E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Minare anlaşmazlığında tatlı son

Cami minaresi köyü ikiye böldü, son kararı ise İl Müftüsü verdi.

Sinop'ta minarenin caminin ne tarafına yapılacağı konusunda bir türlü anlaşamayan köylülerin ihtilafına son noktayı konuyu çözmesi için köye davet edilen il müftüsü koydu. Minare caminin girişine yapılacak.

Sinop'un Eymir köyünde camiye yapılacak minarenin caminin sağ tarafına mı, yoksa sol tarafına mı yapılması gerektiği konusu köy halkını ikiye böldü. Yıllar önce yaptırdıkları camiye minare yapmak için kolları sıvayan İstanbul merkezli Eymir Köyü Derneği, minarenin caminin sağına yapılmasını isterken bir diğer grup ise minarenin caminin soluna yapılması konusunda diretti. Uzun süren tartışmalardan sonuç alamayan köylü konuyla ilgili oylamaya bile gitti, ancak bu yöntemle de konu çözülemeyince kapı kapı dolaşılıp konuyla ilgili imza toplantı. Tüm yapılan çalışmalardan sonuç alamayan ve sorunu kendi içlerinde halledemeyen köy halkı, son çare olarak soluğu Sinop İl Müftülüğünde aldı. İki grup ayrı ayrı müftülüğe başvurarak, İl Müftüsü'nün vereceği karara uyacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta köye giderek vatandaşlarla Cuma namazında buluşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, verdiği vaazında istişarenin, meşveretin Müslümanların birliği için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. İl Müftüsü Çelik daha sonra köyün konumuna ve caminin şekline göre ihtilafa konu olan minarenin konumu konusunda son noktayı koydu. Müftü Çelik'in kararına rıza gösteren köylü de, minarenin İl Müftüsü Çelik'in gösterdiği yere yapılmasına karar verdi.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, kararın hayırlı olmasını dileyerek, "Sorunu kendi içlerinde halledemeyen her iki grup ayrı ayrı müftülüğümüze gelip kendilerince haklı gerekçelerini ortaya koydu ve kendi istedikleri yöne minarenin yapılmasını istediler. En sonunda bizlerin vereceği karara saygı duyacaklarını söyleyerek bizleri köylerine davet ettiler. Biz de köyün konumuna, caminin şekline ve cami mimarisine yakışacak şekilde iki tarafın da razı olacağı bir kararı verdik ve herkes memnun kaldı. Yani sağa ya da sola da değil, girişteki üç küçük kubbenin en sağındaki kubbenin altından başlamak suretiyle minare yapılacak. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:25 09 2018 14:21(1378) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

“Gerze güzel yer vesselam” Bektaş Köyü Yakınlarında Kaza Nazire Koca hanımefendi vefat etti Gece Yarısı Kuşları Ve Kafesleri Çalan Z Sürpriz olmadı! Boyabat Meydan Projesi’nin İlk Kur MHP İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan Ad MHP'de yeni bir aday mı var? "Arıcılık" kursu açılacaktır Kadir Günal vefat etti Sinop MHP'de istifa Sündüs Gümüş hanımefendi vefat etti Yaban Keçisi Diye Vatandaşın Keçisini Vu MHP Sinop İl Yönetiminde Revizyon Turan Erkul vefat etti Acil Yardıma Bekleniyorsunuz Süleyman Öztürk vefat etti Bilal Acar vefat etti Bir Çelenk Bile Göndermediler! MHP Genel Başkan Yard. Yaşar Yıldırım, B Mustafa Demircan, İl Genel Meclis Üyesi Haber 57 Gazetesi 18 Yaşında Aydilge Sinop'ta Konser Verdi AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım Toprağa V CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Barış A İl Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım’ın Cenaze MHP Durağan İlçe Başkanı Osman Yıldırım Durağan Belediyesi Eski Başkanı Kazada H EYT yine AKP-MHP engeline takıldı Polis Ekipleri 3 Cezaevi Firarisini Yaka Engelsiz bankacılık ve ATM’ler Trafik Kurallarına Uyalım, Uymayanları U Japonya, Sinop’taki nükleer santra TMVFL Orta Karadeniz Bölgesi üçüncü haft Boyabat İlçe Emniyet Müdürlüğüne Mustafa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Kamyonla Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yar Sinop Ayancık Yolunda Kaza: 1 Ölü Sandıktan “Barış” çıktı Kaza Sonrası Kavgayı Polis Yatıştırdı Türkeli’de ölü yunus karaya vurdu Ünzile Büber hanımefendi vefat etti Jandarmadan Kaçak Kazı Yapan Defineciler Şimşirgil'den Ayancık'ta önemli mesajlar Boyabat’ta Çıkan Yangında Konteyne Jandarmadan Avcılara Sıkı Takip Çıkan Yangında Alevlere Boyabat İtfaiyes Tümü

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:360845 DtGaNi

* ANASAYFA *