E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

YEDAŞ Akıllı Şebekesi Siber Güvenlik Önlemleri ile Daha Güvenli

Dijital dönüşümün yaşandığı günümüzde elektrik dağıtım şirketlerine yönelik siber güvenlik tehditlerinin artmasını dikkate alan YEDAŞ, elektrik dağıtım şebekesini, siber saldırılara karşı korumak amacıyla “Akıllı Şebekede Siber Güvenlik Standardizasyonu” projesini hayata geçiriyor.

Siber Saldırılara Karşı Şebekeyi Korumak Amacıyla Özel Bir Model Geliştiriyor

Siber saldırıların da artık doğal afet, yangın gibi elektrik dağıtım şebekesi için tehdit olduğu gerçeğinden hareket eden YEDAŞ, değişen risk profillerine göre önlemler almak üzere çalışmalara başladı. Dağıtım şebekesinde ve akıllı şebeke yapısında siber güvenlik tehditlerine karşı güvenliği sağlayacak bir model oluşturarak bu hedef doğrultusunda güvenli bir yapı için alınması gereken aksiyonları ve standartları belirliyor. Ar-Ge çalışanları tarafından ilk olarak ihtiyaçlar, mevzuatlar ve mevcut teknolojik alt yapıyı siber güvenlik açısından değerlendirdi. Uzaktan izleme sistemlerinin, uzman olmayan kişiler tarafından ele geçirilmesine; zararlı yazılımlarla bilginin dışarı sızması veya çalınmasına; akıllı sayaç ile merkez arasında bilgi alışverişinin manipüle edilmesine karşı kritik alt yapının güvenliğini sağlamaya yönelik geliştirmeler yapıyor.

Şebeke Güvenliği Ülke Ekonomisi ve Hizmet Kalitesi Açısından Çok Önemli

YEDAŞ Genel Müdür Vekili & Dağıtım Direktörü Akın ŞAHİN, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik; üretim yapmak, hizmet sunmak, iletişim kurmak için en temel ihtiyacımız haline geldi. Siber saldırı nedeniyle yaşanabilecek geniş kapsamlı ve uzun süreli bir elektrik kesintisi sonucu, fabrikalar, işyerleri, alışveriş merkezleri, hastaneler, kamu kurumları çalışamaz ve kazanç sağlayamaz. Hem ülke ekonomisi hem de sürekli elektrik için dağıtım şebekemiz ve izleme sistemlerimizin, güvenlik risklerine karşı daha dirençli olması amacıyla Akıllı Şebekede Siber Güvenlik Standardizasyonu projemiz üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 14 farklı kontrol alanında siber güvenlik mevcut durum olgunluk değerlendirmesini tamamladık ve hedefleri belirledik. Teknik zafiyet değerlendirme fazı için, Endüstriyel Kontrol Sistem Güvenliği Kılavuzu’nu temel yöntem olarak benimsemekle beraber diğer kaynakları da inceleyerek YEDAŞ endüstriyel kontrol sistemleri topolojisine özel bir yöntem geliştirdik.” dedi.

Tarih:11 04 2018 11:00(153) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Muhammed ve Yunus Koyun’un Tutukluluk Ha Trafik Kazası 3 Yaralı Sinop'ta 57. Alay Vefa Yürüyüşü Yapılaca Milletimiz Çocuklarına Yaşanacak Bir Tür Yoldan Çıkan Otomobil Takla Atarak Durdu Hemşehrimiz Yaşar Nacı Uğur, Halk Sesi G Durağan ve Boyabat'ta da Ekmeğe Zam Yold CHP’li Karadeniz: Yasaklarla Sinop Recai Bahçe Sinop’a Atandı Maddi Hasarlı Trafik Kazası Oldu Araç Sahibine Sinirlenen Vatandaş Aracın Burada Trafik Kazası Meydana Gelse Sorum Türkiye'de 22 Milyondan Fazla Çocuk Var Ülkü Ocakları Sinop İl Başkanlığından Te Sinop TSO'da Salim Akbaş dönemi Köy Gibi Yönetiyorlar! Hukuk Ne Yapıyor? “Entrikalı Dolap Komedyası” İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor'un Erk Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası’ndan His MEB’in Performans ve Sınav Dayatmasını K Erken Seçim Tarihinde 24 Haziran 2018 Ya Trafik Kazasında Yaralanan Sürücüyü Ambu Silahtan Çıkan Mermi Sıyırdı Geçti Turizm haftasında S.O.S.'li protesto Sinop'un Kasası Kimlere Emanet ! Saadet Partisi Durağan Kongresini Gerçek Makbule Kalay hanımefendi vefat etti Murat Celep vefat etti Kabaçam mevkinde orman yangını devam edi Sevim Baklacıoğlu hanımefendi vefat etti Motosiklet Kaydı Sürücü Başından Yaralan Hafızlar Yarışabilmek için Yarıştılar CHP OHAL’i Oturarak Protesto Etti! Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğ Okul Sporları Badminton Küçük Kız / Erke Sinopspor Teşekkür Mesajı Polis 3 Kişiyi Gözaltına Aldı Sinopspor BAL'da yola devam! Muhteşem Konsere İlgi Yoğundu Sinop Ülkü Ocakları konserine büyük ilgi Hasan Yavaş vefat etti Abdurrahman Kanber vefat etti Teknisyen Abdurrahman Kanber Trafik Kaza İYİ Parti Boyabat Teşkilatı Basın Açıkla CHP’li Karadeniz: Sinop Turizmi Da Sinop MHP, Bahçeli'yi mecliste ziyaret e İki Genç, İki Farklı Evde Ölü Bulundu Şehitlerimiz, vatanımızın ve milletimizi Anadolu Yıldızlar Ligi Sinop İl Karması Tümü

Fitness Club’tan 23 Nisan’a özel %23 indirim fırsatı...


24 Haziran, ülke ekonomisinin iflasından kaçış seçimidir !


İbretle Okuyunuz!


Erfelek'te Öğretmenlere Vefa


Derman Senin Olsun Derdi Bölüşek


Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?


Sosyal Alanlar, Muhbirler


Gel Vatandaş Gel !.....


Siz Kimin Torunlarısınız?


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Karınca'dan mektup var


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:905102 DtGaNi

* ANASAYFA *