E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop Nükleer Karşıtı Platform'dan Basın Açıklaması

Fukushima kazasının 7. Yılında herkesi doğamızı ve sahillerimizi temiz tutmaya davet ediyoruz.;

Sinop İnceburun yarım adasına nükleer santral yapımı için henüz ÇED raporu dahi hazırlanmadan 350 bin ağaç katliamı yapılmıştı. 6 Şubat’ta Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli’nde yapılan Sinopluların alınmadığı sözde halkın katılımı toplantısının ne kadar formalite olduğunu da görmüş olduk.

Sinop’ta 90 km yarıçaplı bir alanda; 1 adet (4 reaktörlü) nükleer güç santrali (NGS), 4 adet termik santral ve 8 adet mikro HES projesi var. HES’lerin 4 tanesi yapıldı ve doğanın nasıl tahrip edildiğini gördük. Termik santrallerin iki tanesini bertaraf ettik.

Sıra, yapıldığı takdirde ömrü 60 yıl olan ve ömrü bittiğinde ise sökülmesi için henüz bir teknoloji geliştirilemeyen nükleer güç santralini bertaraf etmekte.

Kamu kurumu EÜAŞ Sinop’ta nükleer santral için neden Jersey Adaları’nda geniş kapsamlı bir offshore şirket kurdu. Bu şirket üzerinden, kamu denetimi olmadan kaç milyar dolar dönecek? Nükleer santralin enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı söylemleri ile ÇED raporu hazırlayanlar vergi kaçırarak mı yerli ve milli enerji üretecekler?

AKP hükümetlerinin iş başına gelmeden önce en çok eleştirdiği ve yürürlükten kaldıracağı vaatlerinde bulunduğu alım garantili elektrik üretim tesisleri modeline önce nükleer santral, sonra da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na Berat Albayrak`ın gelmesinin ardından kömür santrallarıyla geri dönüş yapılmaktadır. AKP döneminin Türkiye‘nin geleceğini hem ekonomik hem de çevresel anlamda büyük riskler altında bırakan projelerinin yeniden masaya yatırılması ve büyük yanlışlardan geri dönülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 2 nükleer santral ve 3 termik santral projesine bakıldığında; alım garantilerinin nasıl büyük bir yük oluşturacağı görülmektedir.

NGS’nin işletilmesi aşamasında soğutma suyuna ihtiyaç duyulacaktır. Soğutma suyu Karadeniz’den alınacak ve yine Karadeniz’e deşarj edilecektir. Kullanılması planlanan su miktarı günlük içme suyu ile karşılaştırılacak olursa, İstanbul günde 3 milyon m3, Türkiye toplam 16 milyon m3 su tüketirken Sinop NGS günlük 28 milyon m3 deniz suyunu kullanacak. Denizden alınan 28 milyon m3 suya amonyak, klor, korozyon engelleyici bakır, nikel, çinko, krom, alüminyum ve demir katılıp denize tekrar boşaltılacak.

Sadece Sinop’a değil memleketin her alanına hatta sınır komşularımıza dahi zarar verecek olan nükleer santral için gelecek yakıtlar, malzeme ve ağır yük kargoları gemi ile Samsun Limanı’na gelecek ve proje sahasına karayolu ile taşınacak.

Ayrıca ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre Sinop Nükleer Santralı için tahsis edilen orman alanı 10,1 milyon m². Santral için gerekli alan ise 1 Milyon m². Peki geriye kalan 9 milyon m² alan ne için kullanılacak?

Şimdi zaman ormanımızı, havamızı, suyumuzu, doğamızı koruma vakti. Zaman yaşam hakkımız için harekete geçme vakti. Bizler de yaşam alanlarımıza sahip çıkıyor, herkesi doğamızı ve sahillerimizi temiz tutmaya, nükleere karşı mücadeleye davet ediyoruz.

Teşekkür ederiz!

SİNOP NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU

Tarih:10 03 2018 21:41(176) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Kum Yüklü Traktör Kontrolden Çıktı Sinop yine en yaşlı il oldu Hanife Kandemir hanımefendi vefat etti Keziban Köstek hanımefendi vefat etti YBO’lu Songül'e Karikatürde Türkiy Ayancık'ta Taksi-Dolmuş Hatları Çalışmay Evdeki nükleer hesap Japonlara uymadı TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Avrupa Parlam Emin Yufka Salonu Açılış Törenine Davet Mehmet Memiş vefat etti İYİ Parti Boyabat İlçe Başkanı Mithat Mo Kültür Merkezi'nin Bacaları Hafız Ali Koca vefat etti Silahlı Saldırıyı Yapan Saldırgan Yakala Sinop İl Müftüsü Çelik’ten, Mehmet Karadeniz’de hamsi ve mezgit tehli Sanayi Esnafı Şükrü Baş’a Kucak Aç Boyabat'ta Silahlı Saldırı 1 Yaralı K türü Yetki Belgesinde indirim İYİ Parti Tıp Bayramı Kutlama Mesajı Ambulansa Yol Vermek İsteyince Kaza Yapt Sinop Ülkü Ocakları Uyuşturucu ile Mücad Hırsız Kodesi Boyladı Asım’ın Nesli Akif’i Şiirler Sinop’a 115 Görevli Atandı Katı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Kursu Ba 2018 Yılı Mali Destek Programına 46 Pro 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı CHP’li Barış Karadeniz: Hekimlerim Boyabat Ticaret ve Sanayi Odasında Seçim Boyabatspor, Gerze Belediyespor'a 5-1 ye Hatice Kavuncu hanımefendi vefat etti Kandırılmak istemiyorsanız Sinop'lunun s Maltepe Belediyesi'nden “Ayrancıoğ Hüseyin Dökmeci vefat etti Satılmış Özcan vefat etti Ali Demirtaş vefat etti İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor'un Bas İsmail Ünlü vefat etti Esnaf Odası Başkan Adayı Şükrü Baş'ın Ba İş Çözüldü, Karagöz Artık Evinde Uyuyaca Hüseyin Ayyüksel: "Yenilik İçin Değişime Sinop Üniversitesi öğrencilerine 1924 Nü Boyabat Dörtyolda Trafik Kazası, 1 Hafif Nuriye Eskici hanımefendi vefat etti Kaza Yapan Sürücü Araçla Beraber Kaçtı Ya okulu Sinop’a yapsınlar ya da i Esnaf Odası Seçiminde Yeterli Çoğunluk S Ev Alevlere Teslim Oldu Tümü

Sözün Bittiği Yer


Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme projesi 100 yıllık


Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü


12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası


Atatürk, İnönü ve Camiler


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Emin Yufka Hizmetinizde


Milli ve Yerli, Beka, Diriliş ve Çıkış


Boyabat Kelimesinin Anlamı


Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldırı Suçlarına Verilen Cezalar


Boyabat'a Büyük Yatırım


Nerelisin hemşerim?


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Var mı benden bahtiyarı?!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:584495 DtGaNi

* ANASAYFA *