E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Değilim

Size bu yazdıklarım şaka gibi gelecek ama şaka değil, gerçek. Kelimesi kelimesine yaşadım.

Oğlum hem okuyup hem de çalışmak zorundaydı. Part time çalıştığı için çalıştığı kurum sigorta primlerini çalıştığı gün sayısı kadar ödedi. Sağlıktan yararlanabilmesi için geri kalan sigorta primini de kendisi ödemesi gerekiyordu.

31.05.2006 da kabul edilen, 16.06.2006 tarihinde resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren 5510 sayılı yasaya göre böyle olması gerekiyormuş.

Sağlıktan yararlanabilmesi için borcumuzu öğrendiğimiz de ise ödeme olanağımız yoktu. Ödeyemedik. Mart 2017 de borcumuzu öğrenmek ve ödemek için gittiğimde Mayıs da yapılandırma yapılacağı söylendi. Bekledik.

6824 sayılı kanun ile 2017/04 dönemi öncesi Genel Sağlık Sigortası borçlarının gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinmiş. Ayrıca anapara tutarları da aylık 53 TL üzerinden yeniden güncellenmiş.

31.05.2017 günü tekrar müracaat ettim. Bana verilen belgede; borcumun 419.52 TL olduğu, 6824 sayılı kanunun 20. maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 73’üncü madde gösterilmiş olup bu tutarı 01.05.2017 – 30.04.2018 tarihleri arasında ister peşin, ister taksitlerle ödeyebileceğim, 01.04.2018 tarihinden sonra ödersem gecikme cezası ve zammı alınacağı yazıyor.

Esas önemli olan bundan sonra yaşadıklarım. Aynı gün ödeme yapabileceğim söylenen PTT, İş Bankası ve Ziraat Bankasına gittim. Üçü de sisteme giremedikleri için ödemeyi yapamadım.

Yedi gün sonra ödemeye gittiğimde borcun 30.22 TL daha arttığını öğrendim. SGK kurumuna tekrar gittim. Bu artışın nereden kaynaklandığını öğrenmek istedim. Öğrenemedim. BİMER e yaz oraya sor dediler.

Artı 30.22 TL ile birlikte borcun tamamını ödedim ve BİMER bu borcun neden yedigün sonra arttığını sordum. Bana verilen cevap da baştan sona yasayı anlatmışlar ama artışın nereden kaynaklandığı anlatmamışlar.

Aradan bir hafta kadar geçti. Borcumuzu ödedik ama bir kontrol edeyim dedim. Kontrol ettiğimde daha önce borcun tamamını ödediğim halde 85.33 TL borçlu görünüyoruz.

14.06.2017 tarihinde borcumuzu ödediğimiz halde neden sürekli borç çıkarıldığını öğrenmek için kuruma dilekçe ile müracaat ettik. 21.06.2017 tarihinde aldığımız cevap da “….. sisteme yapılan yükleme henüz tamamlanmadığı dolaysıyla ilgili dönemlerdeki girişlerinizin sistem tarafından sonuçlandırılmasından sonra adınıza tahakkuk edecek olan toplam borcumuzun görülebileceği” yazıyor.

Bu arada borcumuz 252.42 TL oldu. Yetkili biri ile görüşmek istediğimi söylediğimde bölümün şefi ile görüştürdüler. Şefe baştan sona olanları anlattım.

Sisteme girip baktığında oğlunuzun beş aylık daha sisteme yüklenmemiş borcu var. Sizin oğlunuz gibi 6 milyon insan var. Ankara merkezden yükleniyor. Hepsi birden yapılamıyor. Ne zaman yüklemenin sona ereceğini de bilemem dedi.

Zaman zaman kontrol ediyorum. Borcumuz 30 TL civarında artarak devam ediyor. Fakat hiç değişmeyen bir şey var. 01.04.2017 tarihi öncesine ait tahsilinden vaz geçilen borç toplamı. O hep aynı duruyor. O da 659.39 TL. Vazgeçtikleri borç biliniyorsa ödemeniz gereken ana para bilinmez mi? Toplam ödemeniz gereken borç şu kadar denmesi gerekmez mi?  Tarih 04.08.2017 borç 314.64 TL.

55 milyon seçmenin oy sayım sonucu birkaç saat içinde açıklanabiliyorsa, 6 milyon kişinin işlemi neden 2.5-3 aydır sonuçlandırılamıyor?

Bir kişinin TC numarası ile sisteme girildiği zaman ne kadar borcu olduğu görünür her halde. Neden borcun tamamı söylenmedi de taksit, taksit söyleniyor? İşi bilmemek mi? Yoksa altında yatan bir şey mi var? İnsan ister istemez iyi düşünemiyor.

Yapılandırma olmadan önce ödeme olanağımız olsa ödeyecektik. Ödeyen çok kişi olmuştur. İade edilecek miydi? İade edileceğini sanmıyorum. Ödeyenlerin günahı ne?

Bir soru daha soracağım. Soruyu sormadan şunu kesinlikle bilmenizi isterim. Hukukçu değilim. Avukat değilim. Hele hele Kılıçdaroğlu’nun avukatı hiç değilim. Ne yargılayan, ne de savunan.

Kılıçdaroğlu, müdürlüğü döneminde SSK yı batırdı diyenler, şakşakçıları teknoloji açısından o dönem ile bu gün arasındaki farkı hiç kıyasladınız mı?

Teknoloji çağında bile işin içinden aylarca çıkamayanlar o günlerde görev başında olsalar idi durum ne olurdu? Ya da bu soruyu şöyle soralım. Bugün SGK nun durumu ne?

Ayrıca şunu da çok merak ediyorum. Eyyy Kılıçdaroğlu diyenler iktidar. İktidar olanlarda bu ülkenin her türlü çıkarını korumak zorunda. Hiç bu konuda yasal işlem yapıldı mı?

Bildiğim kadarıyla yasal işlem yapamazlar. Çünkü SGK başında olanlar istedikleri gibi gelir-gider yapamazlar. Yasalar çerçevesinde işlem yapmak zorundalar.

Bizi yönetenler, yönetmeye çalışanlar, bizi daha fazla kandırmaya çalışmayın. Özellikle tahsil oranı yükseldikçe oyumuz azalıyor diyenler, gerçekler söylenmediği zaman azalmaz mı?

Bu halk bazı şeyleri bilmiyor olabilir ama hiç biri aptal değil.

Saygı ve sevgilerimle.

…………………………………

Bijon

Adamın biri arabasıyla akıl hastanesinin önünden geçerken arabanın lastiği patlar ve fırlar gider. Adam aracını zorla kontrol eder ve şans eseri zararsızca yolun kenarına çeker. Bagajından stepne lastiği çıkarır fakat onu takmak için hiç bijonu yoktur. Adamcağız başlar kara kara düşünmeye. Bu sırada akıl hastanesinin parmaklıklarına bir deli tırmanır ve adama seslenir.

"Hişt.. ne yapıyorsun orada?"

Adam: "Ya sorma lastik patladı, yenisini takacağım ama hiç bijonum yok"

Deli güler: "O da dert mi, diğer tekerleklerden al birer bijon, böylece her tekerde 3 bijonun olur istediğin yere güvenle gidersin"

Adam bu akla hayret eder ve deliye sorar:

"Ya sen bunu nasıl düşünebildin be kardeşim"

Deli yeniden güler: "Deliyiz ama aptal değiliz"

Mustafa Gürleyen (04.08.2017)

mgurleyen57@mynet.com

Tarih:04 08 2017 22:33(2230) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: muammer ergan 05 08 2017 09:45
bende aptal değilim dostum .teşekkürler.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


Osman Çakır’dan Mevlid Kandili mesajı


Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:616710 DtGaNi

* ANASAYFA *