E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Fener Rum Patriği Sinop'a geldi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sinop Kültür ve Turizm Derneği'nin davetlisi olarak geldiği Sinop'ta çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulundu. Bartholomeos'un Sinop gezisi sırasında geniş güvenlik önlemi alındı.

Sinop'a ilk kez ziyaret gerçekleştiren Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon ve Samsun gezisi ardından karayoluyla geldiği Sinop'ta ilk olarak Sinop Valiliğini ziyaret etti. Vali Köksal Şakalar ile makamında bir süre görüşen Bartholomeos, Vai Şakalar'a ziyaret anısına Dionisin Manastırına ait yazıtın kopyasını hediye ederken, Vali Şakalar'da Bartholomeos ve beraberindeki metropolitlere Sinop'a özgü birer gemi maketi takdim etti.

KAVGALARIN BİTMESİ İÇİN DİN ADAMLARINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Fener Rum Patriği Bartholomeos valilik ardından Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül'e de makamında ziyarette bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Ergül, Sinop hakkında Patrik Bartholomeos'a bilgi verdi. Konuşmasında 'Hepimiz Kardeşiz' diyen Belediye Başkanı Baki Ergül, bu kardeşliğin tüm dünyada tesis edilip kavgaların bırakılması gerektiğini belirterek; "Ergül: "Bu kardeşliği bütün dünyadaki kavgaların artık bırakılması lazım. Herkesin kucaklaşması lazım. Çünkü çok kısa bir zaman çizgisi içerisinde kavgalara yer olmaması lazım. Burada da en büyük görev dini olarak siz ve sizin gibi dinleri çok iyi bilenlere ve de bizim gibi üreten insanlara düşüyor. Herkes görevini yaparsa, dünya daha iyi yaşanabilir hale gelir" dedi.

Sinop'un en eski yerleşim birimlerinden biri olduğunu belirten Başkan Ergül, Sinop'ta bir çok medeniyetin yaşadığını, bu yönüyle tarihi buluntuların çokluğunun belediyecilik faaliyetlerini dahi zora soktuğunu kaydetti. Fener Rum Patriği Bartholomeos ise misafirperverliğinden dolayı Başkan Ergül'e teşekkür etti. Başkan Ergül Fener Rum Patriği Bartholomeos'a ziyaret sırasında el yapımı gemi maketi hediye etti.

SİNOP'A İLK KEZ GELİYORUM

Patrik Bartholomeos protokol ziyaretleri sonrası beraberindekiler ile birlikte Sinop Arkeoloji Müzesini gezdi. Gezi sırasında Müze Müdürü Hüseyin Vural müzedeki eserler hakkında bilgi verdi. Müze gezisi ardından basın mensuplarına konuşan ve kenti çok zengin ve güzel bulduğunu belirten Bartholomeos, "Çok kıymetli bütün dünya kültürüne ait olan eserleri, Sinoplular muhafaza etmeyi bilmişler. Tebrik ederim. Her şey enteresan. Her şey ilginç. Sinop'a ilk defa geliyorum. Gerçi Anadolu'nun birçok yerinde bulundum. Bu taraflara ilk defa geliyorum. Dün akşamdan beri büyük ilgi, büyük dostluk görüyorum. Sizi dualarımla unutmayacağım. Şehrinizi, sizleri, iyiliği, mutluluk için her zaman dua edeceğim. ve mümkün olduğu kadar sizlere turist getirmeye çalışacağım" diye konuştu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Balatlar Kilisesi ile Çiftlik köyü yakınlarında bulunan Aziz Fokas Kilisesine ait kalıntıların olduğu belirtilen bölgeyi gezdi. Fener Rum Patriği Bartholomeos'a ayrıca Sinop Mantısı da ikram edildi.

Bartholomeos'un ziyareti sırasında kentin bir çok noktasında geniş çaplı güvenlik önlemi alındı. Fener Rum Patriği Bartholomeos'a Sinop gezisi sırasında Drama, Neopoli- Selanik ve Ayanoros Manastırlarının baş rahiplerinin de bulunduğu 3 metropolit eşlik etti.

Kaynak: VitrinhaberTarih:17 10 2018 19:54(755) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: 1907li 18 10 2018 13:52
bir fenerbahçeli olarak gurur duydum sinopun tanıtımına katkıda bulunulmuştur bu geziyle.fenerrum patriği muhtemelen fenerbahçelidir.zaten feneryum mağazalarının adıda fenerrum u çağrıştırıyor.adını muhtemelen feneriyum yani fenerrum patrikhanesinden almış olabilir diyede insanın aklına gelmiyor değil.büyüksün fenerbehçem


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Hızını Alamayan Kamyon Bariyerleri Biçer "Sinop merkezde Müslüman yok" Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Çok Kilogramın tanımı değişti Nihat Hatipoğlu Boyabat'la Buluştu Krizin Faturasını Krize Sebep Olanlar Öd Kadın Giysileri Dikimi Kursu Başlıyor Yangınzede aileye Sinop Kızılay'dan yard Okulda Yapılan Kan Bağışında Kuyruk Oluş Kaan Kamburoğlu Belediye Başkanlığı İçin Durağan Boyabat Arasında Trafik Kazası 3 Sinop'a Mevsimin İlk Karı Yağdı Jandarma Huzur ve Güvenlik Uygulamalarda Yaya Geçişinde Çocuğa Çarpan Otomobil Ol Sinop'ta toprak kayması sonucu yol kapan CHP Mevcut Başkanlarla Devam Dedi ! Ölüm virajı gibi! Bir ayda üç kaza: 5 ya TGK 18 Başkanlar Kurulu Sinop’ta t Kan Bağışına Davet Bayram Demir hanımefendi vefat etti Maçı 3 Bayan Hakem Yönetti Öğrencilerimizden Harika Sosyal Sorumlul Dıranaz'a Yılın İlk Karı Düştü Aynı bölgede bir ayda ikinci kaza Çöp Ayrıştırma Tesisi Hayata Geçiriliyor 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Gece Yarısı Polisi Alarma Geçirdi Cemal Kaan Kamburoğlu, Belediye Başkanlı Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi Sinopspor Taraftarına Tekme Tokat Gözalt Mehmet Atakoğlu vefat etti Kısa Çalışma Ödeneği Boyabatlı Çocuklar Uluslararası Adana Ço Hüseyin Özdemir vefat etti 6 Katlı Apartman Çatısından İntihara Teş İlk Hazırlık Maçı Boyabat 1868 Spor:0- S İrfan Erbaş, 10 Kasım Mesajı Yayımladı Neriman Kozanoğlu hanımefendi vefat etti Şükrü Balcı vefat etti Başkan Orhan Çakır 10 Kasım mesajı ASİLDER Genel Başkanı Kenan Güllü'nün 10 Kavga Sonrası Üzerinden Silah Çıktı Üvey Babasını Bıçakladı Yayaya Yol Verdi Kaza Yaptı Gerze’den Sonbahar manzaraları Türk Eğitim Sen Boyabat İlçe Başkanı Abd Durağan Saadet Partisi basın açıklaması Sinop açıklarında hortum çıktı Uğraşıp dursunlar şimdi! Tümü

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Sıladan Mektup Var-2


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:540007 DtGaNi

* ANASAYFA *