E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle

Muazzez Abacı’nın söylediği beraber yürüdük biz bu yollarda şarkısı kime neyi hatırlatıyor, kime ne mesaj verilmek isteniyor sizler çok iyi biliyorsunuz.

Beraber yürüdük biz bu yollarda dendiği zaman benim aklıma 1970 yıllar geliyor. Öğrencilik yıllarım. Kastamonu Göl Köy Öğretmen okulu. Şimdi askeriye kışlası oldu. İçinden Daday yolu geçerdi.

Dersimizin olmadığı saatlerde ve tatil günlerinde yol boyu gider gelirdik. Yol boyunca sohbet ederek gidip geldiğimiz arkadaşlarım geliyor benim aklıma. Arkadaşlarım o zaman ne ise şimdide aynı benim için. Ben kimseye yamukluk yapmadım, kimse de bana yapmadı.

Hayatını kaybeden öğretmen ve öğrenci arkadaşlarıma Allahtan rahmet, sağ olanlara da huzurlu, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Beraber yürüdük biz bu yollarda dendiği zaman asker arkadaşlarım aklıma geliyor. İzmir Bornova geliyor, Gaziemir geliyor.

Devrem Ankaralı Halil çavuş, Balıkesirli Bülent çavuş, rahmetli Asteğmen Ali Biliz aklıma geliyor. Gülüm gülüm gülene / Ağlatıp da gülene / Her derdini söyleme / Sen dostumsun diyene türküsünü söyleyen Samsunlu çavuş geliyor.

İsmini şu an hatırlayamasam da birçok asker arkadaşım aklıma geliyor. Sivilde de ailece görüştüğüm bando takımının şefi Dursun çavuş geliyor. Hiçbiri beni aldatmadı. Bende hiçbirini aldatmadım.

Beraber yürüdük biz bu yollarda dendiği zaman iş arkadaşlarım aklıma geliyor. Benden yaşça büyük profesörlerin bile Mustafa Bey şunu yapar mısın? Bunu böyle yaparmısın dedikleri aklıma geliyor. Bir de özel sektörde çalışırken birçok müşterinin şunu ver lan, çabuk şunları ver diye çalışanları aşağılayanlar aklıma geliyor.

Beraber yürüdük biz bu yollarda deyince aklıma dernekler geliyor. Dernekler sayesinde çok arkadaş tanıdım. Gerektiğinde araya mesafe koymak zorunda kaldığım oldu. Umduğumun dışında hareket eden arkadaşlarım oldu. Bu arkadaşlarımdan da beni aldatan olmadı. Bende aldatmadım. Her gördükleri yerde selamımı alıyorlar ve selam veriyorlar.

Beraber yürüdük biz bu yollarda deyince aklıma siyaset geliyor, siyasetle fazla ilgilenmesek de siyasi partiler geliyor. Bir seçmen olarak siyasi partiler bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Bu filmi çocukluğumdan günümüze doğru aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İsimlerini bile hatırlamadığımız partiler var. O günleri yaşadığım halde çoğunun ismini ben bile unuttum.

İlk kurulan ve günümüzde de söz sahibi olan CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

CHP Kurucu Başkanı Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu, arada kısa dönem başkan olan Hikmet Çetin ve Altan Öymen ile birlikte yedi başkan görev yapmıştır.

Doksan beş yılda yedi başkan ile CHP birçok güzel şeye imzasını atmıştır. Örneğin bugün satılmak istenen şeker fabrikalarının bazılarının kurulması Cumhuriyetin ilk yıllarıdır.

Çok partili hayata geçildiği zaman 1946 yılında (DP) Demokrat Parti, 1960 da (AP) Adalet Partisi, 1970 yılında (MNP) Milli Nizam Partisi, 1972 yılında (MSP) Milli Selamet Partisi kurulmuştur.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra 1983 yılında; (RP) refah Partisi, (ANAP) Anavatan Partisi, (DYP) Doğruyol Partisi, (SODEP) Sosyal Demokrasi Partisi, (HP) Halkçı Parti, (SHP) Sosyal Demokrat Halkçı Parti, 1985 yılında (DSP) Demokratik Sol Parti, 1997 yılında (FP) Fazilet Partisi, 2001 yılında (SP) Saadet Partisi ve (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi kurulmuştur.

İsmini sayamadığım, daha birçok parti var. Bu partilerden bazıları tabela partisi. Fakat CHP’den sonra en uzun ömürlü olan bir de (MHP) Milliyetçi Hareket Partisi var. 1969 yılında kurulmuş. Son zamanlarda liderinin takındığı tavır nedeniyle bu partinin ömrü ne olur belli değil. Zaman gösterecek. Eğer yukarıda saydığım birçok parti gibi ismi unutulanların arasına girerse temennim bu ülkeye zarar vermeden girmesi.

Dediğim gibi ismini sayamadığım çok parti var. Ya kurulmuş kapanmış ya da sadece tabelalarda ismi var. Bu partilerin hepsi de liderlerin kurduğu parti. Lider gitmiş parti bitmiş.

Bu vatanı kurtarmak için bir araya gelen halkın kurduğu CHP ise halk tarafından kurulduğu için uzun ömürlü olmuş. Liderleri atama ile değil seçimle başa geldikleri için uzun ömürlü olmuş. Mahalle birimlerinden başlayıp liderine kadar her kademedeki yöneticiler seçimle geldiği için daha da uzun ömürlü olacaktır.

Bu uzun süre içinde CHP’nin hatası, yanlışı olmamış mıdır? Olmuştur. Örneğin en son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin’i aday göstermesi bence yanlıştır. Bu ülkeye yaptığı doğrular da sayılmayacak kadar fazladır.

Bundan sonra geçmişten ders alarak geleceğimize bakmak zorundayız. Son yıllarda ne yapıldı ne yapılmadı? Ne doğru yapıldı ne yanlış yapıldı? Doğrulardan yanlışları çıkardığımız zaman pozitif de miyiz, negatif te miyiz çok iyi değerlendirmemiz lazım.

Son olarak çıkarılan seçim yasası bile tek başına negatifte olduğumuzu göstermeye yeter. Çünkü durumun her geçen gün kötüye gittiğini gören halk iktidar partisinden elini çekmeye başladığı meydanda.

Dün beraber yürüdük biz bu yollarda dediği ARKADAŞLARI bugün yanında olmadığı için olsa gerek, dün kara dedikleri rakiplerine ak demeye başladılar. İttifak yapıyorlar. İttifak karşılıksız olur. Bunların yaptığı koalisyon. Hani referandumdan önce bir daha koalisyon olmayacak diyorlardı.

1975 yılında kurulan “milliyetçi cephe” (MC) adıyla, AP, MSP, CGP, MHP partilerinin kurduğu koalisyon, 1977 Temmuz ayında AP, MSP e MHP’nin kurmuş olduğu (2.MC) koalisyonu gibi koalisyonlar olmayacak diyorlardı. Referandumda sizden bu nedenle evet oyu istemediler mi?

Ufukta seçim yok diyorlar. AKP, MHP, BBP şimdiden koalisyon çalışması yapıyorlar. Evet bence adı ittifak değil bunun koalisyon çalışması.

Devlet Bahçeli de baraj altında kalacağını anlayınca, denize düşen yılana sarılır hesabı ittifak yapıyorlar ama o da kurtarmayacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP, İYİ, SP herkes kendi adayını çıkarmalı. Böylece hiçbir aday ilk turda seçilemez. İkinci turda ise bu üç parti adayından birinde birleştikleri zaman, AKP-MHP el ele ikinize de güle güle demek çok kolay olur. Bu ülkenin geleceği için bu yapılmalı. Niye mi yapılmalı?

Bu ülkede demokrasi, ekonomi, eğitim sistemi gibi birçok konu tartışılmalı ama İstiklal marşımız tartışılmamalı da ondan yapılmalı.

Bu ülkede 40-45 kuruşluk yumurta bile mühürsüz satılmazken seçimlerde mühürsüz oy kullanmak ne anlama geldiği tartışılmalı da ondan yapılmalı.

İktidar partisine bugüne kadar yaptıkları iyi şeyler için teşekkür edip, genelde metal yorgunluğu olduğu için bu yapılmalı.

Bu iktidar yalnız yandaşlarına, oy aldığı yerlere hizmet götürdüğü, genele hizme tvermediği için yapılacak ilk seçimde ittifakçılar el ele haydi size güle güle denmeli.

#Vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur.
ATATÜRK

Mustafa Gürleyen (23.03.2018)

Tarih:23 03 2018 18:01(2541) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: vatandaş 22 04 2018 19:39
geçmişten ders almayan bu yazat gibi insanlar kendilerini bu halkın üstünde görüp gece ruyasında gördüklerini gündüz kaleme alıyorlar. okuyanlarda (taraftarları yada aynı rüyayı görmekten usanmayanlar) bir şey zannediyorlar.15 senedir hep aynı hikayeleri kalame almaktan da bıkmadılar. allah'tan vatandaş bunlara kanmıyor.

4. Yorum: recep 24 03 2018 18:49
akp mhp güle güle ise neden kemal kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olmuyor

3. Yorum: polat 24 03 2018 18:26
boyabat gazetesi herzamanki gibi ak parti düşmanlığını kusmuş.yazıklar olsun size....

2. Yorum: ülkücü 24 03 2018 17:50
gürleyen senin gibiler mhp gibi partiye ömür biçemez...
rahmetli başbuğumuz içinde aynı sözleri söylemişlerdi...
o adını yazdığın partiler gibi olur diye çok yazan meftalar var....
mezarlarına bir git dua oku...
senin gibi ne olduğu belli olmayanların partisi değil mhp
mhp devleti ele alınca afrin'deki köpekler arkasına bakmadan kaçtı...
chp ve senin gibi zihniyetler pkk'lı hainler kazansın diye beklediniz...

1. Yorum: boyabatlı 24 03 2018 10:36
chp yüzde yirmibeş,iyi yüzde 15, sp yi saymayın bir bile yok etti 40 nasıl kazanacaksınız bi söylermisiniz sayın yazar.tabi hp kankanız var onu yazmamışsınız daha doğrusu yazamamışsınız.sahi senin kılıçdaroğlu genel müdürün yüzde yetmiş diyor lakin her seçimde kesin kazanacağız deyip girdiği her seçimi kaybediyor.dürüstlükten bahis edersiniz milletin gözünün içine baka baka yalan söylersiniz yüzde yetmişmiş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sıladan Mektup Var-3


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:559918 DtGaNi

* ANASAYFA *