E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Madde bağımlısı genç: “Uyuşturucuya askerde alıştım”

Uyuşturucu ile mücadele ilk önce askeri birliklerinin bulunduğu bölgelerden başlamalıdır. Her uyuşturucu içici torbacı olmaya adaydır. Acemi birliklerinde rütbeli askerler de uyuşturucu kullanıyor. Merdiven altlarında uyuşturucu imalatı yapıyorlar. Ortadoğu’dan TIR’larla geliyor.

Uyuşturucu bağımlısı 25 yaşındaki ikizlerin biri eroin, biri bonzai içiyor. Eroin içen, hastane de takılan çip sayesinde eroin bağımlılığından kurtulmuş. Bonzai içen ise tedavi için hastaneye yatmış ama yine de bırakamamış. Kendisi ile konuştuğumda “bırakmak için mücadele ediyorum. Ben onu bırakmazsam onun beni genç yaşta kara toprağa göndereceğini biliyor”

Uyuşturucuya nasıl başladın?

S.Ç: Lise 3’ten okulu bıraktım. Kuran Kurslarında okudum. Aile olarak maddi durumumuz çevremize göre çok iyi. Askere gitmeden önce mütevazi bir hayatım vardı. Lise yıllarında sigaraya başladım. Acemi birliğinde, uyuşturucu dan bahsediyorlardı ama biz acemi olduğumuzdan dolayı içemiyor veya bulamıyorduk. İlk Bonzai’ yi acemi birliğinde içtim. Acemi birliklerinde rütbeli subaylarında içtiği acemi arkadaşlar arasında konuşuluyordu. Ben içeni görmedim.

Uyuşturucuyu kışlaya nasıl sokuyorlar?

S.Ç: Uyuşturucunun en büyük pazarı askeriyelerdir. Askeriyenin içinde de asker torbacılar var. İlk önce Uyuşturucuya yatkın askerleri tespit ediyorlar onları uyuşturucu bağımlısı yaptıklarında zincir halkası büyüyor.

Uyuşturucu bulmak nasıl kolay?

S.Ç: Çarşı iznine çıktığımda bulabiliyordum. Alayda rütbeli subayların mesaisi bittikten sonra yani saat 17’den sonra, torbacıya telefon ediyordum tel örgünün yanına geliyordu o şekilde de temin ediyordum.

Tel örgü de nöbetçiler devriye gezmiyorlar mıydı veya torbacıyı görmüyorlar mıydı?

S.Ç: Nöbetçi askerler genelde arkadaşımız oluyordu. Onların bazıları Bonzai kullanıyordu, bazıları na da sigara getirdi diyordum. Genelde torbacı tel örgünün yanına hava karardıktan sonra ve bizim tespit ettiğimiz tenha noktaya gelir orada alırdım.

Bonzai içtiğiniz de uyuyorsunuz, kendiniz de değilsiniz, subaylar hiç mi fark etmiyorlardı?

S.Ç:Gündüz içmezdim. Koğuş yat saatine yakın içer ve uyurdum. Uyuşturucu kullanan askerlerin de çok büyük bir bölümü hemen hemen hepsi benim gibi yat saatine yakın içerler ve uyurlar. Onun için sorun olmazdı.

Periyodik olarak, şahsi dolaplarınız denetlenmiyor muydu?

S.Ç: Tabi sürekli denetlenirdi. Ama ben dolapta uyuşturucu bulundurmazdım. Kendime göre zula yerlerim vardı. Gerçi fazla almıyordum, ya bir ya iki içimlik alıyordum. Onun için yakalanma riskim yoktu.

Senin askerlik yaptığın kışla da askerlerin yüzde kaçı sence bonzai veya uyuşturucu kullanıyordu?

S.Ç:Kesin bir rakam veremem ama çok büyük bir bölümünün içtiğini düşünüyorum. Terhis olan asker muhakkak uyuşturucu bağımlısı asker arkadaşlarını geri de bırakmıştır. Bu sistem böyle devam ederken uyuşturucu baronları ceplerini doldururken gençlik yavaş yavaş ölüme gider.

Kışlaya uyuşturucu girmesi önlenemez mi?

S.Ç: Çok zor olmakla beraber önlenebilir. O da devletin üst rütbeli Genel Kurmay ve siyasi iktidarın görevi. Ülkenin milli meselesi olmalıdır. Uyuşturucu terörüne karşı top yekün seferberlik ilan edilmelidir.

Eskiden, çarşı da resmi asker elbiseli inzibatların yerine sivil askerler mi görev yapıyor?

S.Ç: Sivil askerler çarşı da dolaşmış olsalar torbacılar uyuşturucu mu satabilirler? Veya vardır da ben bilmiyorum. Çarşı iznimde hiç rastlamadım.

Uyuşturucu satıcıları ile içiciler arasında bir parola var mı, ülkenin her hangi bir iline gitsen uyuşturucu bulabilir misin?

S.Ç: Torbacı, uyuşturucu kullanıcısının yüzüne, gözlerine baktığında anlar. O nedenle parolaya gerek yok. Ülkenin her hangi bir iline gitmekten bahsediyorsunuz, her hangi bir köyüne bile gitseniz bulabilirsiniz. Ülkede o kadar yaygın hale gelmiş.

Bonzai’nin Türkiye’de üretildiğini iddia ediyorlar. Siz ne diyorsunuz?

S.Ç: Merdiven altında üretildiğini bende duydum. Ortadoğu’dan uyuşturucu TIR’larla geliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağılıyor.

Siz hiç uyuşturucu krizi geçirdiniz mi, sağa sola saldırıp yakıp yıktınız mı?

S.Ç.:İki sefer uyuşturucu krizi geçirdim. Kimseye zarar vermedim. Zaten zarar verecek durumda da değildim. Halk arasında, uyuşturucu krizine girdim ne yaptığımı bilmiyorum tamamen yalan, kanundaki boşluktan yararlanmak için söylenen sözdür. Kendinde değil se, neden kendisini köprüden veya bir başka yerden aşağı atmıyor?

Madde bağımlılarının sizce yaş ortalaması nedir?

S.Ç: Bana göre, 12 yaşından 65 yaşına kadar her meslek, her kariyerde, her eğitim düzeyinde insanların kullandığını düşünüyorum. Şehirlerin kırsal, yani dar gelirli kesimlerinde madde bağımlıları daha fazladır.

Uyuşturucu satıcılarının Pazar paylarını yükseltmek için belirli bir startejileri var mı, genelde hangi ortamları seçeler?

S.Ç: Daha önce de söylediğim gibi, şehrin varoşları , okul önleri, kahvehaneleri tercihleridir. Oralarda gözlerine kestirdikleri, sigara içen birisine İlk önce, içinde bonzai olan bir sigara ikram ederek dostluk kurarlar. Aradan geçen günler içerisinde bonzaili sigara ikramları bir adetten pakete çıkar tam bağımlı hale geldiğini anladıklarında ona para ile satmaya başlarlar. Parası olmayanlara da torbacılık teklif ederler.

Sizce, uyuşturucunun kökü kurutabilir mi?

S.Ç: Devlet isterse kurutur. Maddi boyutu sizin, benim hayal ettiğim rakamların çok çok üstünde. Basında okuyorum, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine giden uyuşturucunun 500 milyar dolar civarında olduğu iddia ediliyor bana göre bu rakam deve de kulak.

Hadi diyelim devlet ciddi kararlılık göstererek uyuşturucunun kökünü kazırsa ne olur?

S,Ç: Devletin böyle bir kararlılık göstereceğini tahmin etmiyorum. Milyonlarca insan uyuşturucu bağımlısı, bunların uyuşturucu krizine girdikleri ve sokaklara çıktıklarında ülkenin halini düşünebiliyor musunuz? Uyuşturucu terörü böyle giderse ileride ülkenin başına çok büyük dertler açar.

Bonzai içtiğinde ne tür keyif alıyorsun?

S,Ç: Bir içimlik Bonzai ile iki büyük rakı içmiş gibi oluyorsun. İçkinin çok pahalı olması, insanları ucuz uyuşturucu maddelerine yöneltiyor.

Bonzai’nin zararlarını biliyor musun?

S.Ç: Benim gibi her bonzai içen zararlarını bilir ama yine de içerler. Aslında uyuşturucudan kurtulmak hem çok basit, hem çok zor irade meselesi. Uyuşturucu ile mücadele ülkenin en önemli meselesi olmalıdır. Başbakan Yardımcısı Akdağ, 2011 yılından bu tarafa yani 7 yıldır uyuşturucu kullananlar hakkında ellerinde araştırma rakamlarını olmadığını söylüyor. Uyuşturucu ile mücadele böyle yapılıyorsa benim diyeceğim bir şey yok.

Uyuşturucu bağımlılarına tavsiyen var mı?

S.Ç: Olmaz mı olur mu? uyuşturucuların hepsi sentetik, içlerinde floransan tozu, fare zehiri insanın beynini, vücudunun bütün organlarını param parça eden bu zehirden kurtulmalarını, içtikleri sürece, her dakika ölüme bir adım daha yaklaştıklarını hatırlamalarını tavsiye ederim.

Anladığım kadar bekarsın. Kız arkadaşın var mı, senin uyuşturucu kullandığını biliyor mu?

S.Ç: Evet bekarım. Kız arkadaşım var. Ama benim uyuşturucu bağımlısı olduğumu bilmiyor veya bana öyle geliyor.

Verdiğin röportaj için teşekkür ederim. Umarım bu illetten bir önce kurtulursun.

Celil Cengiz ÇOLAK

Gündeminiz.com

Yayın Koordinatörü

Tarih:23 01 2018 16:40(1332) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapa Emeklinin ülkemizin tarihi yerlerini gör AKParti'ye oy veren seçmenleri ellerim k Vebal altında kalmamak için AKParti'ye o AKP’ye oy verecekler, Allah-ü Teala, Teb Türk milleti, Türkiye’nin ya çöküşüne, y Türk Milleti, 24 Haziran'da, üreten, aş, 16 yıldır TEK ADAMIN yönettiği Türkiye&# İyi Parti’nin ilçe Başkanı Boyabat Cumhurbaşkanı adayları TV’de konuğum ols Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 16 yıldır tek başına ülkeyi yöneten Erdo “Aldatma, Kandırma Palavra” Sayın İnce; “Sütten dili yanan, yo AKP iktidarının “Çaresizlik, iktid Gariban Muharrem İnce ne diyor? Emekli maaşlarınızı alamayacağınız günle Tura'da gelse Erdoğan kazanacak diyor am “Akli yerindedir” raporu isteniyor ! AKP’li seçmen 24 Haziran’da, Neden AKP diye bir siyasi parti yoktur? AKP, bakanlık vaadi satın alırken SİYASİ 16 yılda, eski Türkiye’nin kamu ya 24 Haziran, ülke ekonomisinin iflasından Saadet Partisi tabanı Karamollaoğlu'na i Yeni kurulacak devlet, Recep Tayyip Erdo Devlet, vatandaşın, bankalardaki tasarru Allah’dan korkmaz nankörler, AK Pa Bunlar mı vatansever, yerli ve Milli? AKP’li vekiller TBMM'de Araştırma Önerge FET֒nün bir numaralı siyasi ayağını mah TBMM’de tarafsızlık yemini yapan sayın C Eserleri kaçıran cemaatlerin terör örgüt Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme AKP özelleştirdiği fabrika işçilerine ve Pensilvanya sakini FETÖ itiraf… Ülke borcunu 878 milyar dolara çıkararak Şeker fabrikalarından sonra sıra İstanbu Bor Madeni ile çalışan motor yapacaklard Mektup getiren AKP’li Bakan Beşir Öcalan’ın yazılı talimatını sana g Ne eski Türkiye’ymiş 16 yıldır sata sata Hiç bir zaman kandırılmadı Saray’ın Yeni KHK’sı müebbet Parti liderine biat et vekil, belediye b Yunan’a adaları işgal ettiren CHP Uyuşturucuyla mücadele: Mahkeme uyuşturu Madde bağımlısı genç: “Uyuşturucuya aske AKP ve MHP Genel Başkanı, bu nasıl yerli Tümü

Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kişilikler ve Yaşam Anlayışları


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapan cemaatlere gelecek mi?


15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonuç Ne?


Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanışmak


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Ali Çakar Ticaret'te Tarım Aletleri Satışı Başladı


Uzaklarda size hasret birileri var!


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:533295 DtGaNi

* ANASAYFA *