E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Zıt Kardeşler

Tarih 17 Ocak 1909 Türkiye’de “Ezeli Rekabet” yabancıların ise “Kıtalararası Derbi” olarak adlandırdığı ilk maç.. Saha (Papazın Çayırı) Union Club Sahası (Bu gün Şükrü Saraçoğlu Stadyumu) hakem James La Fontaine… Takımlar; 1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından kurulan GALATASAYAR ile 1907 yılında Anadolu yakasında kurulan FENERBAHÇE Bu gün bu ezeli rekabet 109 yaşına bastı.

Galatasaray; Ahmed Robenson, Bekir Sıtkı Bircan, Milo Bakic, Adnan İbrahim Piroglu, Horace Armitage, Sabri Mahir, Hasan Busri, Celal İbrahim, Fuad Hüsnü Kayacan, İdris Bey ve Emin Bülend Serdaroğlu hocalığını oyuncu Horace Armitige yapıyordu. Ev sahibi Fenerbahçe ise; Asaf Beşpınar, Dalaklı Hüseyin, Hasan Kamil Sporel, Hassan Sami, Gustave Haenny, İzzi Hüseyin, Fethi Bey, Şefkati Hulusi, Yayla Berki Karagözoğlu, Galip Kulaksızoğlu ve Memiş Bey… Hocalığını oyuncu Galip Kulaksız oğlunun yaptığı maçı Emin Bülent Serdaroğlu’nun attığı gollerle 2-0 galibiyetle ayrıldı. İlk maçı Galatasaray üstünlüğü olmasına ramen günümüzde Fenerbahçe üstünlüğü vardır.

Ezeli rakipler 23 Şubat 1934 tarihinde yapılan İstanbul ligi maçı. Taksim Standında yapılan maçın 60. dakikasında Galatasaray’lı Kadri Dağ’ın Fenerbahçe’li M. Reşat Nayir’e attığı tekme ve kadrinin üzerine doğru koşan Fenerbahçe’li Fikret Arıcan’ın Galatasaray’lı Tevfik tarafından kucaklanıp, saha kenarında atılmasıyla saha karışır, futbolcuların kavkasına seyircilerde katılır olaylar büyür. Maç yarıda kalır, “Mıntıka Futbol Heyeti” Türk Spor tarihinin en ağır cezalarından birisini verir. Fenerbahçe’den 9, Galatasaray’dan 8 futbolcu uzun süre cezalandırılır. Bu cezalardan en karlı çıkanı Beşiktaş olur. Sezon sonunda Beşiktaş Şampiyon olur.

Fenerbahçe ile Galatasaray 1934 yılında Türkiye’ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı “Fenerbahçe-Galatasaray Karması” şeklinde oynadılar. Bu karmanın dorması ise, iki kulübün renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu. Daha önceleri 1912 yılında Galatasaray kulübü başkanı Ali Sami Yen ile Fenerbahçe kulübü Başkanı Hulusi Bey’in ortak imzalarla kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi 2 kulübün yabancılara karşı “Ortak Takım” kurma konusunda anlaştıkları hatta tüzüğünün bile hazırladıklarını bilinmekte….

Galatasaray forması içinde Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Sinyor lakaplı “Can Bartu” … Fenerbahçe forması içinde Galatasaray’ın efsane Taçsız kralı “Metin Oktay”… Jübile maçında formaları değiştirip ezeli rakipleri olan takımlarının formalarını terleterek Dünya futbol tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorlar… Bu ebedi dostluğu görüpte belki küfredenler, taş atanlar, rakiplerini tartaklıyanlar futbolun spor olduğunu anlar güzelliğini yaşarlar ve utanırlar düşüncesindeyim.

Rekabetin ve futbolumuzun geldiği durumdan bugün şikayetciymiş gibi görünüp sahte göz yaşı dökenlerin hepsi bu sürece gelmesinde benzin döküp yakanlardır. Oysa futbolumuza değer katan üzerinde giydikleri formaları; o formalara anlam veren de mazileri, tarihlerinde gerçekleştirdikleridir. Dünyanın her yerinde bilinen; orada gelişimin ana motoru rekabettir. Bu rekabet adil bir şekilde korunduğu sürece Galatasaray-Fenerbahçe zıt kardeşler rekabeti daha çok yüzyıllar devam edecektir.

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:19 01 2018 21:37(1077) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğu Yerdir


Değerler, Kimlik ve Kişilikler Parçalanırken


Sözün Bittiği Yer


Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme projesi 100 yıllık


12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası


Atatürk, İnönü ve Camiler


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Emin Yufka Hizmetinizde


Boyabat Kelimesinin Anlamı


Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldırı Suçlarına Verilen Cezalar


Boyabat'a Büyük Yatırım


Nerelisin hemşerim?


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Var mı benden bahtiyarı?!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:774522 DtGaNi

* ANASAYFA *