E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişebilir

Cumhurbaşkanının talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine “Tercihe Bağlı Serbes Kayıt Sistemi” isimli yeni modelimiz oldu. Yeni sistemle 8. Sınıf öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sadece 600 “Nitelikli” okul için merkezi sınava girecekler. Sınavı kazanamayan yada girmeyen öğrenciler, ikametgahlarına en yakın okula yerleştirilecek. Bu da gösteriyor ki; yeni sistem rekabeti daha da arttıracak, aileler okul için ikametgah değişikliğine gitmek zorunda bırakacak veya öğrenciler yine İmam Hatip Liselerine zorlanacak.

Cumhuriyet Gazetesinin “Emlakçılar ilanları okullara göre vermeye başladı” başlıklı yazısında; “Sınav sisteminin değişmesinin ardından gözde okulların yanındaki emlakçılar da nasibini aldı. Umut Emlak sahibi şunları söyledi: “Normalde bu çerçevedeki yaklaşık 100m2 evin kirası 500-2 bin arası değişiyor. Fakat sınav sisteminin değişmesinden dolayı kiralar yükseldi. Rakamlar rahatlıkla 30 bin TL’ye çıkacak.” Sistem gereği bu sınav olmadan öğrenci alacak kaliteli okullar için kriter “Eve Yakın olmak”,

Eğitimcilerin ortak düşüncesi yeni sistemde sınav olunmayacak dendi ama daha fazlasının olacağı, bu sistemin dersaneye bağımlılığı da arttıracağı, ekonomik durumu iyi olanın bir adım daha öteye geçireceği… 5 tercih verilmesine ramen pek çok mahallede ikinci tercihi yapabilecek okul olmadığı bilinen bir gerçek. Eğitim uzmanı gazeteci Abbas Güçlü; “60 soruda bu öğrencileri nasıl ayırt edecekler? Orman Bakanlığı bir sınav sistemi yapsaydı daha ,iyi yapardı.” Diyerek M.E.B. lığını eleştirdi.

Bu öğretim yılında yeniden bir değişiklik olmazsa Bir milyon 200 bin öğrencinin ancak 100 bini “nitelikli” okullara yerleşebilecek. Sınava girmek zorunda değil deniyor ama öğrencilerin kendi sınıflarında sınava girebilecekleri belirtiliyor. M.E.B. de biliyor ki, aklı başında her öğrenci nitelikli bir okula girmek isteyerek ve bunun için zorunlu olmayan bu sınava zorunlu olarak çok sayıda öğrenci girecek.

Bilimsel yöntemlerden anlamayan, bir konuma liyakatla gelmemiş toplumsal yöneticilerin deneme yanılma yöntemini uygulamaları sisteme kaostan başka bir şey kazandırmaz. Kendi kafalarındaki çağdışı eğitim sistemini topluma dayattıkça bilimden uzak, okumayı bırakıp kulaktan dolma bilgilerle idare eden, basit ve yüzeysel eğitim müfredatını öğretmekten memnun eğitimciler sonuçta yetersiz öğrenciler ispatıda PISA sonuçları… Okumayan, sormayan ve sorgulamayan nesil yetişiyor.

Ne acıdır ki ilk kez bir milli eğitim bakanı, bütün okulların niteliğinden sorumlu olduğunu bile bile devlet okullarına yönelik olarak böylesine tepki çeken bir açıklama yapmıştır. Bakanlık bu güne kadar benimsediği eğitim politikaları ile eğitim sistemini siyasal iktidarın ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda yaz-boz tahtasına çevirmek dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmemiştir.

Son söz Doç. Dr. Ahmet Yıldız’dan; “Yapılacak ve savunulacak şey bellidir. Herkes için nitelikli kamusal eğitim. Çünkü hem sınav odaklı bir eğitimin hem de sınavların sonuna ancak ve ancak herkes için her düzeyde nitelikli kamusal eğitim sistemi getirilebilir.”

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:14 11 2017 19:55(1648) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: abc 16 11 2017 12:55
içine ettiler her şeyin!!!

2. Yorum: gökbörü 15 11 2017 15:11
eğitim sistemı bu kadar laçka hale getırılır buda bır polıtıka gençleri oyalama polıtıksaı bu kadar genç nasıl istıhdam edılecekkı bu ülkede zaten ,bellı kesım okusun gerısı asker olsun polıs olsun vs .soros yıllar once şunu demıştı acı ama gerçek bır laftı:türkıyenın askerden başka ihraç edecek urunu yoktur demişti.ne kadar acı değilmi?

1. Yorum: foçalı 15 11 2017 12:59
eğitim sistemimiz yokki zaten hiç de olmadı eğitim olsaydı hergün kadın cinayeti olurmuydu yollarda bu kadar maganda olurmu bu kadar işsiz olurmu bu liste uzayıp gidiyor.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Biz ona Cumhuriyet diyoruz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim Tarımımız Nasıl Bitti? Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesi Tümü

Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:551645 DtGaNi

* ANASAYFA *