E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın?

Değerli dostlar, bir yolculuğa çıkarken hepimiz bir plan yaparız. Gideceğimizin yerin uzaklığına göre de tedbirimizi alırız. Gideceğimiz yere daha önce gitmişsek sorun yok. Daha önceki yolculuğumuzu göz önüne alarak üç aşağı beş yukarı kendimize göre hazırlığımızı yapar, en az sorunla yolculuğumuzu tamamlamaya çalışırız.

Eğer gideceğimiz yere ilk defa gidiyorsak, ya da uzun süre gitmemişsek bilen birilerinden yol ve gideceğimiz yer hakkında bilgi alırız. Daha doğrusu almak zorundayız. Aksi halde yolculuğumuzda, gittiğimiz yerdeki yaşantımız da iyi geçmeyebilir.

Yaşantımız da bir yolculuk gibidir. Doğduğumuzdan ölümümüze kadar geçen sürede rahat bir hayat sürebilmek için, öldüğümüz zaman da geride bıraktıklarımızın rahat edebilmesi için gerekli tedbirleri almalıyız. Almak zorundayız.

Bu tedbirleri alabilmek için ise geçmişimizden, bugüne kadar yaşadıklarımızdan dersler çıkarmamız gerekir. Geçmişte yaşadığımız hataları ve doğru yaptıklarımızı göz önüne almazsak geleceğimizi planlayamayız.

Geleceğimizi planlarken de günlük, aylık, yıllık, daha da önemlisi 10, 50, 100 yıllık planlar yapmak zorundayız. Eğer planlarımızı yanlış yaparsak çok büyük, hatta telafi etmemiz mümkün olmayan zararlarla karşılaşabiliriz.

Evimize kullanmak üzere almış olduğumuz bir alet bozuk çıkabilir, bir inşaatta usta tuğlaları hatalı örmüş olabilir. Almış olduğumuz bozuk aleti değiştirir, ustaya da tuğlaları söktürüp yeniden ördürebiliriz. Biraz maddi zararımız olur. O kadar.

Hatta evimize almış olduğumuz en ufak bir aletin garantisini sorarız. Sormak zorundayız da. Sormasak da genelde garanti belgesi oluyor. Fakat ülkemizde eğitim sistemimizin garantisi yok.

Esas önemli olan geleceğimize yön veren yöneticilerimizi de iyi seçmeliyiz. Bu seçimi yaparken de uzun vadede ki planlarımız arasında düşünmeliyiz. Geçmişimize bakmalıyız. Kim ne yapmış? Seçilmeden önce söyledikleri ile yaptıkları örtüşüyor mu?

Daha dört yıl önce ülkemiz 17/25 Aralık sorununu yaşadı. Bu sorunlarla ilgili kim ne dedi? Yapılması gerekenler yapıldı mı? O zaman kim ne demiş, dediklerini yapmışlar mı? Şu an biz bunların ne kadarını biliyoruz? Bu soruları çoğaltmak mümkün.

Dört bakanımızın ve hayır sever iş adamı İranlı, daha sonra Türk vatandaşı yapılan Rıza Sarraf olayı vardı. Rıza ile üç bakanın oğlunun da ismi geçiyordu bu yolsuzluk olayında. 17 Aralık sabahı evi basılan Barış Güler’e babası evinde ne var diye sorduğunda, üç beş kuruş var diyor. Sayın bakanımızın oğlunun üç beş kuruş dediği bir trilyoncukmuş.

İranlı Reza Zarrab, oldu Türk vatandaşı Rıza Sarraf. Bu günlerde de adından çok bahsedilen bu şahıs ABD de tutuklu. Yarın ne olur bilemem.

Ders almanız bakımından geriye dönüp o günkü gazeteleri incelemenizi tavsiye ederim. Gazetelere de ulaşmanız kolay. Yerli otomobilimiz olacakmış ama Türk malı olmayan son teknoloji ürünleri telefonlarınızdan kolayca ulaşabilirsiniz. Türkiye için, Türk halkı için ne yapılmış? Bütçe açığının yüzde kaçı, kim tarafından kapatılmış.

Bir zamanlar ne istediniz de vermedik diyenler, Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen bir derneğe hizmet ödülü bile vermişlerdi. Ama 17/25 Aralık’tan sonra müfettişleri göndererek ipini çekmişlerdi. Ödül verende, bazı yöneticiler de dururken, hiçbir şeyden haberi olmadan derneğe üye olanlar fetöcü olarak suçlanıyor.

17 Aralıkta el konulan ve daha sonra faizi ile iade edilen paralar vardı ya. Hani şu ayakkabı kutusundan çıkan paralar. Eski Halkbank müdürünün evinden çıkan paralar. Ne oldu? Nereden geldi de ayakkabı kutusuna girdi bilmiyorum. Yalnız o gün yaşananlardan aklımda kalan bir şey daha var.

Eski Halkbank genel müdürü Sayın Süleyman Aslan Ziraat Bankasına atandı. Ayakkabı kutularından çıkan paralar nedeniyle görevden alınan Süleyman Bey, eğer suçsuz ise niye görevine iade edilmedi de başka bir devlet bankasına atandı? Kendime bu soruyu bugün de soruyorum, o zaman da sordum.

Hesabım bulunan şubeye 13.04.2014 tarihinde gittim. Bir dilekçe vererek hesabımı kapattım. Gerekçemi de şöyle açıkladım. “Nereden bulduğu, neden evinde ayakkabı kutusunda sakladığı 4.5 milyon dolar konusundan aklanmadan Ziraat Bankası yönetimine getirilmesini kabul etmiyorum. Eğer suçsuz ise neden eski görevine dönmedi? Eğer suçlu ise neden Ziraat Bankası yönetim kuruluna getirildi?”

Şimdi soruyorum sizlere 17-25 Aralık ta sen ne yaptın? Ya da şöyle sorayım. Bundan sonra ne yapacaksın?

Bak ozan ne diyır. Bir uykudan böyle bir ses / Duy uyan etme uyan / Uyku bir can olsa bile / Kıy uyan gardaş uyan

Uyku tembel niyetidir / Aç gözünü hayat nedir / Gittiğin yol çok kötüdür / Cay uyan halkım uyan. Geç kalma sende uyan. Uyuyor numarası yapma.

2019 seçimlerine az kadı. Hatta bir sabah kalktığında daha önce yapılmak üzere seçim kararı alınmış olabilir. Yarın keşke oy vermeseydim dediğin kişiler yönetime gelebilir. Senin gitmek istemediğin yere gitmemen için tünelden önce son çıkıştasın.

------------

Uyuyor Numarası

Uykuyu çok seven Uğur'un sabah kalkıp okula gitmesi hep olay oluyordu. Onu uyandırmak için defalarca seslenmek zorunda kalan abisi, o gün yine:

-Hadi Uğur okula geç kalacaksın, kalk artık uyuyor numarası yapma! deyince, içeriden Uğur'un sesi geldi:

-Uyuyor numarası yapmıyorum abicim gerçekten uyuyorum.

Mustafa Gürleyen (24.11.2017)

Tarih:23 11 2017 20:42(2439) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: muammer ergan 26 11 2017 23:15
teşekkürler dostum. kalemine ve yüreğine sağlık.

4. Yorum: karaçaylı 26 11 2017 17:43
millat kardeş yazı da ne anladın da 15 temmuz da kılıçdaroğlu neredeydi diye soruyorsun. ılgaz tünelinde olduğu söyleniyor. ayrıca yazida 17/25 aralıktan bahsediliyor

3. Yorum: amiral 25 11 2017 22:26
darbemi hani şu danışık dövüş darbe iyi de kemal darbe olursa darbe olmadıki

2. Yorum: garan 24 11 2017 17:33
rivayetlere göre zarrab ötmüş

1. Yorum: milat 24 11 2017 15:45
darbe olsun ilk tankın üstüne ben çıkacağım diyen kemal kılıçdaroğlu 15 temmuz gecesi ne yaptı.tanka selam durdu birde kılıçdaroğlu ne yaptıyı yazsanız


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:421360 DtGaNi

* ANASAYFA *