E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Darbeler ve 15 Temmuz

1960 ve 1980 darbeleri askeri darbe, 15 Temmuz ise Fetö terör örgütü darbe girişimidir. 27 Mayıs 1960 da ki askeri darbesinden okuduklarımı, 12 Eylül 1980 de ki askeri darbesinden, okuduklarımı ve yaşadıklarımı, 15 Temmuz Fetö terör örgütü darbe girişiminden, duyduklarımı, gördüklerimi, yaşadıklarımı ve okuduklarımı kısaca yazacağım.

Halka 1960 darbesi merhum Alpaslan Türkeş tarafından radyodan duyuruluyor. Türkeş, 27 Mayıs 1960 saat 05.30 da darbeyi şöyle duyurur.

“Sevgili vatandaşlar, dün gece yarısından itibaren bütün Türkiye de Deniz, Kara, Hava kuvvetleri el ele vererek devletin yönetimini ele almıştır. Bu hareket silahlı kuvvetlerimizin müşterek iş birliği sayesinde kansız başarılmıştır. Sevgili vatandaşlar sükûnet içinde, resmi sıfatı ne olursa olsun sokağa çıkmamalarını rica ederiz”

Yalnız bu duyuruyu okuyan biri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortak hareket ettiğini, askeri bir darbe olduğunu, darbenin gece yarısından sonra yapıldığını anlar.

Gelelim 1980 darbesine. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 12 Eylül 1980 günü gerçekleştirdiği askeri müdahaledir. Bu müdahale ile Süleyman Demirel'in Başbakan'ı olduğu hükümet görevden alınmış, Türkiye Büyük Meclisi hükümsüz kılınmıştır.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren önderliğindeki Milli Güvenlik Konseyi, radyodan okunan ilk bildirisi şöyledir.

“İç Hizmet Kanununun verdiği Türkiye Cumhuriyeti'ni kollama ve koruma görevini yüce Türk Milleti adına emir ve komuta zinciri içinde ve emirle yerine getirme kararını almış ve ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.”

12 Eylül 1980 tarihli gazetelerde, Ordu, ya da Silahlı Kuvvetler Yönetime el koydu başlığı ile çıkmıştır. Tüm ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiği, saat 05.00'dan itibaren sokağa çıkmanın yasaklandığı yazıyordu.

Sabah işe gitmek için sokağa çıktığımda askerlerle karşılaştım. Sokağa çıkmak yasak olduğu, evime dönmem gerektiği söylendi.

Partiler kapatılmış, AP Genel Başkanı ve başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, MSP Necmettin Erbakan gözaltına alınmıştı.

15 Temmuz Fetö terör örgütünün darbe girişimi günü köyde idim. Saat 22.30 da tv yi açtığımda, Boğaziçi Köprüsünün Anadolu yakasından Avrupa yakasına gidişin kapatıldığını, darbe girişimi olduğunu öğrendim. Gece saat 03.00 e kadar olup biteni değişik tv kananlarından izlemeye çalıştım. Telefon ile İstanbul’daki çocuklarımdan ve yakınlarımdan bilgi almaya çalıştım.

1960 ve 1980 darbeleri ile karşılaştırdığımda bir anlam veremedim. Darbe girişiminin zamanı bakımından, yapılışı bakımından çok farklı bir durum göz önünde.

Aradan bir ay kadar bir zaman geçmeden bu konu hakkında bir yazı yazdım. Şehit olanlara Allahtan rahmet, yaralılara şifalar diledikten sonra, darbeler kim tarafından yapılırsa yapılsın onaylamadığımı belirtip;

“Yaşadığımız bu sorunların yalnız iktidar tarafından değil, mecliste bulunan siyasilerin oluşturacağı bir ortak akıl tarafından yürütülmesi daha iyi olur kanısındayım” demiş, bazı kuşkularımı belirtmiştim. Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılanların doğru olmadığını düşünüyordum.

Kuşkularım maalesef bugün de azalmadı. Tam aksine çoğaldı. Her geçen günde çoğalıyor. Edebiyat öğretmenim kompozisyon dersinde, “Bir dağın tepesinde kuş da olur, yılanda, kuş uçarak, yılan sürünerek çıkar” sözünü açıklayın demişti. Açıklamıştım.

Menzile ulaşmak için farklı yollardan mı gidilmek istendi? Neden bu darbe girişimi çok farklı? Ey yetkililer, fetö örgütü ile aynı menzile ulaşmaya çalışanlar hakkında bildiklerinizi açıklayın. Yarın bizden oy istemeye yüzünüz olsun.

Bu darbe girişimi kim tarafından yapılırsa yapılsın bir kez daha lanetliyorum, kınıyorum. Bir an önce de gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istiyorum.

1. Yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladık. Her yere yazdık. UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ. Şehitlerimiz için abideler yaptık. Fakat hala kim gerçek suçlu, kim Fetö örgütünden tam olarak bilmiyoruz. Suçlular ile suçsuzlar birbirine karıştı. Bunu yalnız ben demiyorum. İktidar diyor. Dün hoca efendi diyen siyasilerden bu işin içinde kim var belirleyemedik.

Türkçe Olimpiyatları düzenleyenlerden, bu olimpiyatlarda hoca efendi dediği zaman ağzından bir hoca efendi daha çıkanlardan, adına paralar basan, ya da bastıranlardan kaç fetöcü var içeride.

15 Temmuz’u unutmayacağımız, unutturmayacağımız gibi 23 Nisanı, 19 Mayısı, 30 Ağustosu, 29 Ekimi ve 10 Kasımı da unutmayacağız, unutturmayacağız.

“15 Temmuz Darbe girişiminin siyasi ayağının açığa çıkarılması, siyasi ayağında bulunanlarla ilgili adli ve siyasi süreçlerin işletilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederim.”

Muhalefet tarafından, 15 Temmuz’un siyasi ayağı ortaya çıkarılsın diye verilen yukarı ki önerge AKP oylarıyla reddedildi. (31.05.2017) Neden?

Dünün Boğaziçi Köprüsü, bugün adı Şehitler Köprüsü olan köprüde ilk kutlama töreni yapıldı. Hazırlıkları bir hafta önceden başlayan kutlama çalışmaları ile kutlandı.

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu, bana göre birlik ve beraberlik mesajı verilmesi gerektiği bir zamanda Sayın Cumhurbaşkanı tarafından, hem de adı MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK gününde muhalefet liderine ödlek, yüreksiz denmesi ne kadar Milli Birlik ve Beraberliğe ne kadar katkı sağlar?

Hiç olmazsa Milli Birlik gününde 249 şehidimizin anısına söylediklerimizin kırıcı olmaması, herkesi kucaklayıcı olması gerekirdi.

Darbe girişiminin önlenmesinde en ufak emeği olan herkese saygım sonsuz. Öyle ya da böyle nasıl katkı sağlamış ise. Fakat bir tişört ile olacak iş değil. Bir değil 10 tişört ile bir tank durdurulabiliyor ise o tankın bir işe yarayacağına inanmıyorum.

Kesin olarak hiç kimsenin bu işten ceza almadan, hatta birçok sanığın mahkemeye bile çıkarılmadan bu şekilde hareket edilmesi yaşanan tereddütleri azaltmıyor. Tam aksine çoğaltıyor.

1960 ve 1980 darbesi gece yarısından sonra yapılırken bu darbe girişimi neden çok erken saatte ve belirli noktalarda yapıldı?

Fetö darbe girişiminden bir ay kadar önce bir il meclis üyesi sosyal medyada bir resim paylaşılarak, Konya da uzay üssü kuruyoruz demişti. Eğer söylenilen şekilde uzay üssü kuruyorsak haber alma olanağımız da iyi düzeyde olması gerekir. Darbe girişimini Sayın Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan eniştesinden öğrendiğini söyledi. MİT nerede?

Ey bizi yönetenler, yönetmeye talip olanlar bu ülkenin birliği, beraberliği için önce sizi birliğe ve beraberliğe davet ediyorum.

Bu ülkeye, bu ülke vatandaşına zerre kadar zarar veren suçlulara da gereken cezanın verilmesini arzuluyorum. Saygı ve sevgilerimle.

………

Müslüman var mı?

Adam elinde bir bıçak ile camiye girer:
“Ey cemaat içinizde Müslüman olan var mı?” diye bağırır.
Herkes susar. Ancak yaşlı bir amca kalkar “Ben varım” der.
Bıçaklı adam amcaya, bir dakika dışarı gelir misin diyerek koluna girer camiden çıkarlar.
“Amca; bu kurbanı kesmeme yardımcı olur musun, İslami, kurallara uygun keselim.”der.
Amca koyunu kesmeye başlar.
Yaşlılık bu ya her taraf kan olur.
Amca; “Oğlum yoruldum camiye git başka birini bul” der.
Adam elinde kanlı bıçağı ile camiye girerek bağırır.
“İçinizde başka bir Müslüman var mı?”
Yaşlı amcayı götürüp kestiğini zanneden cemaat ses çıkarmaz, ama topluca dönüp imama bakarlar.
İmam “Ne bakıyorsunuz ulan, iki rekât namaz kıldırmakla Müslüman mı olduk!” der.

Mustafa Gürleyen (22.07.2017)

mgurleyen57@mynet.com

Tarih:22 07 2017 23:26(2201) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: muammer ergan 23 07 2017 22:41
eline ve yüreğine sağlık canım kardeşim.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616717 DtGaNi

* ANASAYFA *