E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ağlayan Kudüs

Kudüs, Hz. İsa’nın (AS) doğduğu, göğe yükseltildiği, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) miraca yükseldiği, Zeytin Dağı’nda Rabia annemizin yattığı, Meryem annemizin Mescid-i Aksa’da 12 yaşında verilip eğitildiği, Hz. İsa’yı (AS) doğurduğu, kabrinin olduğu yerdir.

Girmesi zor, çıkması daha da zor diye bilinen Kudüs aynı zamanda Hz. Hızır’ın görüldüğü, sırat köprüsünün açıldığı, dinlerin kendine göre birçok farklı inancının yeşerdiği ve yaşadığı mekandır.

Kudüs, “Ben bir karış dahi olsa toprak satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır…” diyen Ulu Hakan Abdülhamid Han’ın üzerinde titrediği Filistin toprakları üstündeki İslam dünyasının ilk kıblesidir.

Bir asra yakındır işgal altında tutulan Kudüs bugün her zamankinden daha çok ağlıyor.

Ağlıyor çünkü, süper güç diye bilinen devletlerin ve işgalci İsrail’in aldığı hadsiz ve hukuksuz kararların uygulama merkezi oluyor.

İngiltere, ABD, İsrail ve AB ülkelerinin çoğu Ortadoğu’ya bugüne kadar işgal, kargaşa, terör, kan ve gözyaşı getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması bölgedeki ateşin şiddetini bir kez daha arttırdı.

Raftan indirilen ve Trump tarafından imzalan tanıma ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını İsrail, Filistinliler’e yönelik baskı, şiddet, saldırı eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak gördü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanımasının ardından başlayan protesto mitingleri Türkiye’de ve dünyada sürüyor. Umarız protestolar etkisini gösterir; ABD aldığı bu yanlış kararı düzeltme yoluna gider. İsrail de ısrarından vazgeçer.

Geçtiğimiz hafta Cuma namazının ardından Batı Şeria ve Kudüs’te gösteriler düzenlendi. İsrail güvenlik güçleri, Filistinliler’e sert müdahalede bulundu. Hava saldırılarında ve taraflar arasında meydana gelen çatışmalarda 10’a yakın Filistinli hayatını kaybetti. 200’ün üzerinde ise yaralı olduğu haberleri geliyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri ve zulümleri görmezden gelmesi düşünülemez.

Ancak bir çılgın tarafından alınabilecek bu karar, Filistin ile İsrail arasında süregelen barış görüşmelerini riske etmiştir.

İki devletli çözüme hiçbir katkısının olmayacağını düşündüğümüz bu kararın Ortadoğu’yu tahrip edeceğini ABD yönetiminin görmemesi mümkün müdür?

ABD Başkanı Trump’un imzaladığı hadsiz ve hukuksuz olduğu her kesim tarafından ifade edilen Kudüs kararı bölgedeki durumu daha da belirsizleştirdi. Barış sürecini baltaladı.

Kudüs’ün statüsü konusu ve barış süreci, egemen güçler tarafından değil, BM kararları çerçevesinde üzerinde mutabakata varılan bölge devletlerinin gözetiminde İsrail ile Filistinliler arasındaki direkt temaslar neticesinde ele alınması gerekir zannımızca.

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa İslamındır. Ve ebede kadar da öyle kalacaktır.

Hz. Ömer’lerin, Selahattin Eyyubi’lerin, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamid Han’ların tükendiğini, hatta günümüzde eski Osmanlı’nın kalmadığını ve bu zulmün payidar olacağını sananlar er veya geç ne kadar yanıldıklarını bir gün mutlaka anlayacaklardır.

Tarih:14 12 2017 21:59(5251) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:559982 DtGaNi

* ANASAYFA *