E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişebilir

Cumhurbaşkanının talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine “Tercihe Bağlı Serbes Kayıt Sistemi” isimli yeni modelimiz oldu. Yeni sistemle 8. Sınıf öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sadece 600 “Nitelikli” okul için merkezi sınava girecekler. Sınavı kazanamayan yada girmeyen öğrenciler, ikametgahlarına en yakın okula yerleştirilecek. Bu da gösteriyor ki; yeni sistem rekabeti daha da arttıracak, aileler okul için ikametgah değişikliğine gitmek zorunda bırakacak veya öğrenciler yine İmam Hatip Liselerine zorlanacak.

Cumhuriyet Gazetesinin “Emlakçılar ilanları okullara göre vermeye başladı” başlıklı yazısında; “Sınav sisteminin değişmesinin ardından gözde okulların yanındaki emlakçılar da nasibini aldı. Umut Emlak sahibi şunları söyledi: “Normalde bu çerçevedeki yaklaşık 100m2 evin kirası 500-2 bin arası değişiyor. Fakat sınav sisteminin değişmesinden dolayı kiralar yükseldi. Rakamlar rahatlıkla 30 bin TL’ye çıkacak.” Sistem gereği bu sınav olmadan öğrenci alacak kaliteli okullar için kriter “Eve Yakın olmak”,

Eğitimcilerin ortak düşüncesi yeni sistemde sınav olunmayacak dendi ama daha fazlasının olacağı, bu sistemin dersaneye bağımlılığı da arttıracağı, ekonomik durumu iyi olanın bir adım daha öteye geçireceği… 5 tercih verilmesine ramen pek çok mahallede ikinci tercihi yapabilecek okul olmadığı bilinen bir gerçek. Eğitim uzmanı gazeteci Abbas Güçlü; “60 soruda bu öğrencileri nasıl ayırt edecekler? Orman Bakanlığı bir sınav sistemi yapsaydı daha ,iyi yapardı.” Diyerek M.E.B. lığını eleştirdi.

Bu öğretim yılında yeniden bir değişiklik olmazsa Bir milyon 200 bin öğrencinin ancak 100 bini “nitelikli” okullara yerleşebilecek. Sınava girmek zorunda değil deniyor ama öğrencilerin kendi sınıflarında sınava girebilecekleri belirtiliyor. M.E.B. de biliyor ki, aklı başında her öğrenci nitelikli bir okula girmek isteyerek ve bunun için zorunlu olmayan bu sınava zorunlu olarak çok sayıda öğrenci girecek.

Bilimsel yöntemlerden anlamayan, bir konuma liyakatla gelmemiş toplumsal yöneticilerin deneme yanılma yöntemini uygulamaları sisteme kaostan başka bir şey kazandırmaz. Kendi kafalarındaki çağdışı eğitim sistemini topluma dayattıkça bilimden uzak, okumayı bırakıp kulaktan dolma bilgilerle idare eden, basit ve yüzeysel eğitim müfredatını öğretmekten memnun eğitimciler sonuçta yetersiz öğrenciler ispatıda PISA sonuçları… Okumayan, sormayan ve sorgulamayan nesil yetişiyor.

Ne acıdır ki ilk kez bir milli eğitim bakanı, bütün okulların niteliğinden sorumlu olduğunu bile bile devlet okullarına yönelik olarak böylesine tepki çeken bir açıklama yapmıştır. Bakanlık bu güne kadar benimsediği eğitim politikaları ile eğitim sistemini siyasal iktidarın ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda yaz-boz tahtasına çevirmek dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmemiştir.

Son söz Doç. Dr. Ahmet Yıldız’dan; “Yapılacak ve savunulacak şey bellidir. Herkes için nitelikli kamusal eğitim. Çünkü hem sınav odaklı bir eğitimin hem de sınavların sonuna ancak ve ancak herkes için her düzeyde nitelikli kamusal eğitim sistemi getirilebilir.”

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:14 11 2017 19:55(1405) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
3. Yorum: abc 16 11 2017 12:55
içine ettiler her şeyin!!!

2. Yorum: gökbörü 15 11 2017 15:11
eğitim sistemı bu kadar laçka hale getırılır buda bır polıtıka gençleri oyalama polıtıksaı bu kadar genç nasıl istıhdam edılecekkı bu ülkede zaten ,bellı kesım okusun gerısı asker olsun polıs olsun vs .soros yıllar once şunu demıştı acı ama gerçek bır laftı:türkıyenın askerden başka ihraç edecek urunu yoktur demişti.ne kadar acı değilmi?

1. Yorum: foçalı 15 11 2017 12:59
eğitim sistemimiz yokki zaten hiç de olmadı eğitim olsaydı hergün kadın cinayeti olurmuydu yollarda bu kadar maganda olurmu bu kadar işsiz olurmu bu liste uzayıp gidiyor.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Biz ona Cumhuriyet diyoruz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim Tarımımız Nasıl Bitti? Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesi İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar Yazarlar Sinop’ta Buluşuyor “Sinop Kitap Toplumların gelişmişliği.. Lozan Antlaşması Rant ve Oy, İstanbul Sular Altında 15 Temmuz Afişleri Üzerine “Hak, Hukuk, Adalet!” Adaletin Kalktığı Yerde Zulüm Oturur Anneme Adalet Damatların Temelidir Alamancı Öğretmen Yılmaz Yavuz Sonra Belki Düşüncelerin Asılmadığı Yerl Tümü

Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kişilikler ve Yaşam Anlayışları


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapan cemaatlere gelecek mi?


15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonuç Ne?


Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanışmak


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Ali Çakar Ticaret'te Tarım Aletleri Satışı Başladı


Uzaklarda size hasret birileri var!


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:532515 DtGaNi

* ANASAYFA *