E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Kanun Teklifi TBMM'de

Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekili Arzu Erdem seçimlerin tamamlanmasının ardından söz verilen EYT sorununun çözülmesi için ilk kanun teklifini verdi.

Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar (SSK. BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI) emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta (aylık geliri ve güvencesi olmadan) beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 öncesi Çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur.

Devlete göre “genç", özel sektöre göre “yaşlı” kabul edilen “emeklilikle yaşa takılanlar maalesef, arafta bırakılmış; sorunları görmezden gelinmiştir.

Ancak emeklilikle yaşa takılanlar bugün birçok sorunlarla karşı karşıya kalmaktı ve çözüm yolları aramakladırlar. Bilindiği gibi emeklilikle yaşa takılanlar, prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda ise; sağlık güvencesinden yararlanamamakladırlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar gündeme geldiğinde çözüm makamında olan yetkililer, çözüm üretmek yerine, en kestirme yolu seçip, mümkün olmayacağını, "Aktüeryal Denge" nin bozulacağını belirtmektedirler.

Devletimiz için Aktüeryal Dengeyi korumak ne kadar önemli ise Anayasamızın 5 inci maddesinde belirtilen “Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartlan hazırlamaya çalışmaktır." sorumluluğu da o kadar önemlidir.

Bu noktada Aktüeryal Denge savunulurken, emek verip, verdiği emeğin karşılığı olan emeklilik hakkını elde eden insanlar. Aktüeryal Denge gereği, yaş şartını tamamlamadıkları gerekçesi ile mağduriyete, bir anlamda zorunlu çözümsüzlüğe ve mutsuzluğa itilmekledir. Oysaki Anayasamınız 5 inci maddesi gayet açıktır.

Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi w prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartım dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorumla bırakılmaktadır.

Sonuç olarak, işe geç başlayıp yaşı büyük, olan az çalışmakta ve emekli maaşı almaya hak kazanmaktayken: işe küçük yaşta haşlayıp hizmet süresi sonunda yaşı küçük olduğu için emekli edilmeyen ise daha fazla çalışmak zorunda bırakılmakta ve sigorta prim sistemine göre emekli aylığında düşüş yaşamaktadır. Ancak Anayasamızın 10. Maddesine göre "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir."

Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Devlet organları ve idare makamlar bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakla zorlanmakladır. İş aradığında ise; özel sektör ve hatta devlet sektörü “yaşlısın" demekle, emekli edilmeyi talep ettiğinde ise devlet "gençsin" demektedir. Ancak dikkat edilmeyen husus şudur ki mağdur olan kişi ailesine bakmakla yükümlüdür. Sonuç olarak Aktüeryal Denge ailenin sosyal dengesini bozmakladır.

Hak ettiği halde emeğinin karşılığını yaş engeli yüzünden ertelenen kişi, çaresizlik içinde kalmakta; ailesinin iaşesi ve maişetini karşılayamamışlığın verdiği sıkıntılı düşüncelerle mutsuz olmakta ve umutsuzluğa kapılmakladır

Artan işsiz ve eğitimli nüfus, atıl kapasite olarak bekletilmekte, hizmet süresi tamam olan –yaşlı- çalışanlar ise zorunlu olarak gençlerin önünü tıkamaktadır.

500 bin mağdur EYT’li!

6 milyon genç çalışabilecek potansiyel nüfusun maalesef 3 milyonu aktif çalışan, 3 milyonu da eğitimli olmasına rağmen işsiz olarak görülmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar ise yaklaşık olarak 500 bin kişidir. Dolayısıyla emeklilikte yaşa takılma engeli istihdamın da önünü kesmektedir. Dolayısıyla Aktüeryal Denge, iş ve işsizlik dengesini de bozmaktadır.

Arzu Erdem’in vermiş olduğu teklif ile prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda olan emeklilikte yaşa takılanların maruz kaldığı ayrımcılık, adaletsizlik ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılarak tüm emekliler arasında hak ve yükümlülükte hukuksal eşitliğin sağlanması amaçlanmıştır.

Tarih:03 08 2018 20:46(812) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
2. Yorum: taşralı 04 08 2018 18:35
avutuyorlar. hayır çıkmazzz...

1. Yorum: boyabatlı 04 08 2018 08:01
bu yasa mhp zamanında çıktı ve mağduriyetler böyle başladı. şimdi düzeltecem diye uğraşıyor ama içi boş yasa teklifi veriyor. süresi dolanlara bir defaya mahsus yaşlılık aylığı verecekmiş. süresi önümüzdeki yıllarda dolacaklara bir şey yok. birde anayasanın eşitlik ilkesinden bahsetmiş.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Yılmaz Boyab Kist Hidatik Hastalığı için bilgilendirm Türkeli'de Polonya asıllı kadın Müslüman Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Ap Boyabat –Kastamonu Yolunda Kamyon Tıra Ç Bagaja Koyduğu Semaver İtfaiyeyi Alarma Mustafa Çoban vefat etti Boyabat’ta Ekipler Kontrollerini S Sinop Üniversitesinden ABD’nin Yap Sinop'ta boğulma: 1 ölü Bedensel Engelli Aracına Otomobil Çarptı Görevinden İstifa Etti BDDK'dan banka kartlarına ve kredi kartl Mustafa Köstek vefat etti Ramazan Erdoğan vefat etti Bir Rezalette Bürnük Mesire Alanından Ahilik Geleneği Boyabat'ta Yaşatılacak Gerze'de Tır ile otomobil çarpıştı Tatil dönüşü kaza Karadeniz Bölge İstişare Toplantısı TOBB İnsaf yok mu sizde? Nedir Bu Rezalet? Hayvan Pazarında Kurban Bayramı İçin Haz Boyabat Doğalgazı İsale Hattında İncelem Ülkemiz İçin Birlikte Hareket Etmeliyiz Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur MHP Sinop İl Başkanı Fahri Ulusoy'un Döv Kuzu Kelle Kebaba Vatandaşlar Yoğun İlgi Yesari Baba türbesinin içler acısı hali Gazeteci Uysal’ın acı günü Şebeke Suyu Patladı Şehir İçinde 3 Araç Birbirine Girdi Define Aramak İçin Şantiye Kurmuşlar Adem Çilek, Milli Eğitim Bakanlığı Müşav Boyabat Sinop Yolu Üzümlü Mevkinde Trafi Ayrancıoğlu'na İkisi “Dünya Üçüncülüğü” 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'ndeki Sinop NKP'den referandum önerisine tepki İkinci El Araç Alım Satımı Yapan işletme İlk Yardım Kursu Başlıyor Balkan Türklerinden Sinop Valisine Ziyar Mehmet Ersoy, İçişleri Bakan Yardımcısı Sinop Belediye Başkanı’ndan nüklee Asfaltta Oluşan Hasarlı Yerleri Sıfır Ha ZTSO Başkanı Demir’den, Başkan Orh Poşetler ücretli olacak Sinop-Boyabat yolunda kaza 7 yaralı Kaza kurbanı anne oğul toprağa verildi Ad. Men Bul. 2. Sıraya Araç Park Edenler Boyabat Polisinden Kumar Operasyonu Tümü

Fitness Club Geleneksel Bayram İndirim başlıyor!


Sinop Emniyeti Kurban Bayramı Öncesi Uyardı


Mesele Dolar Artışı Değil Arkadaş - Öz Eleştiri Zamanı


15 Temmuz Öncesi Sonrası


Vatandaş, dövizi dış güçlerin ve ABD’nin yükselttiğine inanmıyor!


Çok Mu Zor?


Delege savaşları


İmar Barışı üzerine bir değerlendirme


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:628904 DtGaNi

* ANASAYFA *