E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Evet mi? Hayır mı?

Yazımın başlığından da anlaşıldığı gibi referandum ile ilgili bir şeyler yazmaya çalışacağım. Fakat öncelikle yıllar önce yaşadığım bir anımı paylaşmak istiyorum.

Yetmişli yılların ortaları. Lise öğrencisiyim. Okul yönetimi Karadeniz bölgesine gezi düzenledi. Gezimiz Kastamonu’dan başladı, Rus sınırındaki Sarp köye kadar devam edecek.Tam da dağa taşa Karaoğlan yazıldığı o günlerde doğuya doğru yaklaştıkça MHP ağırlıklı yazılar çoğalmaya başladı. Şimdi ismini hatırlayamadığım, Trabzon’lu matematik öğretmenimiz “çocuklar bu yazıları görüp de aldanmayın, üç beş kişinin yazdığı yazılar bunlar” dedi.

Bu anımı niye anlattığımı anlatacağım. Gelelim referanduma. Hükümet bir yasa değişikliği yapmak istedi. Bizim seçip meclise gönderdiğimiz vekillerimiz buna gereken kararı veremedikleri için tekrar biz halka sormak ihtiyacı doğdu.

Bu kararı evet diyerek ya onaylayacağız. Ya da hayır diyerek bu yasalar Türkiye için, geleceğimiz için fayda yerine zara getirir deyip ret edeceğiz.

Evet diyen kadar hayır diyende, hayır diyen kadar evet diyen de bu ülkenin vatandaşıdır. Terörist de değildir. Vatan haini de değildir.

Cumhuriyet döneminin ilk anayasası 23 Nisan 1920 de TBMM açıldıktan sonra yapılan 1921 anayasasıdır. İkinci anayasa 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet’in ilanından sonra yapılan 1924 anayasa. Üçüncüsü 1960 darbesinden sonra yapılan 1961 anayasası. Dördüncü anayasa ise 1980 darbesinden sonra yapılan 1982 anayasasıdır.

16 Nisan da evet diyerek onaylayacağımız, ya da hayır diyerek ret edeceğimiz bu anayasa değişikliğinin neden 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yapıldığını çözemiyorum. Ülkemizde Olağan Üstü Hal varken bu yasa değişikliğini yapmak zorundamıyız?

O kadar çok soru aklıma takılıyor ki. Son zamanlarda işsizlik oranının en yüksek seviye (% 12.7) de olduğu bu günlerde toplu açılış törenleri yapılıyor. Bir şeyler yapılmış da açılışı yapılıyorsa neden işsizlik oranı yüksek? Bu açılış törenlerinde yapılan açılışlarla ilgili bilgi vermekten çok referandum konuşuluyor. Bu yapılanlar tarafsızlık ilkesine aykırı değil mi?

Bu yasa değişikliği maddelerini birkaç kez okudum. Hukukçu değilim ama evet denecek gibi değil. Örneğin 10. Maddede “Cumhurbaşkanı seçildikten sonra bir veya daha fazla Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilir” diyor. Kaç tane atayabilir? Hangi vasıfta ki kişileri atayabilir? Belli değil.

Bundan dört yıl önce derneğimiz tüzüğünde değişiklik yapmak istedik. Dernek Yönetim Kurulu yedi kişiden az olmamak üzere oluşturulur demiştim. Kesin sayı belli olmadığı için kabul etmemişti. T.C. anayasası bir dernek tüzüğü kadar da mı önemli değil?

Çok olumsuz yönlerinin olduğunu düşünüyorum.

Baş tarafta anlattığım anıma dönersek. Genelde İstanbul da her yer evet afişleri ile dolu. Fakat bunlar genelin görüşü olmadığı kanısındayım. Buna bir örnek daha vermek istiyorum.

10 Şubat akşamı bana bir resim gönderdiler. Bu bir evet afişinin resmi. Hem de benim de içinde olduğum bir gurubun afişi. “….. Platformu olarak yeni anayasaya evet diyoruz” diye yazıyor. Bizim dernek başkanını aradım. Haberi yok. Platform başkanını aradım haberi yok. Ben sormadan AKP ilçe yönetiminden bir arkadaş abi bizimle bir ilgisi yok diyor. Ama birçok yerde o afiş aslı. Evet afişlerine bakıp çoğunluk evet diyor demeyin. Kararınızı yeni yasa maddelerini okuyun da verin.

Ayrıca evet diyecek arkadaşlarıma neden evet dediklerini soruyorum. Aldığım cevaplara göre çoğu konudan habersiz. Bugünü düşünüyorlar. Yarını düşünmüyorlar. Bugün için çok iyi olabilir. Bence bugün için de iyi değil ama. Yarın ben Cumhurbaşkanı oldum. Kanun Hükmünde Kararname ile çok büyük kötülük yaptım bu ülkeye o zaman ne olacak diyorum. Yine yeterli cevap yok.

Değeri okuyucu dostlarım. Vereceğiniz evet ya da hayır oyuna göre hiç kimseyi ötekileştirmiyorum. Evet de çıksa, hayır da çıksa bu ülkede beraber yaşayacağız. Yaşamak zorundayız.

Daha iyi koşullarda beraber yaşamak için en iyi sistem parlamenter sistemdir. Parlamenter sisteme kefen biçmemeniz için tercihinizi beyazın üzerine değil, bolluk, bereket, kardeşçe yaşamak için kahverenginin üzerine basmanızı tavsiye ediyorum.

Ülkemiz için, geleceğimiz için, torunlarımıza bırak zorunda olduğumuz emanetlerini daha iyi bir şekilde bırakabilmek için HAYIR demek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Gürleyen

Tarih:22 03 2017 19:25(1878) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: muammer ergan 26 03 2017 23:08
- ağzına ve kalemine sağlık kardeşim. olması gerekenleri yazmışsın. teşekkür ederim.

5. Yorum: rodallega 25 03 2017 21:53
boyabatlı kardeş sen merak etme içinizde bile korkudan sesini çıkaramayan o kadar arkadaşınız varki hayır diyecek...neye uğradığınızı bilemeyeceksiniz...

4. Yorum: saraydüzü 24 03 2017 21:44
keşke tayyip erdoğan çıksa ya ben hata yaptım başkanlığa hayır kandırıldım beni doldurdular şimdilik kalsın derse..hüloooo bizde hayır diyoruz diceç çok insan var yüzüne tükürceğim

3. Yorum: gürleyen kadir 24 03 2017 19:32
istediğiniz kadar propaganda yapın diyen arkadaş butun tv kanallarında konusan evetçiler her sokak bası akp çadırları zangır zangır bağıran akp arabaları çay makarna kahve dağıtan akp kolları kim propaganda yapıyor aklına şaşarım

2. Yorum: aslan 24 03 2017 16:46
"boyabatli" bey/hanim evet diyecekmis ama, niçin evet olmasi gerektigini hala açiklayamiyor? aynen binali bey veya tayyip bey gibi! bey/hanim kardes; bu kadar maddenin içerisinde en korkutucusu, ulkenin anahtarinin tek kisiye verilecek olmasidir... o kisiyi hiçbir demokratik güç (kaba kuvveti saymazsak) bir daha oturdugu koltuktan kaldiramayacak... ayrica, diger maddelerde de ülke butunlugunu bozacak tehlikeler var...

1. Yorum: boyabatlı 24 03 2017 11:20
istediğiniz kadar hayır propagandası yapın en az % 60 evet çıkacak.bu millet uyandı artık evet evet evet diyoruz......


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616756 DtGaNi

* ANASAYFA *