E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Minare anlaşmazlığında tatlı son

Cami minaresi köyü ikiye böldü, son kararı ise İl Müftüsü verdi.

Sinop'ta minarenin caminin ne tarafına yapılacağı konusunda bir türlü anlaşamayan köylülerin ihtilafına son noktayı konuyu çözmesi için köye davet edilen il müftüsü koydu. Minare caminin girişine yapılacak.

Sinop'un Eymir köyünde camiye yapılacak minarenin caminin sağ tarafına mı, yoksa sol tarafına mı yapılması gerektiği konusu köy halkını ikiye böldü. Yıllar önce yaptırdıkları camiye minare yapmak için kolları sıvayan İstanbul merkezli Eymir Köyü Derneği, minarenin caminin sağına yapılmasını isterken bir diğer grup ise minarenin caminin soluna yapılması konusunda diretti. Uzun süren tartışmalardan sonuç alamayan köylü konuyla ilgili oylamaya bile gitti, ancak bu yöntemle de konu çözülemeyince kapı kapı dolaşılıp konuyla ilgili imza toplantı. Tüm yapılan çalışmalardan sonuç alamayan ve sorunu kendi içlerinde halledemeyen köy halkı, son çare olarak soluğu Sinop İl Müftülüğünde aldı. İki grup ayrı ayrı müftülüğe başvurarak, İl Müftüsü'nün vereceği karara uyacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta köye giderek vatandaşlarla Cuma namazında buluşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, verdiği vaazında istişarenin, meşveretin Müslümanların birliği için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. İl Müftüsü Çelik daha sonra köyün konumuna ve caminin şekline göre ihtilafa konu olan minarenin konumu konusunda son noktayı koydu. Müftü Çelik'in kararına rıza gösteren köylü de, minarenin İl Müftüsü Çelik'in gösterdiği yere yapılmasına karar verdi.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, kararın hayırlı olmasını dileyerek, "Sorunu kendi içlerinde halledemeyen her iki grup ayrı ayrı müftülüğümüze gelip kendilerince haklı gerekçelerini ortaya koydu ve kendi istedikleri yöne minarenin yapılmasını istediler. En sonunda bizlerin vereceği karara saygı duyacaklarını söyleyerek bizleri köylerine davet ettiler. Biz de köyün konumuna, caminin şekline ve cami mimarisine yakışacak şekilde iki tarafın da razı olacağı bir kararı verdik ve herkes memnun kaldı. Yani sağa ya da sola da değil, girişteki üç küçük kubbenin en sağındaki kubbenin altından başlamak suretiyle minare yapılacak. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:25 09 2018 14:21(1262) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Emniyet Müdürü Yusuf Gül’ü Ziyaret KYK Burs ve Kredi başvuruları başladı Alime Gökmen hanımefendi vefat etti Melek Topaloğlu hanımefendi vefat etti SİYAD yardımda sınır tanımıyor Satu Doğan hanımefendi vefat etti Hacer Gökçe hanımefendi vefat etti AKP, MHP ve HDP bir oldu, o madde düşürü Baltacı, Hedeflerini ve Projelerini Açık ”Mahalle içerisine baz istasyonu i Böyle üniversite görülmedi Sinop'ta Yangın Mehmet Güney vefat etti Satu Ünlü hanımefendi vefat etti Başkan Orhan Çakır’dan indirim kampanyas Çit Telleri ve Dikenlere Dolaşan Köpek K Zarfı Alamayan İmam Bakın Ne Yaptı? Etiketlerde “yerli logo” zor Zabıta Ekipleri Affetmiyor! Denetimler D Hasan Akay vefat etti 1 Melek 2 Şeytan Boyabat’ta Servis Şoförleri ile ka Sinop'ta trafik kazası: 1 yaralı 6 Asırlık Kestane Ağacı Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı "Sinop'ta Bir Gün" Etkinliği İkinci El Oto Alım Satım Mesleki Yeterli Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spor Hüseyin Uçar vefat etti Durağan-Vezirköprü Yolu Erduası Köyü Mev Hasan Baş vefat etti Sosyal Medya Ödülünü Siz Belirleyin Sinop'ta Trafik Kazası: 1 Yaralı Kestane Ağacından düşen adam hayatını ka Boyabat Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin Şüpheli Araçtan Silahlar Çıktı Bıçaklı kavgada bir kişi yaralandı Yapılan Aramada 400 gr Esrar Maddesi Ele Hacizli Arabaları Parçalayanlar Yakaland Kaçak Tütün Operasyonu Yapıldı YEDAŞ, AGİS ile Dijitalleşmeyi Alçak Ger “Boyabat Foto Maraton Yarışması” Sonuçla CHP Sinop İl Başkanı, Yüksel oldu Terörün ve terör yanlılarının karşısında Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’ Ayhan Ergün’ün Acı Günü Ağaçtan Düşen Kadın Hayatını Kaybetti İbrahim Uzunöz vefat etti Bunu yapan aday olamayacak... Tümü

Hisar Tuğla Eleman Aranıyor


O çocukları, bu çocukları, şu çocukları!


15 Ekim Dünya El Yıkama Günü


İktidar Savaşı ve Propoganda


Çoban ve Dindarlık


Bir Diktatörde Olmazsa Olmaz Bazı Özellikler


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


İsmet İnönü 134 yaşında


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


İmar Barışı üzerine bir değerlendirme


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Sinop MHP diyor


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:526896 DtGaNi

* ANASAYFA *