E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Acaba, yetkili kanunu bilmiyor mu?

Şimdi sizinle geçtiğimiz günlerde Boyabat'ta bir okulda meydana gelen, gerçekten rezalet bir olayı aktaracağım ve kimlere yetki verildiğini gözlerinizin önüne sereceğim. Bu olayla ilgili ilçe yetkililerinin haberi var mı bilmiyorum ama, yazıyı okuduktan sonra olacak.

Öncelikle olayı anlatmadan önce, bir kaç küçük bilgi verelim. Bildiğiniz gibi ilk, orta ve lise dengi okullarda öğrencilerin okulda cep telefonu kullanması yasaktı ve okul idarecileri tarafından cep telefonu kullananların, cep telefonlarına el konuluyor ve telefonlar okula çağırılan ailelelerine teslim ediliyordu.

Milli Eğitim Bakanlığının ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair oluşturduğu yönetmelik, tam bir yıl önce Resmi Gazete'de yayımlandı ve bu yönetmeliğe göre, ilk, orta ve lise dengi okullarda cep telefonu kullanan öğrenci, direkt olarak disiplin suçu işlemiş sayılmaya başlandı ve disipline sevk edilmesine karar verildi. Bunun yanı sıra öğrencilerin sosyal medyada yaptıkları da disiplin suçu olarak değerlendirilebilmesine karar verildi.

Gelelim Boyabat'ta konuyla ilgili meydana gelen olaya.

Boyabat'ta bir okulumuzda, okul idarecileri tarafından denetim yapılmış, denetim esnasında sınıfta cep telefonu kullanan ve olayın sorumlusu bir öğrecinin de dahil olduğu öğrencilerin cep telefonlarına, kanunun verdiği yetkiyle el konulmuş.

Kimin nesi olduğunu bilmediğimiz ancak, anladığımız kadarıyla, bir partilinin veya bir yetkilinin yakını olan ve cep telefonuna el konulan öğrencimiz, yaptığı suçu kabullenmek yerine konuyu yukarılara taşımış.

Durumu öğrenen yetkili, öğrenicinin okulunu arayarak, okul yetkililerinden kanuna aykırı şekilde, (burada yetkilinin bu yönetmelikten haberi olmamasına inanmak istemiyoruz ki, eğer haberi yoksa bu çok daha vahim bir durum) siz nasıl benim yakınım olan bir öğrencinin telefonuna el koyuyorsunuz, derhal telefonu iade edin demiş.

Neticede okul yetkilileri, emir yukarıdan gelince, elleri mahkum, cep telefonunu kanunlara göre suş işlemesine rağmen öğrenciye iade etmişler.

Hepimiz öğrenci olduk, ben böyle bir suç işlesem, bir azar da evde ailemden işitirdim. Bu nasıl bir rezalet, bu okulda bundan sonra nasıl disiplin sağlanacak? Nasıl eğitim verilebilecek?

Bu konu hakkında, o kadar çok yazılacak şey var ki, öğrencinin hadsizliğini mi, kanunu uygulanmasını engelleyen veya daha vahimi kanunu bilmeyen yetkili mi, benim bu olaydan dolayı düştüğümüz hali gördükçe içim acıyor, daha fazla uzatmaya gerek görmeyerek yazıya son veriyorum.

Günün Sözü: Makamlar insanlara değil, insanlar makamlara onur kazandırır.

İsmail Mehmetoğlu

Tarih:29 10 2017 23:28(3419) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: rukiye 01 11 2017 20:45
o kendini paşa sanan yukarıdan arayan şahsiyet her kimsen sana yazıklar olsun çocuklarınıza nasıl örnek olduğunuz ortada sizin yetiştireceğiniz çocuklar anca sizin gibi olur fazlasını beklemeyin anca boyabatta düdüğünüzü öttürebilirsiniz bir çocuk için okulu arayabiliyorsunuz yazık yazık çok komik ve acınası durum düştüğünüz duruma bakın bu kadar düşmeyin utanın utanın gerçi utanma duysu olsa hatalı bir çocuk için ne kadar düşüp arayabiliniyor vahim bir durum ve okul içinde 2 lafım var sizede yazıklar olsun bir şahsiyet arayınca ne oldu korktunuz sus pus olup verdinizmi en büyük terbiyesizlik sizin şahsınıza yapılmış vahki size çocuklar emanet ediliyor yazıklar olsun bir kez daha yürekli olmayı öğrenin

5. Yorum: harbi 30 10 2017 22:44
peki geçtiğimiz aylarda ben falanca siyasinin babasıyım deyip kalpci veya kardiyplogu kacırtan kim.. bunu davyazında gercek habercilik görelim
.

4. Yorum: bybt 30 10 2017 13:41
okullara bu müdürleri onlar getirdiler. sahiplerinin her dediklerini yomak zorundalar. diplomalı köleler.. az bile yapmış partili..

3. Yorum: gökbörü 30 10 2017 13:19
sen iktıdara geldiğin günden beri tüm kurumları -iadarecılerı -yetkılılerı -kısacası burokratık kesımı ve diğerleını ayağa düşürüp-sadece seçilmişlerın egemonyasına sokarsan -gücü yeten yetene hadsızce davranır -bunların demokrasıden anladığıda budur -ha ipin ucu kendıne dokunmaya başlayınca bu sefer kendısı seçilmişleri elemeye başlar !!!!sonuç olarak bu olay nekı en basıdı -ülke tamamen bır kışıye endekslı hale gelmış tum kurumlar buna milli eğitim de dahıl işlevsız ve içi boş bır duruma sokulmuştur.ordu -yargı -emnıyet vs hepsı içi boşaltılmıştır.öğrencı öğretmenı -ast ustu -işçi -patronu vs dınlemez olmuştur.toplum hadsızleşmış zıvanadan çıkmıştır.

2. Yorum: vatandaş 30 10 2017 10:42
telefonu taşıyan çocuk suçlu,telefonu veren aile suçlu,okulu arayan kişi yetkisini kötüye kullandığı ,kanunu hiçe saydığı için suçlu.emir devletten alınır siyasi nüfuzunu kullananlardan alınmaz,koltuğundan korktuğu için telefonu iade eden eğitimci suçlu.o telefonu iade etmeyip kişiliğini korusaydı şimdi kahramandı.öğretmenliğini
almazlardı.koltuğunu alırlardı.varsın alsınlar.

1. Yorum: evet 30 10 2017 08:31
müdürdür büyük ihtimalle ezik bi durum. allah kimseyi böyle ezik bi duruma düşürmesin


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:421364 DtGaNi

* ANASAYFA *