E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

SİYAD kendini değişimle geleceğe taşıyacak!

Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde (SİYAD) 19 Mart akşamı nöbet değişimi olacak.

Mevcut Genel Başkan Keramettin Arpacı’dan nöbeti devralan, teşbihte hata olmazsa çiçeği burnunda genel başkan, yönetim kurulu üyeleri, disiplin ve denetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla birlikte yeni bir dönemin startını verecek.

SİYAD, bugün güçlü örgüt yapısıyla sivil toplum kuruluşlarının içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Teşkilat içerisinde görev almış kişiler ise, kendilerini hedefledikleri önemli yere, bugün ne kadar taşıyabilmişlerdir? O bir muamma!

Güçlü ve model örgüt olmasının temelinde Kurucu Genel Başkan Ali Karakuş’un (Allah rahmet eylesin) ve takip eden dönemlerde yönetim sorumluluğunu üstlenmiş diğer genel başkanların da katkıları mutlaka olmuştur. Bir kurumda/mekanda/yerde zaman ayrılmış ve emek verilmişse gayretli çalışmalar da cidden olmuş demektir. Genel Merkez ve şubelerde yapılan hizmetler kayda değerdir. Tabi, eksiklikler de yok değildir.

SİYAD, 2014-2017 döneminde alışılmışlığın dışında farklı bir dernek yönetim modeli ortaya koymuş ve bunu da başarmış bir örgüttür. SİYAD ailesi, sabırla, azimle ve gayretle adım adım katettiği mesafenin nihayetinde elde ettiği kendi başarısını alkışlamalıdır.

Bir kurumda/kuruluşta rol üstlenmiş, sorumluluk almış kişiler kendi hikayelerini yazma bencilliğine düşmemelidir. Orada kişilerin değil, kurum ya da kuruluşların hikayesi vardır. Rol üstlenmiş kişiler bir uzun hikayenin gerçek kahramanı olamazlar.

Son onbeş yılda büyüyen, aynı zamanda dünyada güçlenen bir Türkiye’nin içerisindeyiz.

SİYAD da mevcut gücünü daha da arttırmayı ve büyümeyi sürdürmelidir. Mevcut gücünü arttırma ve büyüme, ancak kendi içinde gerçekleştireceği değişimle olacak ve bunun sonucu olarak geleceğe giden yolculuğunu hız kesmeden devam ettirebilecektir.

Değişim çalışmakla oluyor. Federasyon, dernek, şube ve komisyonların birer karnesi olmalıdır. Karnesinde aksiyonlara yer verilmelidir. Aksiyonu olmayan ve değerlendirmesi yapılamayan Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) başarısından söz etmek güçtür.

SİYAD da büyümeye ve gücüne güç katmaya devam etmelidir. Yeni dönemde de diğer sivil toplum kuruluşlarına model olmayı ve örnek olmayı sürdürmelidir.

Verimliliği daha yüksek noktalara taşımak gayesiyle reorganizasyon uygulaması gerçekleştirmelidir. Unvanların belirlenmesinde, görevlendirmelerde, görev tanımlamalarında ve çalışma komisyonlarında yeniden yapılanmaya gidilmesi elzemdir.

SİYAD’ta yapılacak yeni düzenlemeler, yeni dönemde, yeni heyecanlar yaşatacaktır.

Organizasyon şeması yenilenmeli, genel başkan hariç tüm yöneticilerin unvanları, çalışma komisyonlarının isimleri değiştirilmelidir. Sorumluluk alanları yeniden belirlenmelidir. Yönetim kurulu üyeleri değiştiğinden komisyonların başkanları zorunlu olarak yeni isimlerden oluşturulmalıdır.

Komisyonların yeni isimleri şu başlıklardan oluşturulmalıdır: İnsan Kaynakları ve Eğitim, Medya ve Kurumsal İletişim, Gençlik ve Spor, İş Geliştirme, Kamu ve Özel Kurum İlişkileri, Kültür ve Sanat, Etkinlik ve Organizasyon İşleri, Proje Hazırlama, Planlama ve Uygulama İşleri, Hukuk ve Mevzuat Düzenleme İşleri gibi.

Kadın Kolları Başkanlığı daha aktif hale getirilmelidir. Kadınlara yönelik daha çok etkinlik planları yapılmalı, projeler hazırlanmalıdır.

Reorganizasyon, öncelikle SİYAD tüzüğü, sonra varılmak istenilen durum, daha sonrada kültürü dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir.

SİYAD’ın geleceği değişimde, değişim de çalışmakla oluyor!

Tarih:06 03 2017 21:16(1781) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Sıladan Mektup Var


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Kimiz biz: TUR...


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:332711 DtGaNi

* ANASAYFA *