E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Referandumdan Önce Ne Demiştik?

Değerli dostlar, yazıma bir emekli öğretmen olan, Köy Eğitim enstitüleri kökenli Öğretmen Okulu mezunu bir öğretmen arkadaşımın bir anısı ile başlamak istiyorum.

Öğretmen okulundan ilk mezun olduğu zaman Batı Karadeniz Bölgesinde bir köye öğretmen olarak atanır. İlçe Milli Eğitim Müdürü atandığı köydendir. Görevine başlar. Aradan birkaç gün geçer. Müdür, öğretmen arkadaşı makamına çağırır. Göreve başladığından beri hiç ilçeye uğramadın. Ben senin öğretmenlik yaptığın köydenim der. Öğretmen arkadaş hangi köylü olduğunu, kimlerden olduğunu biliyorum. Ayrıca müdürlüğe bir işim düşmedi onun için uğramadım der. Müdürün cevabı;

Bak öğretmen bey, sen o köyü de, köylüyü de tanımazsın. O köyün adı Kılçak, adamları kadınlarından alçak. Ona göre dikkatli ol der.

Belki de en son söylemem gereken sözü yazımın başında söyleyeceğim. Bu referandum boyunca ve referandum günü ve sonrası kim karşısındakine hakaret ettiyse, yasalara, kurallara uymayarak etik davranmadıysa ALÇAKTIR diyorum.

Benim bu kelimeyi kullanmam suç olmaması lazım. Çünkü, referandum süresince Sayın Cumhurbaşkanımızda, başbakanımızda bu kelimeyi çok kullandılar.

Bilmeyenler için bu kelimenin anlamı açıklayayım. Türk Dil Kurumunun 1969 tarihli beşinci baskısına göre: Bile bile en kötü ve ahlaksızca davranışta bulunan.

21.01.2017 tarihinde kabul edilen, daha doğrusu bizim seçip TBMM gönderdiğimiz milletvekillerince yeterli karar verilemeyince, 11.02.2017 tarihinde referanduma götürülmek üzere Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı yasaları ile ilgili bir çok şey söylendi. Fakat 18 ana maddelik anayasa paketi anlatılmadı.

İlk günden 15 Nisan akşamına kadar bende bir çok şey söyledim ve yazdım. İlk söylediğim, bu yasa senin, benim, onun, bunun değil, tüm Türk halkı tarafından evet bu yasa bana göre diyebileceği, benim yasam diyebileceği bir yasa olmalı dedim.

Her zaman söylediğim gibi evet diyene de, hayır diyene de saygı duyuyorum. Fakat evet diyen arkadaşlarımın ve tanıdıklarımın hiçbirinden tatmin edici bir cevap alamadım. Hala daha olaya bugünü düşünerek ve siyasi bakıyorlar. Bir parti meselesiymiş gibi bakıyorlar. Yarını düşünmüyorlar.

Yarını düşünebilmeleri için, fikirlerini ona göre beyan edebilmeleri için yasayla ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir. Maalesef bilgi sahibi değiller.

Elimden geldiği kadar araştırmaya çalıştım. Bilgi almaya çalıştım. Bu yasayı hangi hukukçunun hazırladığını öğrenemedim. Var mı bilen?

Referandum ile yapılan miting ve toplantılarda konuyla ilgisi olamayan şeyler anlatıldı. İşsizlik oranını %13 e çıktığı şu günlerde her gün toplu açılış törenleri yapıldı ama neyin açılışı yapıldığı, hangi tesisin açıldığı anlatılmadı.

Toplu açılış törenleri adı altında referandum çalışması yapılınca helal mi oluyor, kul hakkına girmiyor mu diye sormuştum. Şimdi konuşan arkadaşların hiçbiri bu soruma cevap vermemişlerdi. Tekrar soruyorum. Ne diyorsunuz?

Bu referandumda hayır diyen geri zekalıdır diyen MD arkadaşım gibi düşünenlere soruyorum. Tahsil düzeyi yükseldikçe, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyükşehirlerde oturanlar geri zekalı mı?

Üstelik koşullar eşit şartlarda sürdürülmemiştir. Hayır cephesinde çalışanlar sürekli engellenmiştir. Meral Akşener’in birçok toplantısı iptal edilmiş, edilmeyenlerde de elektrikler kesilmiştir. Sinop’ta Eski İstanbul Baro başkanı Ümit Kocasal’a keyfi gerekçelerle salon verilmemiştir. Sayın Cumhurbaşkanı yasalara göre tarafsız olacağına dair yemin etmesine rağmen, tarafsız davranmayarak evet kampanyası yürütmüştür.

Hayır diyorum diyen kim hakaret edici davrandı ve söz söyledi? 15 Nisan akşamı bu konuyla ilgili fikir beyan eden iki arkadaşımın yazısını paylaşacağım. İkisi de selam verdiğim, merhabalaştığım arkadaşım. Biri AKP ilçe başkan yardımcısı, biri de CHP ilçe başkanı. Yorum sizin.

AKP'linin Yorumu:

Vatanın, Bayrağını, Milletini seven Hayırcı kardeşler; Birkez daha düşünün derim;

Erbakan'ın mücahid'leri #EVET diyor! Türkeş'in ülkücü'leri #EVET diyor! Muhsin Reis'in alperen'leri. #EVET diyor! Özal'ın yoldaşları #EVET diyor! Erdoğan'ın askerleri #EVET diyor!

Pkk'nın teröristleri hayır diyor, Fetö'nün itleri hayır diyor, Avrupa'nın şerefsizleri hayır diyor, Vatan hainleri #Hayır diyor! #MeseleMemleketEvet (15.04.2017/22.08)

CHP linin Yorumu:

16 Nisan tarihinde yapılacak referandumda evet vermeyi düşünen değerli arkadaşlarım, bir daha düşünün. Çünkü evet çıkarsa bir daha size sorma ihtiyacı duymayacaklar. O nedenle oylarınız HAYIRlı olsun. (15.04.2017/22.12)

Bir kez daha söylüyorum. Evet diyenler kadar, hayır diyenler de bu ülkenin evladı ve vatandaşıdır. Başta da belirttiğim gibi milletvekillerimiz karar veremediler. Asıllara sordular. Hiçbir vekilin ve yöneticinin biz asıllara terörist demeye, şerefsiz demeye, hakaret etmeye hakkı yoktur. Kötü söz sahibine aittir.

Bence, kesin olmayan bu sonuçlara göre evet kazanmıştır. Kesin olmayan sonuçlara göre diyorum. Çünkü Yüksek Seçim Kurumu kesin sonuçları açıklayana kadar sonuç tam belli değildir. Birçok sandık da usulsüzlük olduğu ileri sürülmektedir. Aradaki fark sonucu etkilemeyecek kadar fazla değildir.

Sonuç ne çıkarsa çıksın. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yarınlarımızı düşünerek merak ediyorum. Bu yasa bir parti sorunu değil memleket sorunu olduğu için de yarında memleket için iyi olur mu diye düşünüyorum.

Bu yasa 2019 yapılacak olan seçimle yürürlüğe girecek. O zamana kadar ben yeni bir parti kurdum. Seçimlere katıldım. Şimdi olduğu gibi meclise dört veya daha fazla parti oldu. En fazla milletvekili çıkaran parti benim parti. Toplam milletvekili sayım 201. Diğer partilerinde 399.

Ülke için çok iyi işler yaparken, isteyerek veya yardımcılarım tarafından kandırılarak bir suç işledim. Belki biraz uçuk bulacaksınız ama ben biraz daha ileri gideyim. Seçilen Cumhurbaşkanı kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi var ya. Bir kanun Hükmünde Kararname ile, bu vatanın tapusu sayılan camilerin bir kısmını başka bir dine mensup olanların ibadethanesi olarak ayırdım.

Soru Bir: Bu meclisin, bu yeni yasaya göre bana ceza verme yetkisi var mı?

Soru iki: Bana ceza verebilseniz bile atı alan Üsküdar’ı geçerse ne olacak?

Her şeyin ülkemiz için, tüm vatandaşlarımız için en iyisinin olması dileklerimle tüm okuyanlarıma, özellikle hakaret etmeyenlere saygı ve sevgilerimle. (18.04.2017)

Mustafa Gürleyen

Tarih:18 04 2017 21:18(1669) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: muammer ergan 25 04 2017 17:39
dostum yüreğine ve ellerine sağlık.özellikle cahilliğin prim yaptığı ülkemizde anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az.yorma kendini. biz nicelerini gördük. biz yine biz olarak kalacağız ama, birileri ne yazık ki yine fırıldak gibi dönmeye devam edecekler....son nefesimize kadar doğruluk, dürüstlük ilkemiz olacaktır.yolumuz açık olsun..


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616816 DtGaNi

* ANASAYFA *