E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Kanun Teklifi TBMM'de

Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekili Arzu Erdem seçimlerin tamamlanmasının ardından söz verilen EYT sorununun çözülmesi için ilk kanun teklifini verdi.

Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar (SSK. BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI) emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta (aylık geliri ve güvencesi olmadan) beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 öncesi Çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur.

Devlete göre “genç", özel sektöre göre “yaşlı” kabul edilen “emeklilikle yaşa takılanlar maalesef, arafta bırakılmış; sorunları görmezden gelinmiştir.

Ancak emeklilikle yaşa takılanlar bugün birçok sorunlarla karşı karşıya kalmaktı ve çözüm yolları aramakladırlar. Bilindiği gibi emeklilikle yaşa takılanlar, prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda ise; sağlık güvencesinden yararlanamamakladırlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar gündeme geldiğinde çözüm makamında olan yetkililer, çözüm üretmek yerine, en kestirme yolu seçip, mümkün olmayacağını, "Aktüeryal Denge" nin bozulacağını belirtmektedirler.

Devletimiz için Aktüeryal Dengeyi korumak ne kadar önemli ise Anayasamızın 5 inci maddesinde belirtilen “Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartlan hazırlamaya çalışmaktır." sorumluluğu da o kadar önemlidir.

Bu noktada Aktüeryal Denge savunulurken, emek verip, verdiği emeğin karşılığı olan emeklilik hakkını elde eden insanlar. Aktüeryal Denge gereği, yaş şartını tamamlamadıkları gerekçesi ile mağduriyete, bir anlamda zorunlu çözümsüzlüğe ve mutsuzluğa itilmekledir. Oysaki Anayasamınız 5 inci maddesi gayet açıktır.

Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi w prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartım dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorumla bırakılmaktadır.

Sonuç olarak, işe geç başlayıp yaşı büyük, olan az çalışmakta ve emekli maaşı almaya hak kazanmaktayken: işe küçük yaşta haşlayıp hizmet süresi sonunda yaşı küçük olduğu için emekli edilmeyen ise daha fazla çalışmak zorunda bırakılmakta ve sigorta prim sistemine göre emekli aylığında düşüş yaşamaktadır. Ancak Anayasamızın 10. Maddesine göre "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir."

Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Devlet organları ve idare makamlar bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakla zorlanmakladır. İş aradığında ise; özel sektör ve hatta devlet sektörü “yaşlısın" demekle, emekli edilmeyi talep ettiğinde ise devlet "gençsin" demektedir. Ancak dikkat edilmeyen husus şudur ki mağdur olan kişi ailesine bakmakla yükümlüdür. Sonuç olarak Aktüeryal Denge ailenin sosyal dengesini bozmakladır.

Hak ettiği halde emeğinin karşılığını yaş engeli yüzünden ertelenen kişi, çaresizlik içinde kalmakta; ailesinin iaşesi ve maişetini karşılayamamışlığın verdiği sıkıntılı düşüncelerle mutsuz olmakta ve umutsuzluğa kapılmakladır

Artan işsiz ve eğitimli nüfus, atıl kapasite olarak bekletilmekte, hizmet süresi tamam olan –yaşlı- çalışanlar ise zorunlu olarak gençlerin önünü tıkamaktadır.

500 bin mağdur EYT’li!

6 milyon genç çalışabilecek potansiyel nüfusun maalesef 3 milyonu aktif çalışan, 3 milyonu da eğitimli olmasına rağmen işsiz olarak görülmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar ise yaklaşık olarak 500 bin kişidir. Dolayısıyla emeklilikte yaşa takılma engeli istihdamın da önünü kesmektedir. Dolayısıyla Aktüeryal Denge, iş ve işsizlik dengesini de bozmaktadır.

Arzu Erdem’in vermiş olduğu teklif ile prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda olan emeklilikte yaşa takılanların maruz kaldığı ayrımcılık, adaletsizlik ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılarak tüm emekliler arasında hak ve yükümlülükte hukuksal eşitliğin sağlanması amaçlanmıştır.

Tarih:03 08 2018 20:46(1113) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: taşralı 04 08 2018 18:35
avutuyorlar. hayır çıkmazzz...

1. Yorum: boyabatlı 04 08 2018 08:01
bu yasa mhp zamanında çıktı ve mağduriyetler böyle başladı. şimdi düzeltecem diye uğraşıyor ama içi boş yasa teklifi veriyor. süresi dolanlara bir defaya mahsus yaşlılık aylığı verecekmiş. süresi önümüzdeki yıllarda dolacaklara bir şey yok. birde anayasanın eşitlik ilkesinden bahsetmiş.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

“Gerze güzel yer vesselam” Bektaş Köyü Yakınlarında Kaza Nazire Koca hanımefendi vefat etti Gece Yarısı Kuşları Ve Kafesleri Çalan Z Sürpriz olmadı! Boyabat Meydan Projesi’nin İlk Kur MHP İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan Ad MHP'de yeni bir aday mı var? "Arıcılık" kursu açılacaktır Kadir Günal vefat etti Sinop MHP'de istifa Sündüs Gümüş hanımefendi vefat etti Yaban Keçisi Diye Vatandaşın Keçisini Vu MHP Sinop İl Yönetiminde Revizyon Turan Erkul vefat etti Acil Yardıma Bekleniyorsunuz Süleyman Öztürk vefat etti Bilal Acar vefat etti Bir Çelenk Bile Göndermediler! MHP Genel Başkan Yard. Yaşar Yıldırım, B Mustafa Demircan, İl Genel Meclis Üyesi Haber 57 Gazetesi 18 Yaşında Aydilge Sinop'ta Konser Verdi AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım Toprağa V CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Barış A İl Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım’ın Cenaze MHP Durağan İlçe Başkanı Osman Yıldırım Durağan Belediyesi Eski Başkanı Kazada H EYT yine AKP-MHP engeline takıldı Polis Ekipleri 3 Cezaevi Firarisini Yaka Engelsiz bankacılık ve ATM’ler Trafik Kurallarına Uyalım, Uymayanları U Japonya, Sinop’taki nükleer santra TMVFL Orta Karadeniz Bölgesi üçüncü haft Boyabat İlçe Emniyet Müdürlüğüne Mustafa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Kamyonla Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yar Sinop Ayancık Yolunda Kaza: 1 Ölü Sandıktan “Barış” çıktı Kaza Sonrası Kavgayı Polis Yatıştırdı Türkeli’de ölü yunus karaya vurdu Ünzile Büber hanımefendi vefat etti Jandarmadan Kaçak Kazı Yapan Defineciler Şimşirgil'den Ayancık'ta önemli mesajlar Boyabat’ta Çıkan Yangında Konteyne Jandarmadan Avcılara Sıkı Takip Çıkan Yangında Alevlere Boyabat İtfaiyes Tümü

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:360826 DtGaNi

* ANASAYFA *