E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

TBB'den Yıllar Sürecek Davaları Saatler İçinde Çözecek Proje

Gecikmeyen adalet için büyük adım üç-beş yıl sürecek davalar saatler içinde çözülecek.

Türkiye Barolar Birliği, uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarından biri olarak yıllardır Avukatlık Kanunu’nda yer almasına rağmen kurumsallaşmayan 35/A uzlaşmasını hayata geçiriyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun verdiği bilgiye göre; Avukatlık Kanunu 35/A maddesinin neden hayata geçmediğini sorgulayan ve eksiklikleri belirleyen Türkiye Barolar Birliği, kanun maddesine ilişkin alt mevzuatı hazırlayarak konuya çözüm getirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği ve yine Türkiye Barolar Birliği tarafından çıkarılan yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin yönerge ile “Avukatlık Kanunu 35/A Uzlaşması Projesi”nin çerçevesi çizildi.

Avukatların kendilerine kanunla tanınmış olmasına rağmen nadiren başvurdukları “uzlaşma sağlama yetkisi”ni etkin olarak kullanmaları için tüm baroların katılımıyla gerekli çalışmaları tamamlayan Türkiye Barolar Birliği’nin başlattığı proje ile üç-beş yıl sürecek davalar saatler içinde avukatlar tarafından çözüme kavuşturulabilecek.

Yürürlükte bulunan Avukatlık Kanunu Madde 35/A hükmü doğrultusunda, tarafların ve avukatlarının, DURUŞMADAN ÖNCE mutabık kalarak imzaladıkları UZLAŞMA TUTANAĞI ilam hükmünde olacak.

Projeye ilişkin bilgi veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “35/A uzlaşma sürecini baştan sona avukatlar yönetecek. Halen uygulanmakta olan ‘arabuluculuk’ kurumu avukatsız da işleyebilecek şekilde düzenlenmiş durumda. Bu sebeple başta iş uyuşmazlıkları olmak üzere pek çok uyuşmazlıkta taraflar masaya eşit şekilde oturmuyor. 35/A uzlaşması işçi ve işverenin müzakerede eşit konumda olmasını da sağlayacak” dedi.

UZLAŞAMAMANIN BEDELİ YILLAR SÜREN DAVALAR

Tarafları ve tarafların avukatlarını bir araya getirememenin bedelinin yıllar süren davalar olduğunu söyleyen Feyzioğlu, avukatı dışlayan bugünkü arabuluculuk uygulamasını eleştirdi.

Feyzioğlu, “Türkiye Barolar Birliği olarak zorunlu arabuluculukta zorunlu avukatlığı, fonunu da bularak teklif etmemize rağmen oralı bile olunmaması, işçinin hakkının arabuluculukta gasp edilmek üzere olduğunun ispatıdır” dedi. “Biz kendi davamızı kendimiz çözeceğiz dedik. 35-A’nın düğmesine bastık” diye konuşan Feyzioğlu, Türkiye’de adaletin lokomotifinin avukatlar olduğunu, 35/A Uzlaşması Projesi’nin gecikmeyen adalet olacağını vurguladı.

Feyzioğlu, bir dosyayı en iyi bilen kişinin, o dosyaya alın terini akıtan avukat olduğunu kaydederek, “Biz ‘avukatlar olarak müvekkillerimizi de yanımıza alsak acaba makulde uzlaşabilir miyiz, sorunu üç beş yıl yerine üç saat içerisinde çözebilir miyiz’ sorusuna cevap aradık. Uzun müzakereler yaptık, baro başkanlarıyla defalarca toplandık. Yapabiliriz dedik. Türkiye’de adaletin lokomotifi avukatlardır. Proje ile avukatların kendi davalarını kendilerinin çözdüğü, adaleti en güvenilir şekilde tecelli ettireceği bir sistem işleyecek” şeklinde konuştu.

BAROLARA 35/A UZLAŞMA ODASI HAZIRLAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Tarafların uzlaşma için “peşinen kaybederiz” duygusuyla birbirlerinin ofisinde masaya oturmak istememesinin yarattığı engeli, alt mevzuatla ortadan kaldırıldıklarını dile getiren Feyzioğlu, düzenleme ile barolara iki tarafın talep etmesi halinde kullanılabilecek bir 35/A Uzlaşma Odası hazırlama yükümlülüğü getirildiğini kaydetti. Feyzioğlu, “Baro çatısı altında buluşmak avukatlar kadar müvekkilleri için de güven verici ve teşvik edici olacaktır” dedi.

AVUKATLARA İLETİŞİM VE MÜZAKERE EĞİTİMİ VERİLECEK

Avukatlık Kanunu Madde 35/A’ya göre, avukatlar ve tarafların imzalayacağı uzlaşma tutanağının ilam hükmünde olduğunun altını çizen Feyzioğlu, uzlaşmanın asli unsuru olan avukatların iletişim ve müzakere becerilerini artırmaları gerektiğini, burada Türkiye Barolar Birliği ve barolara yükümlülük düştüğünü kaydetti. Feyzioğlu, bu çerçevede ‘iletişim ve müzakere yöntem ve teknikleri ile 35/A’nın tüm incelikleri’ hakkında arzu eden tüm avukatlara uzaktan eğitim vereceklerini, eğitim modüllerinin hazırlandığını ve kursların derhal başlayacağını ifade etti.

BAROLAR “KOLAYLAŞTIRICI AVUKAT” LİSTESİ TUTACAK

Uzlaşma müzakeresinde taraf avukatlarının üçüncü bir kişinin yardımına ihtiyaç duyabileceğini de söyleyen Feyzioğlu, yaptıkları düzenlemelerle “kolaylaştırıcı avukat” müessesesinin devreye gireceğini ifade etti. Kolaylaştırıcı avukatın esasa giremeyeceğini ancak taraflara usul ve üslup konusunda yol göstererek uzlaşmaya teşvik edeceğini söyleyen Feyzioğlu, tarafların bir isim üzerinde anlaşamamaları halinde barodan kolaylaştırıcı avukat talep edebileceklerini kaydetti.

Projeye göre barolar bir kolaylaştırıcı avukat listesi tutmakla yükümlü olacak. Listeye yazılmak için on yıl ve üstü kıdemi olan avukatlar için iletişim ve müzakere eğitimi şartı aranmayacak. Kıdemi beş yıldan on yıla kadar olan avukatlar ise Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen uzaktan eğitimi aldıktan sonra listeye yazılabilecek. Ancak ister taraf avukatlığı ister kolaylaştırıcı avukatlık amacıyla olsun, TBB’nin verdiği uzaktan eğitimi tüm avukatların almasında büyük fayda görülüyor.

Tarih:08 03 2018 20:49(227) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Sorunlarımızı milli irade yoluyla aşmaya Sokak köpeklerine mobil kısırlaştırma Medyada Göç ve Mültecilerin Nasıl Temsil “Sinoplu'nun Uyarısına Kulak Tıkam Ormanda ağaçta asılı ceset bulundu Kıskıvrak yakalandılar Karadeniz: Ormanlarımız İçin Ulusal Sefe Nadire Alıcı hanımefendi vefat etti ASİDER’in Gelsenkirchen Şubesinin İYİ Parti Boyabat İlçe Başkanı Mithat Mo Kültür Merkezi'nin Bacaları Boyabat TSO 1 Nisanda Seçime Gidiyor Şehitler Kütüphanesi Açıldı Saraydüzü YIBO'da Çanakkale Zaferi Kutla Okul Sporları Basketbol Kız / Erkek Grup Yeniyolda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Hasan Canoğlu vefat etti Boyabatspor, Ayancık Belediyespor'a 3-0 Boyabat'ta Çanakkale'yi Yaşattılar ! Ağzında Çıkması Gereken Diş, Beyninde Çı Bakanlık Sinop Ormanlarında Çam Kese Böc Sinop Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Ü Ziya Kastarcı Ebediyete Yolcu Edildi Feyzullah Öztürk Teşekkür Mesajı Yayımla Emin Yufka Salonu Dualarla Açıldı Boyabat İYİ Parti 18 Mart Çanakkale Zafe Ziya Kastarcı vefat etti Başkan Adayı Şükrü Baş Seçim Sonrası Mes Başkan Adayı Hüseyin Ayyüksel Seçim Sonr Esnaf ve Sanatkarlar Odası Seçimini Feyz Bu Vatan Bizim Diyebiliyorsak Şehitlerim Ak Parti Sinop Milletvekili Cengiz Tokma Türkiye Barolar Birliği 18 Mart Basın Aç Mekanın Cennet Olsun Ali Hafız Gelinlikle Gelip Oy Kullandı Sinop Kalesinde İntihara Teşebbüs Emine Gülşen hanımefendi vefat etti Fidan Açıkgöz hanımefendi vefat etti Kum Yüklü Traktör Kontrolden Çıktı Sinop yine en yaşlı il oldu Hanife Kandemir hanımefendi vefat etti Keziban Köstek hanımefendi vefat etti YBO’lu Songül'e Karikatürde Türkiy Ayancık'ta Taksi-Dolmuş Hatları Çalışmay Evdeki nükleer hesap Japonlara uymadı TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Avrupa Parlam Mehmet Memiş vefat etti Hafız Ali Koca vefat etti Silahlı Saldırıyı Yapan Saldırgan Yakala Tümü

Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğu Yerdir


Değerler, Kimlik ve Kişilikler Parçalanırken


Sözün Bittiği Yer


Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme projesi 100 yıllık


12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası


Atatürk, İnönü ve Camiler


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Emin Yufka Hizmetinizde


Boyabat Kelimesinin Anlamı


Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldırı Suçlarına Verilen Cezalar


Boyabat'a Büyük Yatırım


Nerelisin hemşerim?


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Var mı benden bahtiyarı?!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:774596 DtGaNi

* ANASAYFA *