E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Sinop Müftülüğü'nde Devleti Zarara Uğratanlar Barış Karadeniz'in Takibinde

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Müftülüğü’nde ortaya çıkan “devleti zarara uğratma” ve “görevi kötüye kullanma” soruşturmasını takibe aldı.

Sinop’ta 19 aydır devam eden soruşturmanın neden henüz sonuçlandırılarak sorumlularının yargı önüne çıkartılmadığını soran Barış Karadeniz, “Sinop Müftülüğümüzde yapılan işler nedeniyle devletimizi zarara uğratan sorumlular hakkında hukuki ve idari işlem yapılmasını kim ya da kimler engelliyor? Geciken adalet, adalet değildir. Masumları ve suçluları ortaya çıkaracak yargıdır. Adaleti engelleyen varsa bu kişiler de yargının önüne çıkarılmalıdır” dedi.

CHP’li Karadeniz, 2014-2015 yıllarında Sinop Müftülüğü’nde yapıldığı ortaya çıkan ve “görevi kötüye kullanma”, “devleti zarara uğratma” iddiası ile yapılan ön incelemeden sonra 03 Ağustos 2016 tarihinde soruşturma izni verilen 10 personel hakkındaki sürecin henüz sonuçlandırılmadığını söyledi. Üzerinden 19 ay geçmesine rağmen sorumluların hakim karşısına çıkarılmadığını belirten Karadeniz, bir valinin soruşturma izni vermediğini daha sonra gelen valinin ise soruşturmaya izin verdiğini hatırlattı. Takibe aldığı konu ile ilgili bilgi veren Karadeniz şunları söyledi:

“02.08.2016 tarihli 2016/44 no’lu kararla soruşturma izni verilen belgede çok ciddi iddialar yer almıştır. Yapılan inceleme sonucu elde edilen bilgiler çerçevesinde; alınan ifadeler, teknik bilirkişi incelemesi ve alım, bakım, onarım işlerine ait tüm bilgi ve belgeler birlikte değerlendirilmiş, 2014-2015 yıllarında Sinop İl Müftülüğü hizmet binasında yapılan ilave kat, mal ve hizmet alım, bakım, onarım, yapım işlerinde devletin zarara uğratıldığı tespiti yapılmıştır. Ön inceleme neticesinde tanzim edilen rapor ve işlem dosyasında; Türk Ceza Kanunu’na göre İmar Kirliliğine Sebep Olma suçunu teşkil ettiği belirtilmiştir. Bunun dışında Kamu İhale Kanunu yönünden, 2014 yılında doğrudan temin yoluyla 119.842,09 TL, 2015 yılında doğrudan alım yöntemiyle 179.717,54 TL, iki yılda 19 yapım işi için toplam 299.559,63 TL ödeme yapıldığı anlaşılmış, Müftülük hizmet binasında gerçekleştirilen mal alım, bakım-onarım ve yapım işlerinin Kamu İhale Kanunu’na aykırılık teşkil ettiği belirtilmiştir. Yine, Türk Ceza Kanunu’nun 257’inci “Görevi Kötüye Kullanma” maddesi yönünden, birçok malzemenin evrak üzerinde alındı gösterilerek parası ödendiği halde Müftülük hizmet binasındaki işlerde kullanılmadığı, bu durumun kamu zararı oluşturduğu tespit edilmiştir. Soruşturma izni verilenler hakkında hukuki ve idari işlem yapılmasını kim ya da kimler engelliyor? Geciken adalet, adalet değildir. Masumları ve suçluları ortaya çıkaracak yargıdır. Adaleti engelleyen varsa bu kişiler de yargının önüne çıkarılmalıdır. Bu iş öyle savsaklanır hale gelmiş ki, hakkında soruşturması süren müftülük personeli, güzide bir eğitim kurumumuz olan Sinop Üniversitesi’nin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’ne atanıyor. Adalet yerini bulana kadar takipçisi olacağım. ”

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz TBMM’ye sunduğu ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde de Sinop İl Müftülüğünde ortaya çıkan, görevi kötüye kullanma, devleti zarara uğratma, imar kirliliğine neden olma suçlarından verilen soruşturmanın akıbetini sordu. Karadeniz, Başbakan Yıldırım’a “Soruşturma izninin verildiği günden bu yana 19 ay geçmesine rağmen neden bu zamana kadar sonuçlandırılmamıştır? Sinop Müftülüğümüzde yapılan işler nedeniyle devletimizi zarara uğratan sorumlular hakkında hukuki ve idari işlem yapılması istenmemekte midir? Soruşturma ve adalet geciktirilerek, Sinop Müftülüğümüzde görevi kötüye kullanma, devleti zarara uğratma gibi çok ciddi suçların üstü örtülmek mi isteniyor? Soruşturmayı ve adaleti geciktirenler kim ya da kimlerdir? Soruşturmayı ve adaleti geciktirenler hakkında idari ve hukuki işlem yapılması için ne zaman talimat vereceksiniz?” sorularını yöneltti.

Tarih:12 04 2018 16:09(671) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: imam 13 04 2018 08:06
söz konusu imam müftü ise hata yapmazlar yemezler kitabına uydurup uydurup millete din iman ayaklarıyla kaydırırlar yaradan var haksız yenilen kuruş bile sevdiklerinden evlatlarından cigerlerinden çıksın

1. Yorum: isimsiz 12 04 2018 19:54
şu sinop tan kurtulsak boyabat olarak kendi derdimiz kendimiz çözeriz


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Trafik Polisi Uyardı! Soruyoruz : Virane mi? Meyhane mi? Ker…. Kredi kartı kullanıcılarına komisyon uya MHP İlçe Başkanı M. Fevzi Erdoğan: Duruş Başkan Aral'dan Balkan ve Rumeli Dernekl Zarife Öztürk hanımefendi vefat etti Necati Gündüz vefat etti Hasan Yılmaz, Yeni Mahalle Muhtarlığı Ad Belediye Düğün Salonu Açılıyor Sinop Merkezde Araç Yangını Eve Yıldırım Düştü Azmiye Uysal hanımefendi vefat etti Nuri Tan vefat etti Boyabat Saraydüzü Kavşağında Zincirleme Karadeniz Bölgesinin en yüksek kulesi Bo Bariyerlere Çarpan Araç Alev Aldı: 3 Ölü Türkiye Otoyol Kalitesinde 30’uncu İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti H Sinop'ta sokak hayvanları yararına kerme Ekonomideki Belirsizliklerin Faturası Va Cenaze hizmetleri ücretsiz olacak Sudi Fevzi Gökçe, MHP'den Belediye Mecli Dikmen'de traktör kazası: 2 ölü, 1 yaral ADD Sinop Başkanı Oğuz kaza geçirdi Boyabat’ta 15 Temmuz Demokrasi Nöb Sinoplu gurbetçi aile kaza yaptı 1 ölü 6 Abbas (Abdurrahman) Küçük Vefat Etti Engin İstanbullu vefat etti Tenzile Büberoğlu hanımefendi vefat etti Aysun Akdoğan hanımefendi vefat etti Osman Maraz vefat etti Ülkü Ocakları Sinop İl Başkanı Emre Kara Boyabat Doğalgaz boru hattı kazı çalışma Sinop'ta tur otobüsü yangını Zekeriya Kurt, Muhtar Adaylığını Açıklad Boyabat 15 Temmuz Anma Programı Ali Çöpcü'den 15 Temmuz Mesajı Müsiad Sinop İl Temsilcisi Cengiz Tokmak Bilal Alp, İYİ Parti Boyabat Belediye Me Boyabat TSO 15 Temmuz Mesajı Trafik Kazası 1 Ölü Yangın Çevreye Yayılmadan Kontrol Altına 15 Temmuzu Gençler Asla Unutmaz Acil Önlem Alınması Gerekmez mi? Boyabat‘ta Sıcaklık 36 Dereceyi Ge Sebze ve meyve yüklü kamyon devrildi Recep Aktaş vefat etti BİMER, CİMER oldu Türkiye İnternet Hızında 91’inci S Tümü

Yapı Denetim Eleman Aranıyor


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Kişilikler ve Yaşam Anlayışları


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapan cemaatlere gelecek mi?


15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonuç Ne?


Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanışmak


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Uzaklarda size hasret birileri var!


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:647833 DtGaNi

* ANASAYFA *