E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 18 milyon öğrenci ile başladı. Öğrencilerimiz için bilimsellikten uzak yeni müfredat ve TEOG kaosuyla başlarken eğitimciler sürgün, soruşturma ve ihraç kaygısı yaşıyor… Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart.

Cumhurbaşkanının “TEOG’u artık yanlış buluyorum kaldırılması lazım” çıkışından sonra tartışma bu konuda kızıştı. Peki iktidar; “Liselere geçiş sistemini 15 yıldır sürekli değiştirmemişmiydi? 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulamasıyla Anadolu liselerin ortaokul kısımları kapatılmış yeni düzenlemeyle öğrenciler, 8. Sınıftan itibaren Anadolu liselerine yerleşmek için; Liselere geçiş Sınavı (LGS) na giriyorlardı. 2004 yılına kadar devam etti. 2004’den sonra Ortaöğretim kurumları seçme ve yerleştirme sınavı (OKS) olarak yeni sistem 6 ve 7. Sınıflarda yıl sonunda merkezi olarak yapılan; Seviye Belirleme Sınavı (SBS) getirildi. 2009’da ise SBS yalnız 8. Sınıf öğrencilerine yapıldı. 2012’de SBS aşamalı olarak kaldırıldı. 2013’te SBS son kez yapıldı. O yıldan itibaren TEOG sistemi getirildi. (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) Yani 6. Kez sistem değiştirildi.

Oyla AKP iktidarının bakanları bu sistemler için neler demişlerdi; Hüseyin ÇELİK “OKS kaldırılıp SBS’ye geçerken “Şimdi sonucu değil süreci değerlendiren yeni bir model getiriyoruz.” Nimat ÇUBUKÇU “ Bö ylece öğrencilerimize sınavda değil ama sınav odaklı bir sistemden aşırı stresi ve kaygıdan uzaklaştırmış olacağız.” Nabi AVCI “Okullara alternatif olarak kurulan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız” TEOG’a kadar gelinen süreçte miyonlarca veli varını yoğunu dersanelere yatırmıştı. Öğrenciklerimiz de yarış atı gibi çalıştırılmışdı bu akıl dışı sınav sistemleri yüzüne… Yaşı küçük çocuklarımız için sınav merkezli sistem doğru değildir. Odağında insan, rotasında bilim olan bir metot layıktır çocuklarımıza.

Öğrencilerimize; eşit şekilde her çocuğumuzun eğitim aldığı, Çağdaş gelişmiş ülkeler gibi değerlendirme sistemi uygulanmalı. Çocuklarımızın bilgilerinin, yetenek ve becerilerinin ortaya konulduğu, okulu merkeze olan nesnel ölçme değerlendirme sistemi oluşturulmalıdır.

Eğitimde çağız gereklerine, ülkenin gereksinimlerine göre sistemde değişikliklere gidilebilir. Bunun sağlıklı olması için uzun süreli kapsamlı bir araştırmanın yapılması, uzmanlar ve eğitim alanında yetkin kişilerin oluşturduğu kurallarda değerlendirilmiş olmalıdır. Ben yaptım oldu düşüncesiyle hiç araştırmaya dayanmadan, çağdaş normlardan uzak siyasi düşüncelerine hizmet edecek şekilde projeler olmaz. Hele hele pedagojik kurallardan yoksun (4+4+4) modeli gibi modellerle eğitimimize en büyük ve ciddi tehlikeyi yaşatmış olunur.

Eğitim bir ülkenin geleceğinin güvencesidir. Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün istikbalimiz için söylemi öenmli ilkeyi “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” diyerek en yalın şekilde ifade etmiştir. Günümüz çağında; bilimsel temellere dayanan bir müfredatla, sorgulayan, özgür düşünen, teknolojik okur yazarlık ve yabancı dil becerileri gelişmiş gençler yetiştirmeliyiz. Bu öğretim yılında sağlıklı, mutlu, huzur ve başarı dolu geçmesini; tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kaynak: Ayancık Haber.com

Tarih:20 09 2017 00:21(628) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı


Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor


Fitness Club’tan 23 Nisan’a özel %23 indirim fırsatı...


24 Haziran, ülke ekonomisinin iflasından kaçış seçimidir !


İbretle Okuyunuz!


Erfelek'te Öğretmenlere Vefa


Derman Senin Olsun Derdi Bölüşek


Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?


Gel Vatandaş Gel !.....


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Karınca'dan mektup var


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:1002651 DtGaNi

* ANASAYFA *