E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Tükenmeyen su kaynağı ZEMZEM

Arapça bir kelime olan zemzem "alçak sesle konuşmak" demektir. Hemze, Tayyibe, Tahire, Şarabü'l-Ebbar olarak da bilinen, Mekke'de Harem-i Şerifte bulunan kuyu ve bu kuyunun Müslümanlarca kutsal sayılan suyun adıdır.

Yaklaşık 4 bin yıl önce bulunan zemzemin tarihçesi de ilginç. Hz. İbrahim (a.s.), Cenabı-ı Hakk'ın emri üzerine hanımı Hacer validemizi ve henüz süt emmekte olan oğlu Hz. İsmail'i Mekke'de bugünkü zemzem kuyusunun bulunduğu yere bırakır.

Ve o tarihte henüz Mekke'de hiç kimse yaşamamaktadır. Hz. İbrahim, hanımı ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar da su bırakarak oradan ayrılır. Hiçbir yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu yerde bir müddet sonra Hz. İbrahim'in bıraktığı su ve hurmalar biter. Hz. İsmail açlıktan ve susuzluktan ağlamaya başlar. Hz. Hacer ne yapacağını şaşırır. Ne sütü vardır emzirsin, ne de suyu vardır içirsin. Çaresizlik içinde Hz. İsmail'in ağlamalarına daha fazla dayanamayarak Safa Tepesi'ne çıkar. Birini görebilmek ümidiyle sağa sola bakar. Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başlar.

Tam 7 defa iki tepe arasında gider gelir. En son Merve tepesine çıktığında bir ses işitir. Melek Cebrail'i görür. Cebrail (a.s.) kanadıyla (bir rivayette ayağıyla) yeri kazıyordu. Nihayet su görünür. Hz. Hacer buna çok sevinir. Suyun aktığını görünce, "Dur, dur" manasında "Zem zem" der ve akmasın diye bir havuz gibi suyun önünü keser. Bir taraftan da testisini doldurur. Testi dolduktan sonra sudan içer ve Hz. İsmail'i emzirmeye başlar. Bu arada Cebrail (a.s.), Hacer'e hitaben:

"Sakın, 'Helak oluruz, zarara uğrarız' diye korkmayın. İşte şurası Beytullah'ın (Kabe'nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez" der.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre dünyanın en sağlıklı sularından olan zemzem suyunun esrarı, günümüz teknolojisindeki tüm araştırmalara rağmen çözülemiyor. Kaynağı bulunamayan suyun denizden 80 kilometre uzakta olmasına ve çevresinde başka hiçbir kuyu olmamasına rağmen yıllardır kurumaması, araştırmacıları şaşkına çeviriyor. Sadece 1.5 metre derinliğindeki kuyudan hac mevsiminde milyonlarca hacı tüm su ihtiyacını karşılarken, su seviyesinde de hiçbir azalma olmuyor. İçenin açlığını ve susuzluğunu gideren suyun esrarı bilim adamları tarafından inceleniyor. Avrupa'da laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda, zemzem suyunun çok az kükürt içerdiği tespit edildi.

ZEMZEMİN MUCİZESİ

Amerika'da yapılan test sonuçlarına göre ise zemzem, içinde mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek su olma özelliğini taşıyor. Yani zemzem mikrobik hastalıklara karşı etkili olan florürleri barındırıyor. Bir başka özelliği ise kalsiyum ve magnezyum tuzlarının oranının yüksek olması. Bu da, yorgun insanların yüzlerine sürdükleri zaman neden ferahladıklarını izah ediyordu. Bir başka araştırmada zemzem suyunun mayalama özelliğinin de bulunduğu ortaya çıktı. Alman kimyacılar, zemzemin normal bir su ile karıştırıldığında baskın gelip bütününü zemzem özelliğine çevirdiğini belirtiyor. Yeryüzünde en mukaddes topraktan kaynayan sudur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i kalb-i şerifinin defalarca yıkandığı sudur. Zemzem suyu şifa niyetiyle içilse Allah şifa verir. Susuzluğu giderme için içilirse susuzluğu giderir. Açlığı gidermek niyetiyle içilirse de doyurur. Her ne niyetle içilirse, Allah zemzemi ona çevirir.

Zemzem'in çıkışı

Tarih:30 05 2017 00:36(1310) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
1. Yorum: asa suyu 01 06 2017 01:15
kastamonu şeyh şaban veli camisindenki asa suyundan bilmem içtinizmi.bence ikiside aynı hülasa bu işler çokda ucuz değil


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Zeytindalı


Madde bağımlısı genç: “Uyuşturucuya askerde alıştım”


Hisar İşçi


Rejim Değişirken


Sinop gezisi izlenimlerim


Zıt Kardeşler


Emeklinin Söylediği Türkü


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Var mı benden bahtiyarı?!


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Ağlayan Kudüs


İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor, Mevlid Kandili Mesajı Yayımladı


Boyabat Müftülüğüne Bugün Güzel Bir Ders Verdim


Panayıra Götürmedi


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:1132093 DtGaNi

* ANASAYFA *