E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Oy Sayım Sistemi Değişmeli

Değerli dostlar, seçimlerde oy sayım sisteminin değiştirilmesi, yeni bir sisteme geçilmesi gerektiği kanısındayım. Bunun nedenlerini kendimce anlatmaya çalışacağım. Bu konuya geçmeden yaşadığım bazı konuları size aktarmak istiyorum.

Altı yıl kadar önce köyümüze yapılması gereken su deposu için derneğimizde toplandık. Muhtarımız, bizim istediğimiz şekilde bir depo yapabilmek için tahmini 20.000 TL ye ihtiyaç var. Sizler ne yardım yapabilirseniz geri kalanı da köyden yardım ve salma ile toplayabileceğini söyledi. Kısa zamanda, kimi nakit, kimi çek, kimisi de ne zaman ne kadar verebileceğini taahhüt ederek ihtiyacımız olan paraya yakın parayı topladık.

Geri kalan parayı da toplayabilmek için dernek yönetimi ve köyümüzün ileri gelenleri ile istişare ederek o an orada olmayanlara da bir miktar para yazdık.

Bir arkadaşa da 100 TL yazmışız. Bu iş ile görevli arkadaşlar durumu anlatıp parayı istedikleri zaman ben bu parayı vermezdim ama demiş susmuş.

Neden vermiyorsun? Anlat o zaman dediklerinde. Yarın köyde muhtara bir işim düşer. Bu parayı vermezsem bana zorluk çıkarır. Bu yılda köye ev yapmak istiyorum demiş. Bence kullanacağımız oy da aynı durumda.

Başka bir örnek. Üç seçmen sandıklı bir köy muhtarı 2011 yılında yapılan seçimlerde, ilçeden gelen sandık görevlisi bayana, ben söz verdim, bu sandıktan başka partiye oy çıkmaması lazım. Eğer başka partiye oy vereceksen oyunu başka yerde kullan demiş. Bu köyde 750 kadar seçmenden 420 oy kullanılmış. Kullananların % 95 i muhtarın dediği partiye oy vermiş. Ya da vermek zorunda kalmış.

Gelelim anlatmak istediğim konumuza. Neden oy sayım sisteminin değişmesini istediğime. İktidarda olanlar nereden, kimden ne kadar oy aldığını bilmemeli. Bilmemeli ki o yöreye, kendine oy verenlere veya vermeyenlere farklı davranmamalı.

Bir köyde muhtarın, bir ilçede kaymakamın veya başka bir yerde amirin, memurun, patronun baskısı ile vatandaş oy kullanmaktan kurtarılmalı.

Referandumda Sabiha Gökçen Havaalanında oy kullanan iki kişinin hayır verdikleri, başka oy kullanan olmadığı, bu kişilerinde kimler olduğu söyleniyor. Gizli oy kullandığımıza göre kimin ne oy verdiği bilinmemesi gerektiği halde biliniyor.

16 Nisan 2017 günü yapılan referandum sonuçlarına göre evet çiler, evet fazla çıkan köye, mahalleye, aynı şekilde hayırcılar hayır çıkan köye, mahalleye teşekkür pankartları asıyorsa, kendine ters olanlara ters de davranabilirler. İstenilen hizmeti vermeyebilirler.

Bu referandumda bizim köyde 40 kişi evet, 11 kişi de hayır demiş. Kimin evet, kimin hayır dediği belli olmasa bile tahmin edilebilir.

Başka bir örnek İstanbul Gaziosmanpaşa da 16 mahalleden 9 u evet, 7 si hayır demiş. Daha da incelendiğinde mahallenin hangi sokağı evet demiş, hangisi hayır demiş. Şu anki oy sayım sistemine göre bunlar biliniyor.

Bunların bilinmemesi için, hangi mahalleden, hangi ilçenin hangi köyünden, hangi partiye ne kadar oy çıktığı bilinmemesi için oy sayım sistemi değiştirilmeli. O zaman oy kullananlarda gönül rahatlığı ile oyunu kullanabilirler. Birilerinin baskısı altında oy kullanmazlar.

Oy sayım sistemi nasıl olması gerektiğine gelince, seçmen sayısına göre ayarlamalar yapılmalı. Türkiye genelinde öyle ilçeler var ki, köyleri ile birlikte büyük şehirlerdeki bir mahalle kadar. Bu durumlar göz önüne alınarak belirli noktalarda oylar harmanlandıktan sonra açılıp sayılmalı.

Konuyla ilgili uzmanlar tarafından gerekli çalışmalar yapılmalı. Benim ilk aklıma gelen bir il de veya ilçede kullanılan oylar açılmadan belirli merkezlerde toplanıp başka görevliler tarafından sayılmalı.

Elli bine kadar seçmen sayısı olan bir merkezde, her elli binden sonraki seçmenlerin oyları başka, başka merkezlerde toplanarak sayımları yapılabilir.

Oylar harmanlanıp sayımları yapıldığı için hani köy veya mahalleden kime oy verildiği belli olmaz. Baskı altında oy kullananlar da kendi istedikleri yere oy verebilecekleri için daha adil bir seçim olacağını düşünüyorum.

İktidar da kimlerin oyu ile iktidar olduğunu, nereden oy alıp nereden alamadığını bilemediği için eşit davranır. Bu sistemin yerel yönetimlerde daha önem kazanacağını düşünüyorum.

İçinizden, Yenikapı mitingi için tüm ulaşım araçlarını ücretsiz yapıp, 1 Mayıs da İşçi ve Emekçilerin bayramını engellemek için ulaşım araçlarını iptal eden bir yönetimden ne seçimi, ne oy sayım sistemi değişikliği bekliyorsun der gibisiniz. Daha çok seçimler yapacağız. Bu ülkedaha çok seçimler görecek.

A dan Z ye herkesin hukuk önünde eşit, huzurlu, iş, aş sorunu olmayan, parlamenter sistemi daha iyileştirerek özgür günler dileği ile…. (03.05.2017)

Mustafa Gürleyen

Tarih:03 05 2017 21:25(1838) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: karaçaylı 08 05 2017 14:48
mustafa beyin yazısından anladığım kadarıyla oylar açılmadan önce belirli noktalarda toplanıp değişik sandıklardan gelen oylarla karıştırılıp öyle sayılsın. böylece hangi köy veya mahalleden kime oy verildiği belli olmaz ise hizmet verirken ayrım yapılmaz diye düşünmüş. misafir34 bey/hanım ın dediği gibi içeriği çok boş olan bir yazı değil. ayrıca seçimle ilgili bir yazı olduğuna göre yenkapı ile ilgili yazdığı 15 temmuz mitingi ile ilgili değil,referandumdaki miting iledir. başka bir şey daha birileri bir dersler çıkarmış ki yorumlar yapılmış ve 300 yakın kişi okumuş.

3. Yorum: türkiyeden bu işten anlay ... 04 05 2017 20:57
çözüm getir. ilçe merkezi 400 kişi bazı köylerde seçmen sayıları değişkenlik gösterir örneğin 30 kişilik köyde halkoylamasın dan önce sen bu kişilerin hangi partili olduklarını bilmiyorsun çözüm söyle çözüm laflar la peynir gemisi yürümez yazdıklarınız akla mantığa ve belgeye dayanmalı benide kızdırma kimin nereye oy verdiğini vereceğinin dedikodusu yapacağına şu memleket için birşeyler üretmeye çalış nereye verirse versin serbest bırak sana mı soracaklar çok bilirsen köyde oturanlar bile kendini yetiştirdi ama siz boşsunuz okusaydın ya bi zeka ile.

2. Yorum: geldeyazma 04 05 2017 11:02
yazı başlığınız ile içeriği misafir34 ün dediği gibi uyuşmayan, ve artık memlekette gazetecilik denen mesleğin de gittiği vahim istikameti gösteren nitelikte. oy sandıklarının kuruluşu ve seçmenlerin farklı sandıklarda oy kullanıp, kimin ya da hangi köy/mahallenin hangi partiye oy verdiğinin anlaşılamaması mantığını savunan bir yazı yazmışsınız. bence de doğru bir düşünce. lâkin oy sayım sistemi değişmeli demişsiniz.

1. Yorum: misafir34 04 05 2017 08:31
yazınızı bir hevesle okudum çünkü başlık çok çekici ama yazınızın içi okadar boş ki sayımla oy kullanma ile başlamışsınız sonucu akp ile bağlayıp bitirmişsiniz. burada iktidar kim olursa olsun aynı şeyler olur bu bir ikincisi ise daha sandıklar açılmadan bile sandıklarda şaibe var diyip videolar yaynlayan muhalefet var işi sulandıran siz diyorsinizki başka yerlerde sayılsın o zaman varya bırakın şaibeyi türkiyede bir daha seçim yaptırmaz bu muhalefet. yeni kapı mitinginden kastınız hangisi 15 temmuz ile ilgili ise size söyleyecek sözüm yok sizin safınız belli. normal parti mitingi ise onun için iktidar belediyeye para ödüyor.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616824 DtGaNi

* ANASAYFA *