E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 18 milyon öğrenci ile başladı. Öğrencilerimiz için bilimsellikten uzak yeni müfredat ve TEOG kaosuyla başlarken eğitimciler sürgün, soruşturma ve ihraç kaygısı yaşıyor… Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart.

Cumhurbaşkanının “TEOG’u artık yanlış buluyorum kaldırılması lazım” çıkışından sonra tartışma bu konuda kızıştı. Peki iktidar; “Liselere geçiş sistemini 15 yıldır sürekli değiştirmemişmiydi? 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulamasıyla Anadolu liselerin ortaokul kısımları kapatılmış yeni düzenlemeyle öğrenciler, 8. Sınıftan itibaren Anadolu liselerine yerleşmek için; Liselere geçiş Sınavı (LGS) na giriyorlardı. 2004 yılına kadar devam etti. 2004’den sonra Ortaöğretim kurumları seçme ve yerleştirme sınavı (OKS) olarak yeni sistem 6 ve 7. Sınıflarda yıl sonunda merkezi olarak yapılan; Seviye Belirleme Sınavı (SBS) getirildi. 2009’da ise SBS yalnız 8. Sınıf öğrencilerine yapıldı. 2012’de SBS aşamalı olarak kaldırıldı. 2013’te SBS son kez yapıldı. O yıldan itibaren TEOG sistemi getirildi. (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) Yani 6. Kez sistem değiştirildi.

Oyla AKP iktidarının bakanları bu sistemler için neler demişlerdi; Hüseyin ÇELİK “OKS kaldırılıp SBS’ye geçerken “Şimdi sonucu değil süreci değerlendiren yeni bir model getiriyoruz.” Nimat ÇUBUKÇU “ Bö ylece öğrencilerimize sınavda değil ama sınav odaklı bir sistemden aşırı stresi ve kaygıdan uzaklaştırmış olacağız.” Nabi AVCI “Okullara alternatif olarak kurulan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız” TEOG’a kadar gelinen süreçte miyonlarca veli varını yoğunu dersanelere yatırmıştı. Öğrenciklerimiz de yarış atı gibi çalıştırılmışdı bu akıl dışı sınav sistemleri yüzüne… Yaşı küçük çocuklarımız için sınav merkezli sistem doğru değildir. Odağında insan, rotasında bilim olan bir metot layıktır çocuklarımıza.

Öğrencilerimize; eşit şekilde her çocuğumuzun eğitim aldığı, Çağdaş gelişmiş ülkeler gibi değerlendirme sistemi uygulanmalı. Çocuklarımızın bilgilerinin, yetenek ve becerilerinin ortaya konulduğu, okulu merkeze olan nesnel ölçme değerlendirme sistemi oluşturulmalıdır.

Eğitimde çağız gereklerine, ülkenin gereksinimlerine göre sistemde değişikliklere gidilebilir. Bunun sağlıklı olması için uzun süreli kapsamlı bir araştırmanın yapılması, uzmanlar ve eğitim alanında yetkin kişilerin oluşturduğu kurallarda değerlendirilmiş olmalıdır. Ben yaptım oldu düşüncesiyle hiç araştırmaya dayanmadan, çağdaş normlardan uzak siyasi düşüncelerine hizmet edecek şekilde projeler olmaz. Hele hele pedagojik kurallardan yoksun (4+4+4) modeli gibi modellerle eğitimimize en büyük ve ciddi tehlikeyi yaşatmış olunur.

Eğitim bir ülkenin geleceğinin güvencesidir. Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün istikbalimiz için söylemi öenmli ilkeyi “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” diyerek en yalın şekilde ifade etmiştir. Günümüz çağında; bilimsel temellere dayanan bir müfredatla, sorgulayan, özgür düşünen, teknolojik okur yazarlık ve yabancı dil becerileri gelişmiş gençler yetiştirmeliyiz. Bu öğretim yılında sağlıklı, mutlu, huzur ve başarı dolu geçmesini; tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kaynak: Ayancık Haber.com

Tarih:20 09 2017 00:21(992) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Biz ona Cumhuriyet diyoruz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim Tarımımız Nasıl Bitti? Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesi Tümü

Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:551546 DtGaNi

* ANASAYFA *