyorlar… Kime hizmet etmek istiyorlar meçhul!.. Allah belamı versin ki… Bunların alayı da… büyük bir ihtimalle altımızı oyuyor gibi geliyor bana!.. Şerefsizim bunların bir çoğu belki de Türk düşmanı!.. Açalım arkadaşlar!.. Biz de özel okul açalım!.. Ulan en azından Türk düşmanı yetiştirmeyiz!.. Ulan en azından çocuklarımıza Türk düşmanlarının kim olduklarını öğretiriz!.. Yahu bir kere… Atatürk’ü öğretiriz Atatürk’ü!.. Atatürk’ü sevdiririz!.. Vatan evladı yetiştiririz vatan evladı!..

Turgut Baba sözlerini bitirdikten sonra Boyabatlı kabadayılara şöyle bir gururla bakıp bakıp büyük bir coşkuyla kadehini kaldırdı:

-Şerefe arkadaşlar!

Boyabatlı kabadayılar Turgut Baba’ya memnuniyetle eşlik ettiler:

-Şerefe Turgut Baba!.. Yarasın!..

Turgut Baba, peçeteyle ağzını güzelce sildikten sonra, heyecanlı bir şekilde devam etti:

-Yalnız!.. Arkadaşlar!.. Bize!.. Önce!.. Çok sağlam… bir… müdür… lazım!.. Çok sağlam ama!..

Turgut Baba sözlerini bitirdikten sonra, masada oturan Boyabatlı kabadayıları, bu memlekette var mı böyle babayiğit bir müdür adayı, der gibi tek tek süzerken; Boyabat’ın delifişek genç kabadayılarından Enver Yazgan bir saniye bile tereddüt etmeden, büyük bir kararlılıkla konuşmaya başladı:

-Sen o işi merak etme Turgut Baba! Sen o işi bize bırak! Bizim müdürümüz hazır! Tam aradığın adam! Allah’ına kadar delikanlı!.. Allah’ına kadar sağlam!..

Masadaki diğer Boyabatlı kabadayılar, kimden bahsediyorsun oğlum sen, der gibi Enver Yazgan’ın yüzüne bakarlarken, Turgut Baba aşırı ciddi bir yüz ifadesi ve ses tonuyla sordu:

-Kim?

Enver Yazgan yine bir saniye bile tereddüt etmedi:

-Eyüp Karaçalı!.. Eyüp Hoca!.. Tam senin aradığın adam Turgut Baba!.. Eyüp Karaçalı bizim özel okulun müdürlüğü için biçilmiş kaftandır!.. Delikanlıdır!.. Sağlamdır!.. Müdürümüz Eyüp Karaçalı olsun Turgut Baba!..

Eyüp Karaçalı’nın ismini duyan diğer Boyabatlı kabadayılar büyük bir sevinç ve kararlılıkla Enver Yazgan’ı hep birlikte onayladılar:

-Çok doğru Turgut Baba!.. Enver Baba doğru söylüyor!.. Eyüp Hoca bir tanedir!.. Bizim müdürlüğümüzü layıkıyla yerine getirir!.. Delikanlıdır!.. Sağlamdır!.. Sen hiç merak etme Turgut Baba!.. Gözün arkada kalmasın Turgut Baba!..

Turgut Baba, gayet memnun olmuş bir vaziyette ama yine de ciddi bir yüz ifadesiyle, otoriter bir ses tonuyla tekrar konuşmaya başladı:

-Tamam o zaman arkadaşlar!.. Siz öyle diyorsanız öyledir!.. Sizin sağlam dediğiniz adam benim için de sağlamdır!.. Beyler!.. Karar verilmiştir!.. Müdürümüz; Eyüp Karaçalı’dır!..

Evet… İşte böyle… Mesleğinde otuz yıl sınıf öğretmeni olarak çalışıp da emekli olan Eyüp Karaçalı… İlk ve son defa olarak… Bir müdürlük teklifini bu şekilde almıştır!..

Ha!..

Bu özel okul meselesi ne oldu? Kabadayılar özel okulu açtılar mı? Eyüp Karaçalı’yı müdür yaptılar mı?

Şey… Kabadayılar bir daha bu özel okul mevzusuna hiç girmemişler!

Tarih:04 01 2017 22:26(2376) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Engelden uzak erişilebilir hayat mümkün


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:346449 DtGaNi

* ANASAYFA *