E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Zıt Kardeşler

Tarih 17 Ocak 1909 Türkiye’de “Ezeli Rekabet” yabancıların ise “Kıtalararası Derbi” olarak adlandırdığı ilk maç.. Saha (Papazın Çayırı) Union Club Sahası (Bu gün Şükrü Saraçoğlu Stadyumu) hakem James La Fontaine… Takımlar; 1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından kurulan GALATASAYAR ile 1907 yılında Anadolu yakasında kurulan FENERBAHÇE Bu gün bu ezeli rekabet 109 yaşına bastı.

Galatasaray; Ahmed Robenson, Bekir Sıtkı Bircan, Milo Bakic, Adnan İbrahim Piroglu, Horace Armitage, Sabri Mahir, Hasan Busri, Celal İbrahim, Fuad Hüsnü Kayacan, İdris Bey ve Emin Bülend Serdaroğlu hocalığını oyuncu Horace Armitige yapıyordu. Ev sahibi Fenerbahçe ise; Asaf Beşpınar, Dalaklı Hüseyin, Hasan Kamil Sporel, Hassan Sami, Gustave Haenny, İzzi Hüseyin, Fethi Bey, Şefkati Hulusi, Yayla Berki Karagözoğlu, Galip Kulaksızoğlu ve Memiş Bey… Hocalığını oyuncu Galip Kulaksız oğlunun yaptığı maçı Emin Bülent Serdaroğlu’nun attığı gollerle 2-0 galibiyetle ayrıldı. İlk maçı Galatasaray üstünlüğü olmasına ramen günümüzde Fenerbahçe üstünlüğü vardır.

Ezeli rakipler 23 Şubat 1934 tarihinde yapılan İstanbul ligi maçı. Taksim Standında yapılan maçın 60. dakikasında Galatasaray’lı Kadri Dağ’ın Fenerbahçe’li M. Reşat Nayir’e attığı tekme ve kadrinin üzerine doğru koşan Fenerbahçe’li Fikret Arıcan’ın Galatasaray’lı Tevfik tarafından kucaklanıp, saha kenarında atılmasıyla saha karışır, futbolcuların kavkasına seyircilerde katılır olaylar büyür. Maç yarıda kalır, “Mıntıka Futbol Heyeti” Türk Spor tarihinin en ağır cezalarından birisini verir. Fenerbahçe’den 9, Galatasaray’dan 8 futbolcu uzun süre cezalandırılır. Bu cezalardan en karlı çıkanı Beşiktaş olur. Sezon sonunda Beşiktaş Şampiyon olur.

Fenerbahçe ile Galatasaray 1934 yılında Türkiye’ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı “Fenerbahçe-Galatasaray Karması” şeklinde oynadılar. Bu karmanın dorması ise, iki kulübün renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu. Daha önceleri 1912 yılında Galatasaray kulübü başkanı Ali Sami Yen ile Fenerbahçe kulübü Başkanı Hulusi Bey’in ortak imzalarla kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi 2 kulübün yabancılara karşı “Ortak Takım” kurma konusunda anlaştıkları hatta tüzüğünün bile hazırladıklarını bilinmekte….

Galatasaray forması içinde Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Sinyor lakaplı “Can Bartu” … Fenerbahçe forması içinde Galatasaray’ın efsane Taçsız kralı “Metin Oktay”… Jübile maçında formaları değiştirip ezeli rakipleri olan takımlarının formalarını terleterek Dünya futbol tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorlar… Bu ebedi dostluğu görüpte belki küfredenler, taş atanlar, rakiplerini tartaklıyanlar futbolun spor olduğunu anlar güzelliğini yaşarlar ve utanırlar düşüncesindeyim.

Rekabetin ve futbolumuzun geldiği durumdan bugün şikayetciymiş gibi görünüp sahte göz yaşı dökenlerin hepsi bu sürece gelmesinde benzin döküp yakanlardır. Oysa futbolumuza değer katan üzerinde giydikleri formaları; o formalara anlam veren de mazileri, tarihlerinde gerçekleştirdikleridir. Dünyanın her yerinde bilinen; orada gelişimin ana motoru rekabettir. Bu rekabet adil bir şekilde korunduğu sürece Galatasaray-Fenerbahçe zıt kardeşler rekabeti daha çok yüzyıllar devam edecektir.

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:19 01 2018 21:37(1880) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Biz ona Cumhuriyet diyoruz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim Tarımımız Nasıl Bitti? Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesi İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar Yazarlar Sinop’ta Buluşuyor “Sinop Kitap Toplumların gelişmişliği.. Tümü

Hisar Tuğla Eleman Aranıyor


O çocukları, bu çocukları, şu çocukları!


15 Ekim Dünya El Yıkama Günü


İktidar Savaşı ve Propoganda


Çoban ve Dindarlık


Bir Diktatörde Olmazsa Olmaz Bazı Özellikler


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


İsmet İnönü 134 yaşında


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


İmar Barışı üzerine bir değerlendirme


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Sinop MHP diyor


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:564411 DtGaNi

* ANASAYFA *