E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Geleceğimizi Düşünenler

Son günlerde referandum nedeniyle harıl, harıl çalışmakta olan bir partinin ilçe yöneticilerinden Haydar’ın çocuğu rahatsızlanır. Hanımı telefonla arayıp çocuğunun çok rahatsız olduğunu, hemen eve gelmesini ister.

Haydar o yoğun çalışmaları içinde çocuğunu hastaneye götürmek zorunda kalır. Fakat gittiği çocuk doktoru yakını olduğu için randevu almadan ve sıra beklemeden doktorun odasına girer. Hanımı çocuğun durumunu anlatır. Doktor muayenesini yapar. Telefon ile birini arayıp konuşmaya başlar. Anne, baba 18 aylık Hasan’ın durumunu merak etmektedirler.

Telefonu kapatan doktor, anne ve babaya dönerek; Genel Cerrahiden doktor arkadaşım sizi bekliyor der ve çocuğu Genel Cerrahiye götürmelerini söyler. Cerrahideki doktora giderler.

Genel Cerrahi doktoru tarafından gereken muayeneler yapılır. Bir sorun olmadığı anlaşılır. Doktor; merak etmeyin arkadaşımın korktuğu gibi bir durum yok. Siz yine geldiğiniz doktora gidebilirsiniz der. Ben hasta hakkında arkadaşıma bilgi vereceğim der.

Haydar tekrar akrabası olan ilk doktorunun yanına gider. Çocuğun durumu için anne ve baba merak içindedirler.

Doktor, Haydar Beye dönerek, merak etme korktuğum gibi bir durum yokmuş. Ben bağırsak düğümlenmesinden korkmuştum. Onun için cerrah arkadaşıma gönderdim. Ben gerekli ilaçları yazacağım. Birkaç güne kadar bir şeyi kalmaz.

Bu ara da Haydar doktorun odasına girerken dışarı çıkan doktorun asistanı ve çaycı kapıdan elinde kahvelerle içeri girerler.

Haydar Bey senin yoğun siyasi çalışmaların nedeniyle bir an önce gitmek isteyeceğini düşündüğüm için kahveleri sana sormadan söyledim. Uzun zamandır da görüşemiyoruz. Hem birer kahve içeriz, hem de beş-on dakika sohbet ederiz diye düşündüm.

Haydar; Teşekkür ederim. Dediğin gibi bu günlerde çok çalışmak zorundayız. Referanduma az kaldı. İstediğimiz sonucu alabilmek için de çok çalışmalıyız.

Doktor; Haydar Bey biz de zamanında çok çalıştık. İyi bir doktor olabilmek için. Doğru olanı da yaptığımız iş de başarılı olabilmek için çok çalışmaktır.

Yalnız siyasilerle sağlıkçılar arasında bir fark vardır. Biz sağlıkçılar olarak hastamızın on dakika sonrasını düşünmek zorundayız. Geç kalmış olmamak için. Siz siyasilerde on yıl, yirmi yıl, hatta daha uzun zaman sonrasını düşünmek zorundasınız yanlış yapmamak için.

Bu arada kahveler içilmiş. Vedalaşma vakti gelmiştir. Vedalaşıp ayrılırlar. Haydar çocuğunun iyi olması nedeniyle sevinçli, doktorun anlattıkları nedeniyle biraz düşüncelidir.

Siyasiler ve doktorlar kadar biz vatandaşlar da üzerimize düşen görevi doğru dürüst yapmak için yeni yasa hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

11 Şubat 2017 Cumartesi Resmî Gazete yayınlanan 29976 sayılı TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNU 16 Nisan da EVET yada HAYIR diyeceğimiz hiç inceledik mi? Bizim için ne getiriyor ne götürüyor? Ne kadar bilgis ahibiyiz?

Güvendiğim siyasilerin ve hukukçuları anlattıklarına, bu yeni yasa maddelerini okuduğum kadarıyla hiçbir maddesine evet denecek gibi değil. Tabi bu benim düşüncen. Benim görüşüm ama, daha önce de yazdığım bir madde hakkında ki düşüncemi tekrar etmek istiyorum.

Köyümüz derneğinin tüzüğünde şöyle bir değişiklik yapmak istedik. Daha önce dernek yönetim kurulu yedi kişiden oluşur yerine, ”yedi kişiden az olmamak üzere” cümlesini ekledik. Kaç kişiden oluşacağı kesin belli olmadığı gerekçesi ile tüzük kabul edilmedi. Değiştirdik. Seçilen Cumhurbaşkan kaç yardımcı seçebilir? Yardımcıları kimlerden seçebilir? Halkın seçmediği bir yardımcı Cumhurbaşkanın yetkilerini kullanması doğru mudur?

Tüm maddelerde buna benzer çok soru takılıyor insanın aklına. Hepimiz bir beşeriz, istemesek de bazen şaşarız. Örneğin ben Cumhurbaşkanı oldum. Bu vatana bir zarar veren bir karar aldım. Beni kim nasıl yargılayabilecek? Yargılanmaktan kurtulmak için ben neler yapabilirim? Hiç düşündünüz mü?

Her ne şartta olursa olsun, seçilecek kişi ne kadar dürüst olursa olsun tek adamlık iyi olmayacağını düşünüyorum. Geleceğimizi düşünenlere kulak verdiğimiz kadar kendimiz de düşünmeliyiz.

Tabi ki parlamenter sistemde de eksiklikler olabilir. Şu an mevcut olan parlamenter sistemin çok iyi, eksiksiz olduğu için değil, başkanlık sisteminin çok kötü olduğu için HAYIR diyoruz.

Mustafa Gürleyen (01.04.2017)

Tarih:01 04 2017 22:55(1677) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: aslan 05 04 2017 16:22
okuyanlari dusunmeye sevketmesi gereken yazi için sayin gurleyen'e tesekkurler. umarim evet/hayir dusuncesinde olanlar dikkatlice okurlar bu yaziyi, hatta çevrelerine de anlatirlar... hele bugunlerin moda suçlamasi "vatan haini" sozunu de igrenç buluyorum. neden mi? madem bunun adi "halkoylamasi" ise, bu çirkin suçlama neyin nesi??? vatan haini olmak bu kadar kolayca soylenecek bir soz mu???

2. Yorum: karaçaylı 04 04 2017 14:48
mustafa beyin yazısında belirttiğine göre bir köy derneğinin tüzüğünde bile dernek yönetim kurulu tam olarak belirtilmediği için kabul etmemişler.oysa yeni yasada madde 106 – cumhurbaşkanı, seçildikten sonra bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilir. diyor. kaç yardımcı, kimleri atayabilir belirtilmiyor. eğer sayın çakıcı hayırcılara terörist dediyse, ne olduğunu bilmeden evet diyenlere ne demeli? bence tamamı ucube olan yasadan bu bir örnek.

1. Yorum: istanbulda boyabatlı 02 04 2017 17:57
01/04/2017 cumartesi istanbul esenlerde sindef federasyonun toplantısında davetliler arasında boyabat belediye başkanı şefik çakıcıda var sunucu konuşmasını yapmak için sahneye davet etti, boyabatın belediye bşkanı bir coşduki evet purobogandası yapmıya başladı ve konuşmasının sonunda bombayı patlattı hayır diyenler vatan hayini narası attı dersini iyi aldığını grüyorsunuz,boyabat kimlerin eline kaldı sen boyabat belediye başkanısın boyabatta hayırcılar var ve sen onların yüzüne nasıl bakacaksın sana allah selamet versin.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616779 DtGaNi

* ANASAYFA *